ԲՀԿ-ի առաջին եռյակում՝ միլիոնատերեր 03/30/2013   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրություններին գրանցված 6 կուսակցությունների` ՀՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի, «Առաքելության» և «Բարև Երևան» դաշինքի ընտրական ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուները մինչև ապրիլի 5-ը պետք է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացնեն իրենց գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագրեր:
Այս քաղաքական ուժերից միակը «Բարգավաճ Հայաստան»-ն է, որի ընտրական ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցնում են ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք` Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամներ` ԲՀԿ-ական, ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը, Միավորված աշխատանքային կուսակցության նախագահ Գուրգեն Արսենյանը և անկուսակցական, առողջապահության նախկին փոխնախարար Աբրահամ Մանուկյանը։
Վերոհիշյալ երեք գործիչները գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագրեր ներկայացրել են 2012թ.-ին ԿԸՀ` որպես ԲՀԿ-ի ընտրական ցուցակով ԱԺ համամասնական ընտրակարգով պատգամավորության թեկնածուներ, հետագայում նաև` ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով` որպես ԱԺ պատգամավորներ:
Դատելով Վ.Օսկանյանի կողմից ԱԺ պատգամավորական պարտականությունները ստանձնելիս` 2012թ.-ի հունիսին, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացված հայտարարագրից, նա ունեցել է ընդամենը 2 բնակարան: Այլ գույք, արժեթղթեր, դրամական միջոցներ, եկամուտներ չի հայտարարագրել:
Ի դեպ` վերոհիշյալ հայտարարագիրը ներկայացնելուց երեք ամիս առաջ` 2012թ.-ի մարտի 20-ին, ԿԸՀ ներկայացրած հայտարարագրում Վ.Օսկանյանը որպես անշարժ գույք հայտարարագրել է մեկ բնակելի տուն Գլենդելում (Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ) և մեկ հողատարածք Ծաղկաձորում: Բնակարաններ հայտարարագրված չեն, սակայն հայտարարագրված են 1 մլն 100 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով դրամական միջոցներ:
Գ.Արսենյանը պատգամավորական պարտականությունները ստանձնելիս, ըստ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրի, ունեցել է 14 միավոր անշարժ գույք` անհատական բնակելի տներ, բնակարան, հողամասեր, շինություններ, մարդատար 3 ավտոմեքենա, արժեթղթեր և այլ ներդրումներ 10 ընկերություններում: Նա որպես 8 մլն դրամը գերազանցող թանկարժեք գույք հայտարարագրել է մեկ «Բրեգետ» ժամացույց: Գ.Արսենյանն ունեցել է 32 մլն 118 հազար 242 ՀՀ դրամ, 6 մլն 49 հազար 17 ԱՄՆ դոլար և 23 հազար 138 եվրո: Պատգամավորական պարտականությունները ստանձնելիս նրա եկամուտները կազմել են 1 մլրդ 224 մլն 856 հազար 528 դրամ, ինչը գոյացել է շահաբաժնից, վարձավճարից և տոկոսներից:
Այս հայտարարագրից մոտ երկուսուկես ամիս առաջ ԿԸՀ ներկայացրած հայտարարագրում Գ.Արսենյանը որպես շարժական գույք նշել է նաև 2003թ.-ի արտադրության «Zenair CH 701 Stol» մակնիշի երկու ինքնաթիռ:
Ա.Մանուկյանը հայտարարագրել է 11 միավոր անշարժ գույք` հողամասեր, շենք-շինություններ, մարդատար 1 ավտոմեքենա: Դրամական միջոցներն եղել են 217 մլն դրամ, 300 հազար ԱՄՆ դոլար և 90 հազար եվրո: Եկամուտները կազմել են 20 մլն 930 հազար 235 դրամ, որից 2 մլն 230 հազար 325 դրամը` աշխատավարձից, մնացածը` վարձակալությունից ստացված եկամուտից և ներդրված գումարի վերադարձից:

Первая тройка кандидатов от ППА в Совет старейшин Еревана “процветает” – декларации о доходах и имуществе 03/30/2013 17:41 | Лента новостей
Кандидаты, включенные в избирательный список 6 партий, участвующих на выборах в Совет старейшин Еревана- РПА, “Страна закона”, АНК, АРФД, “Аракелутюн”(“Миссия”) и блок “Барев, Ереван” должны до 5 апреля представить в ЦИК декларации о доходах и имуществе.
Процветающая Армения“ – единственная из представленных политических сил, первые три строчки избирательного списка которой занимают высокопоставленные чиновники: член парламентской фракции “Процветающая Армения” эск-глава МИД РА Вардан Осканян, председатель "Объединенной рабочей партии" Гурген Арсенян и бывший заместитель министра здравоохранения Абраам Манукян.
Вышеупомянутые деятели представили в ЦИК декларацию о доходах и имуществе в 2012г. в качестве кандидатов в депутаты по пропорциональному списку в ходе своего участия на прошедших парламентских выборах, а впоследствии уже в качестве парламентариев в Комиссию по вопросам этики.
Судя по декларации, представленной В. Осканяном в Комиссию по этике, он являлся владельцем всего лишь двух квартир. Другого имущества, ценных бумаг, денежных средств, доходов он не задекларировал.
Кстати, согласно вышеупомянутой декларации от 20 марта 2012г., В. Осканян в качестве недвижимости задекларировал один жилой дом в Глэнделе(США, штат Калифорния) и земельный участок в Цахкадзоре. Квартиры он не указал в декларации, однако эск-глава МИД Армении задекларировал денежные средства в размере 1 млн. 100 тыс. долларов.
Г. Арсенян, будучи депутатом, согласно декларации, представленной в Комиссию по этике, имел 14 единиц недвижимости: частные жилые дома, квартиру, земельный участок, постройки, 3 пассажирских автобуса, ценные бумаги и иные инвестиции в 10 компаниях. Он в качестве дорогого имущества, превышающего сумму в размере 8 млн. драмов, задекларировал часы “Брегет”. Г. Арсенян владел 32 млн. 118 тыс. 242 драмами, а также $6 млн. 49 тыс. 17 и 23 тыс. 138 евро. Его доходы в момент вступления его в “должность” депутата составляли 1 млрд 224млн 856тыс 528 драмов. Указанная сумма образовалась с дивидендов, арендной платы и дохода с процентной ставки.
За два месяца до этой декларации, в декларации, представленной в ЦИК, Г. Арсенян в качестве движимого имущества указал также два самолета марки «Zenair CH 701 Stol» 2003 года производства.
А. Манукян задекларировал 11 единиц недвижимого имущества, земельные участки, здания и постройки и один пассажирский автобус. Денежные средства составили 217 млн драмов, 300 тыс. долларов, из коих 2 млн. 230 тыс 325 драмов – заработная плата, а остальное – доход, полученный с арендной платы, и возвращенный депозит.