Կարեն Անդրեասյան. «Ժողովրդի ամենամեծ խնդիրներն են՝ «հաց և արդարություն» 03/29/2013 13:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակի մասին 2012թ. տարեկան զեկույցում բարձրացվել են 148 համակարգային խնդիրներ, որոնք մտահոգում են քաղաքացիներին: Այսօր լրագրողներին ներկայացնելով 22 պետական մարմիններին՝ գրեթե բոլոր նախարարություններին ու օրենքով անկախ մարմիններին առնչվող և 136 էջ կազմող զեկույցը՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը Հայաստանի ամենամեծ երկու խնդիրը համարեց արդարադատության պակասը և սոցիալ-տնտեսական վիճակը: «Մեր ժողովրդին պակասում է հացն ու արդարությունը»,- ասաց Պաշտպանը:
Կ.Անդրեասյանի գնահատմամբ՝ զեկույցին օրինակելի արձագանք են տվել ՀՀ ոստիկանապետը, առողջապահության և սոցիալական ապահովության նախարարները: Պաշտպանը զեկույցին «ամենախայտառակ» արձագանք է համարում դատական իշխանության արձագանքն այն դեպքում, երբ հենց կառավարության անցկացրած ամենավերջին հարցումներով, հասարակության 70 տոկոսը չի վստահում դատական համակարգին: Նա դժգոհեց նաև Արդարադատության նախարարության, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ու Պետեկամուտների կոմիտեի արձագանքից: ՏՄՊՊՀ-ի վերաբերյալ Պաշտպանը նշել էր, որ կատարվում է հատվածական աշխատանք, իսկ ՊԵԿ-ի մասով՝ որ կառույցի որոշ պաշտոնյաներ իրենց ազգականների անվան տակ բիզնեսով են զբաղվում, ինչից տուժում է, մասնավորապես, փոքր ու միջին բիզնեսը: Հանրահայտ է, ըստ պաշտպանի, որ Հայաստանում կա աշխատատեղերի, մրցակցության, ստվերի ու հովանավորչության խնդիր:
Կ. Անդրեասյանը հայտարարեց, որ պետական մարմինները փաստեր պետք է պահանջեն իրավապահ մարմիններից, այլ ոչ թե իրենից. «Օմբուդսմենը ոստիկան չէ, իսկ գերատեսչությունները՝ գողեր»,- ասաց Պաշտպանը՝ հստակեցնելով, որ ինքը տալիս է ընդհանրական գնահատականներ՝ հիմնվելով դիմումների վրա, որոնք ներկայացնողները որոշ դեպքում նույնիսկ չեն ցանկանում, որպեսզի իրենց անունները հրապարակվեն:
2011թ.-ի համեմատ Պաշտպանի գնահատմամբ, առաջընթաց կա իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Շատ դրական զարգացումներ կան վարչարարության ոլորտում, իսկ լավագույն պետական կառույցը Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն է, ինչը ցույց է տալիս, որ երկրում զարգացումներ հնարավոր են՝ «ընդհուպ մինչև կատարելությանը մոտ»: Մեծ առաջընթաց կա նաև խոսքի ազատության ոլորտում, ինչպիսին Հայաստանում չի եղել տասնամյակներ շարունակ:
Ամենաբացասականը երկրում Պաշտպանը համարում է մրցակցության պակասը շուկայում և արդարության պակասը դատական համակարգում:
Պաշտպանը հավաստիացրեց, որ ՄԻՊ աշխատակազմը կհետևի Կառավարության հանձնարարականով Արդարադատության նախարարության կողմից գործողությունների ծրագրի մշակման աշխատանքին, ինչպես նաև ՀՀ նախագահի հրամանագրով ստեղծված և ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարի գլխավորած միջգերատեսչական մարմնի գործունեությանը: «Միկրոսկոպի տակ» կուսումնասիրվի հատկապես Վճռաբեկ դատարանի գործունեությունը՝ դատական քննությունից հետո մինչև Եվրադատարան գանգատարկվելը: Ուսումնասիրության տիրույթում կլինի նաև ՏՄՊՊՀ-ի և ՊԵԿ-ի գործունեությունը:

Карен Андреасян: “Народ хочет хлеба и справедливости” 03/29/2013 14:27 | Актуальная тема
“В годовом докладе за 2012г. о состоянии защиты прав человека в Армении были выявлены 148 системных проблем”, - заявил сегодня на встрече с журналистами К. Андреасян, представляя состоящий из 136 страниц доклад, касающийся деятельности почти всех министерств и независимых органов”. Омбудсмен среди самых животрепещущих проблем выделил дефицит правосудия и социально-экономическое положение граждан. "Нашему народу не хватает хлеба насущного и справедливости"., - заявил он.
По оценке К. Андреасяна, образцовой можно считать реакцию на доклад начальника Полиции, министров здравоохранения и соцобеспечения. “Позорным” омбудсмен считает отзыв судебной власти и это в том случае, когда результаты проведенного Правительством Армении соцопроса показывают, что 70% населения не доверяет судебной системе. Он также выразил свое недовольство отзывами Министерства юстиции, ГКЗЭК и Комитета государственных доходов. Что касается ГКЗЭК, то Защитник прав человека подчеркнул, что в этом направлении с переменным успехом ведутся работы, а вот по части КГД отметил, что некоторые чиновники ведут предпринимательскую деятельность, прикрываясь своими родственниками.
К. Андреасян заявил, что государственные органы должны требовать факты у правоохранительных органов, а не у него. “Омбудсмен - не полицейский, а ведомства – не грабители” , подчеркнув, что он дает обобщенную оценку, основываясь на заявлениях граждан, некоторые из которых не желают, чтобы их имена были обнародованы.
По сравнению с 2011г. наметились некоторые позитивные подвижки в сфере защиты прав человека. Наблюдается положительная динамика в области администрирования, наилучшим государственным органом, по оценке омбудсмена, является Государственный комитет кадастра недвижимости, что свидетельствует о том, что в стране возможны перемены в лучшую сторону вплоть до состояния, близкого к совершенству. Омбудсмен также отметил достижения в области свободы слова, которой в Армении не было на протяжении десятилетий.
В числе самых негативных явлений в стране К. Андреасян отметил отсутствие конкуренции на рынке и справедливой судебной системы.
Омбудсмен заверил, что аппарат Защитника прав человека проследит за работой по разработке программы действий, осуществляемой Минюстом по поручению кабинета министров, а также деятельностью межведомственного органа, созданного по указу Президента РА и возглавляемого секретарем Совета национальной безопасности Армении. Омбудсмен намерен изучить "под микроскопом" деятельность Кассационного суда. В поле зрения попадут и ГКЗЭК и КГД.