Սոցիալական ոլորտի չարաշահումների «քույր» գործերով մեղադրանքները հիմնավորվում են 03/30/2013   11:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մինչ Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի ու մյուսների գործը նոր-նոր թափ է առնում, իսկ գլխավոր ամբաստանյալը փորձում է հասկանալ ինչում են իրեն մեղադրում, մայր գործի զավակ գործերով կայացվում են դատական ակտեր: Ավելին, արդեն գործեր կան, որոնք քննվել են նաև վերաքննության կարգով վերաքննիչ դատարանում, որոնց արդյունքում հիմնավորվել են առաջադրված մեղադրանքները:
Այսպես, ըստ նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքի, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության աշխատակազմի վճարումների ծառայության Երևանի «Էրեբունի-2» տարածքային ստորաբաժանման տեսուչ-վճարող Արթուր Վարդանյանը 2005-2010թթ. ընթացքում կեղծելով պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող և իրավունք վերապահող վճարային ցուցակներում ընդգրկված 26 կենսաթոշակառուների ստորագրությունները, նրանց անվամբ անհիմն ելքագրել և յուրացման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի` 4 417 871 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարները:
2013թվականի հունվարի 21–ին, Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Վ.Գրիգորյանի նախագահությամբ, Արթուր Վարդանյանին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3 մասի 1–ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացնելը կամ վատնելը, և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325 հոդվածի 1–ին մասով՝ փաստաթուղթ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը:
Դատավճռով Արթուր Վարդանյանի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ազատազրկում 3 տարի 11 ամիս ժամկետով` 3.613.583 ՀՀ դրամը չգերազանցող գույքի բռնագրավմամբ: Այդ գումարը Արթուր Վարդանյանից հօգուտ պետական բյուջեի պետք է բռնագանձվի՝ որպես հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված գույքային վնասի հատուցում:
Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3 մասի 1–ին կետով նա դատապարտվել է ազատազրկման 5 տարի 3 ամիս ժամկետով` 3.613.583 ՀՀ դրամը չգերազանցող գույքի բռնագրավմամբ: Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ Ազգային ժողովի որոշմամբ Ա. Վարդանյանի նկատմամբ նշանակված պատժաչափը կրճատվել է մեկ քառորդով: Իսկ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325 հոդվածի 1–ին մասով նշանակված 1 տարվա ազատազրկման պատիժը կրելուց նա ազատվել է՝ հիշյալ համաներման որոշման կիրառման արդյունքում:
Առաջադրված մեղադրանքներում ամբաստանյալն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և մինչ դատաքննությունը սկսելը միջնորդել դատարանին` դատական քննություն անցկացնել արագացված կարգով: Մեղադրող Հ.Ենոքյանը չէր առարկել արագացված կարգով դատական քննություն անցկացնելու մասին ամբաստանյալ Ա.Վարդանյանի և նրա պաշտպան Վ.Գևորգյանի միջնորդության դեմ, և դատարանը բավարարել էր միջնորդությունը:
Պատժի տեսակ և չափ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել, որ ամբաստանյալ Ա.Վարդանյանը նախկինում արատավորված և դատապարտված չի եղել, իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում, անկեղծորեն զղջում կատարածի համար, բնութագրվում է դրականորեն, պետությանը պատճառված գույքային վնասից կամովին հատուցել է 804.288 ՀՀ դրամ, որից 729.288 ՀՀ դրամը վերականգնել է նախաքննության փուլում, իսկ 75.000 ՀՀ դրամը` դատաքննության ընթացքում: Որպես պատասխանատվությունը մեղմացնող հանգամանքներ դատարանը համարել է պատիժ նշանակելու պահին ամբաստանյալ Ա.Վարդանյանի խնամքի տակ մինչև 14 տարեկան երկու երեխաների առկայությունը:
Դատավճիռը՝ պատժաչափի մասով, Արթուր Վարդանյանը բողոքարկել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան՝ խնդրելով բեկանել և փոփոխել, մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նշանակել նվազագույն պատժից ավելի մեղմ պատիժ և պայմանականորեն այն չկիրառել:
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մասիս Ռեհանյանի նախագահությամբ, 2013թ. մարտի 29-ի որոշմամբ մերժել է վերաքննիչ բողոքը և ստորադաս դատարանի դատական ակտը թողել անփոփոխ:

Уже известен вердикт в отношении одно из фигурантов дела о “пенсионных хищениях” 03/30/2013   11:55  |  Актуальная тема
Пока дело в тоношении бывшего начальника Государственной службы социального обеспечения Вазгена Хачикяна и других постепенно набирает обороты, а главный фигурант его пытается понять, в чем его обвиняют, по частям основного уголовного дела выносятся судебные акты. Более того, есть уже дела, которые рассматривались в апелляционном порядке, в результате чего выдвинутые обвинения подтвердились.
Таким образом, согласно обвинению, выдвинутому органом предварительного следствия, оператор-кассир территориального подразделения “Эребуни -2” службы выплат аппарата Государственной службы социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов РА Артур Варданян в течение 2005-2010гг, подделав подписи 26 пенсионеров, включенных в пенсионные списки выплат, являющиеся официальным документом, выписал безо всяких оснований на их имя пенсии и путем присвоения совершил хищение суммы в особо крупном размере - 4 417 871 драмов.
21 января 2013г. суд общей юрисдикции первой инстанции административных районов Эребуни и Нубарашен под председательством судьи В. Григоряна, признал Артура Варданяна виновным в совершении деяния, предусмотренного п. 1ч. 3 ст. 179 Уголовного кодекса Армении –“присвоение в особо крупном размере или растрата” и ч. 1ст. 325 УК РА – “подделка, сбыт и использование подложных документов”.
По приговору суда в отношении Артура Варданяна назначено окончательное наказание в виде 3 лет и 11 месяцев лишения свободы с конфискацией имущества, не превышающего 3.613.583 драмов. Эта сумма будет взыскана с Артура Варданяна в пользу гобюджета в качестве компенсации за имущественный вред, нанесенный государству.
В частности, по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА он был приговорен к лишению свободы сроком на 5 лет и три месяца с конфискацией имущества, не превышающего сумму в размере 3.613.583 драмов. В связи с объявленной по случаю 20-летия со дня провозглашения независимости Республики Армения амнистией по решению Национального Собрания РА назначенная в отношении А. Варданяна мера наказания сокращена на 1/4. А назначенная по ч. 1ст. 325 УК РА мера наказания в виде лишения свободы сроком на один год была отменена в результате вышеупомянутого решения об амнистии.
Подсудимый в предъявленных ему обвинениях признал себя полностью виновным и еще до начала судебного разбирательства ходатайствовал перед судом о проведении судебных слушаний в порядке ускоренного судопроизводства. Гособвинитель Енокян не протестовал против ходатайства подсудимого и его адвоката В. Геворгяна о проведении ускоренного судебного разбирательства. Суд удовлетворил прошение.
При назначении вида и меры наказания суд учел тот факт, что подсудимый А. Варданян ранее не был замечен в связях, порочащих его, и не был судим, признал себя полностью виновным, искренне раскаялся в содеянном. Он также добровольно возместил 804.288 драмов от нанесенного государству имущественного вреда, из коих 729.288 драмов были восстановлены в ходе предварительного следствия, а 75.000 драмов в ходе судебных слушаний. Суд за обстоятельства, смягчающие ответственность подсудимого, счел тот факт, что под опекой А. Варданяна находятся двое детей в возрасте до 14 лет.
Приговор по части меры наказания Артур Варданян обжаловал в Апелляционном суде Армении, где он просил об отмене и замене приговора, в частности, о назначении по п. 1 ч. 3ст. 179 более мягкого наказания, чем минимальная мера наказания, и об условном ее неприменении.
Апелляционный уголовный суд под председательством Масиса Реаняна решением от 29 марта 2013г. отклонил апелляционную жалобу и оставил в силе судебный акт нижестоящей инстанции.
12:23 10/01/2013  |  Актуальная темаВазген Хачикян “играет в молчанку”. “Пенсионный хищник” до сегодняшнего дня так и не дал показаний