Կքննվի Սամսոն Ղազարյանի վերաքննիչ բողոքը 03/30/2013   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Լիլիթ Թադևոսյանի նախագահությամբ, ապրիլի 8-ին կքննի «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, նախկին պատգամավոր Սամսոն Ղազարյանի վերաքննիչ բողոքն ընդդեմ ընդհանուր իրավասության դատարանի իր դեմ կայացրած մեղադրական դատավճռի: Մասնավորապես, նա խնդրում է բեկանել և փոփոխել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի 2013թ փետրվարի 13-ի դատավճիռը և իր նկատմամբ կայացնել արդարացման դատավճիռ` հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, հաստատված էր համարել Ս. Ղազարյանին ներկայացված խարդախության մեղադրանքը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով ու դատապարտել 4 տարվա ազատազրկման, իսկ վաշխառության հոդվածը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով վերաորակել էր նույն հոդվածի 1-ին կետով և այդ հոդվածով նշանակված 1 տարվա ազատազրկման պատժից ազատել՝ ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ ընդունված համաներման մասին որոշման կիրառմամբ:
Գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Սամվել Հարությունյանն իր մեղադրական ճառում հիմնավորված էր համարել առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության և տուժողին ծանր կացության հասցրած վաշխառության՝ ամբաստանյալ Սամսոն Ղազարյանին ներկայացված մեղադրանքը: Այն, ըստ մեղադրողի, ապացուցված է գործի փաստական ապացույցներով՝ տուժողի, վկաների ցուցմունքներով, նաև նախաքննության գրեթե ավարտական փուլում ամբաստանյալի մասնակի խոստովանական ցուցմունքով:
Ս. Հարությունյանը հաստատված էր համարել, որ տուժող, նույնպես նախկին պատգամավոր Մեխակ Գաբրիելյանը Ս. Ղազարյանից պարտքով վերցրած գումարի դիմաց պարտաճանաչ վճարել է 3.5-5-10 տոկոս, ինչպես նաև մարել պարտքի մայր գումարը: «Եվ այս ամենից հետո Սամսոն Ղազարյանի մոտ մնացել է ցանկություն մի փոքր էլ ավելին ստանալ՝ 10 հազար ԱՄՆ դոլար, սակայն չհասնելով իր նպատակին, այսինքն՝ չստանալով հավելյալ 10 հազար ԱՄՆ դոլարը, ամբաստանյալը մեղմ ասած՝ զայրացել է և հավանաբար այս պատճառով, չմտածելով հետևանքների մասին, իր մոտ պահած, ըստ էության ոչնչացման ենթակա ստացականը ներկայացրել է դատարան և պահանջել ոչ ավել, ոչ պակաս՝ 60 հազար ԱՄՆ դոլար և իրավունք է ձեռք բերել տուժողի գույքի նկատմամբ»,- ասաց մեղադրողը, հավելելով՝ ամբաստանյալը կատարել է հափշտակություն խարդախության եղանակով:
Ս. Հարությունյանն ընդգծել էր, որ վկաները միաբերան հաստատել են, որ Ս. Ղազարյանը տոկոսով գումար է տվել և ամբողջությամբ ստացել մայր գումարն ու տոկոսները, ընդ որում, վճարված տոկոսների գումարը գերազանցել է մայր գումարը:
Ըստ մեղադրողի՝ Սամսոն Ղազարյանը կատարել է ծանր և միջին ծանրության հանցագործություններ, որոնք «վերջին շրջանում լայն տարածում են ստացել մեր կյանքում» և հասարակական վտանգավորություն են ներկայացնում, ուստի միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման:
Պաշտպանական կողմը, հակառակը, գտնում էր, որ մեղադրանքն անհիմն է, ուստի միջնորդել էր կայացնել արդարացման դատավճիռ: Ամբաստանյալն իր վերջին խոսքում հայտարարել էր, որ նախաքննությունն անց է կացվել միակողմանի, խոչընդոտվել է իր պաշտպանվելու հնարավորությունները, նախաքննական ցուցմունքներ տվել է իր նախաձեռնությամբ, իսկ նախաքննության ավարտվելու որոշման դեմ իր բողոքը մերժվել է ՀՀ Սահմանադրության ու Պարույր Հայրիկյանի ծննդյան օրը և գործը «հապճեպ ուղարկվել է դատարան»:

Апелляционный суд Армении рассмотрит жалобу члена комитета “Карабах” С. Казаряна 03/30/2013 14:02 | Лента новостей
Апелляционный уголовный суд под председательством Лилит Тадевосян 8 апреля рассмотрит апелляционную жалобу члена Комитета “Карабах”, экс-депутата Самсона Казаряна против обвинительного вердикта, вынесенного в отношении него судом общей юрисдикции. В частности, он просит суд отменить и заменить приговор суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 13 февраля 2013г. и вынести в отношении него оправдательный вердикт на основании отсутствия состава преступления.
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Аршака Варданяна счел подтвержденным обвинение, предъявленное С. Казаряну в совершении деяния, предусмотренного п .1ч. 3ст. 178 УК РА(“мошенничество”) и приговорил его к 4 годам лишения свободы. Обвинение в лихоимстве, предусмотренное п. 1ч. 2 ст. 213 УК РА, суд переквалифицировал на п. 1 той же статьи и освободил от наказания, предусмотренного в виде лишения свободы сроком на один год, применив решение об амнистии, принятое по случаю 20-летия со дня провозглашения независимости Армении.
Прокурор Самвел Арутюнян, осуществляющий процессуальное руководство по делу, в своей обвинительной речи посчитал обоснованным предъявленное подсудимому Самсону Казаряну обвинение в мошенничестве в особо крупных размерах и в ростовщичестве, а также в доведении потерпевшего до тяжелого состояния. Вина подсудимого, по мнению гособвинителя, доказано на основании фактических улик, показаний свидетелей и частичных признательных показаний подсудимого, данных им в ходе заключительного этапа предварительного следствия.
С. Арутюнян посчитал подтвержденным тот факт, что потерпевший Мехак Габриэлян добросовестно уплачивал проценты на сумму, которую он задолжал у С. Казаряна – 3.5-10%, а также погасил основную сумму долга. “Но этим С. Казарян не удовлетворился, у него возникло желание заполучить еще – 10 000 долларов, однако, не добившись своего, то есть, не заполучив заветные 10 000 долларов, подсудимый, мягко выражаясь, возмутился и, по всей вероятности, по этой причине, не задумываясь о последствиях, представил суду хранившуюся у него расписку, по сути, подлежащую уничтожению, потребовав ни много, ни мало 60 000 долларов, вследствие чего приобрел право на имущество потерпевшего,”- заявил обвинитель, добавив, что подсудимый совершил хищение путем мошенничества.
С. Арутюнян тогда подчеркнул, что свидетели в один голос подтвердили, что С. Казарян отдал под проценты сумму и целиком получил как проценты, так и основную сумму, причем уплаченные проценты превысили сумму основного долга.
Согласно обвинению, Самсон Казарян совершил тяжкое преступление, а также преступление средней тяжести, которые “в последнее время приняли у нас вопиющие масштабы” и уже представляют опасность для общества, посему обвинитель ходатайствовал приговорить подсудимого к 5 годам лишения свободы.
Сторона защиты, наоборот, считает, что обвинение необоснованно, посему ходатайствовала о вынесении оправдательного вердикта. Подсудимый сегодня в своем последнем слове заявил, что предварительное расследование было односторонним, были учинены препятствия для его защиты, даже показания в ходе предварительного следствия он дал по собственной инициативе, а его жалоба против завершения предварительного расследования была отклонена, и дело было скоропалительно передано в суд.