Վանաձորցին մեղադրվում է ամերիկացիների փողերը լվանալու մեջ 03/30/2013   14:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մուշեղ Հարությունյանին է մակագրվել փողերի լվացման և համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակության հատկանիշներով հարուցված և միջազգային արձագանք ստացած գործը:
Վանաձոր քաղաքի բնակիչ, 27-ամյա Հենրիկ Գրիգորյանն, ըստ մեղադրանքի, 2009 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին ինտերնետային կայքից 2-10 ԱՄՆ դոլարով գնել է ԱՄՆ քաղաքացիներին պատկանող և ԱՄՆ բանկերում սպասարկվող բանկային գողացված պլաստիկ քարտերի տվյալներ (քարտապանի անուն, ազգանուն, 16 նիշանոց համարը, քարտի թողարկման և գործունեության ժամկետը, քարտի CVV եռանիշ կոդը): Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ մտադրություն ունենալով բանկային այդ հաշիվների վրա առկա գումարները հափշտակել` 2009 թվականի նոյեմբեր ամսին, ԱՄՆ քարտապանների հաշիվներից, համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ, 2 դրվագներով հափշտակել է զգալի չափերով 361.800 և 461.500 ՀՀ դրամ գումարներ (ընդամենը 823.300 դրամ), որոնցից՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված 461.500 ՀՀ դրամ գումարի եկամուտներն օրինականացրել է (փողերը լվացել է): Արդյունքում՝ ԱՄՆ բանկերի կողմից հափշտակված գումարների հետգանձումների պահանջներ են ներկայացվել Հայաստանյան սպասարկող բանկին:
Այսպիսով, Հ. Գրիգորյանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ Հափշտակություն՝ համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ, և 190-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ Հանցավոր ճանապարհով ստացած եկամուտների օրինականացնելը (փողերի լվացումը): Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Житель Ванадзора “не вышел сухим из воды”, отмывая деньги американских держателей банковских карт 03/30/2013   15:08  |  Актуальная тема
Судья суда общей юрисдикции Лорийской области надписал получившее международный резонанс дело об отмывании денег и хищении с использованием компьютерной техники.
Житель г. Ванадзора, 27-летний Генрих Григорян, согласно обвинению, в октябре-ноябре 2009г. посредством интернет-сайта за 2-10 долларов приобрел данные(имя держателя карты, фамилия, 16-значный номер, срок выпуска и действия карты, трехзначный цифровой код CVV ) краденых пластиковых карт, принадлежащих гражданам США и обслуживаемых в банках США. Согласно обвинительному заключению, он, преследуя цель совершить хищение имеющихся на этих счетах денег, в ноябре 2009г. при помощи компьютерной техники взломал банковские счета американцев и совершил хищение денежных средств по двум эпизодам - 361.800драмов и 461.500драмов(итого 823.300 драмов), из коих доходы, полученные от 461.500 тыс. драмов, узаконил. В итоге, требования американских банков об обратном взыскании сумм были представлены филиалу банка в Армении.
Таким образом, Г. Григоряну вменяется деяние, предусмотренное ч. 1 ст. 181 - “хищение с использованием компьютерной техники” и ч. 1 ст. 190 Уголовного кодекса Армении – “ легализация доходов, полученных преступным путем(отмывание денег)”. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.