Դատական նիստը հետաձգվեց պաշտպանի «անհետաձգելի անձնական գործերի պատճառով» 03/29/2013   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կոնդ թաղամասում խուլիգանական դրդումներով կատարված սպանության գործով ամբաստանյալ Հարություն Թանապուրյանի պաշտպան Ավագ Լալայանն այսօր դատական նիստին չէր ներկայացել «անձնական պատճառներից ելնելով»։ Վերջինս դատարանին հասցեագրված դիմումում այդպես էր բացատրել իր դատարան չներկայանալու պատճառը և որ անհետաձգելի անձնական գործերի պատճառով չի կարող ներկայանալ դատական նիստին՝ խնդրելով նիստը հետաձգել:
Դատարանը հարկ համարեց պարզաբանել, որ դատավարության ոչ մի մասնակից չի կարող իր անձնական պատճառներից ելնելով դատական նիստերին չներկայանալ, քանի որ այդ հանգամանքը կարող է դիտարկվել անհարգալից վերաբերմունք դատարանի նկատմամբ, ինչը կարող է ավարտվել պաշտպանի նկատմամբ սանկցիայի կիրառմամբ:
Նշենք, որ այսօրվա դատական նիստում պետք է լսվեր ամբաստանյալների պաշտպանների ճառը, այդ իսկ պատճառով դատարանը դիմեց ամբաստանյալ Հարություն Թանապուրյանին հարցով, արդյո՞ք վերջինս չի առարկում, որ մյուս ամբաստանյալ Հարություն Մկրտչյանի պաշտպան Յուրիկ Խաչատրյանը հանդես գա ճառով, իսկ դատարանն այդ ամբողջ ձայնագրությունը կտրամադրի Թանապուրյանի պաշտպանին՝ իր գործընկերոջ ճառը լսելու համար: Ամբաստանյալն առարկեց առանց իր պաշտպանի դատական նիստը շարունակելու կապակցությամբ:
Դատարանն ամբաստանյալ Հարություն Մկրտչյանի պաշտպան Յուրիկ Խաչատրյանին խնդրեց փոխանցել պաշտպան Ավագ Լալայանին , որ վերջինս դատարանին պատշաճ տեղեկատվություն ներկայացնի այդ անձնական գործի վերաբերյալ, հակառակ դեպքում նրա նկատմամբ կկիրառվի սանկցիա: Ինչպես նաև դատարանը հարկ համարեց ամբաստանյալ Թանապուրյանին տեղեկացնել, որ դատական նիստերը չեն կարող հետաձգվել պաշտպանի բացակայության պատճառով և որ վերջինս մտածի մեկ այլ պաշտպան ունենալու մասին կամ դիմի հանրային պաշտպանի պահանջով:
Այնուամենայնիվ դատական նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց ապրիլի 4-ին:
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստին մեղադրող դատախազ Հայկ Էյրամջյանը միջնորդել էր հիմնական ամբաստանյալ Հարություն Թանապուրյանին հանցավոր ճանաչել և դատապարտել 19 տարվա ազատազրկման, իսկ գործով մյուս ամբաստանյալ Հարություն Մկրտչյանին դատապարտել 4,5 տարվա ազատազրկման: Միաժամանակ մեղադրողը միջնորդեց ամբաստանյալ Հարություն Մկրտչյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց ստորագրությունը փոփոխել կալանավորման և նրան արգելանքի վերցնել դատական նիստերի դահլիճից:
Հարություն Թանապուրյանը մեղադրվում է 2012թ. հունվարի լույս 4-ի գիշերը, ժամը 01.00-ի սահմաններում Հարություն Մկրտչյանի հետ Կոնդ թաղամասում դանակի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, որի ընթացքում խուլիգանական դրդումներով Մերուժան Մինասյանին դիտավորությամբ ապօրինաբար զրկել է կյանքից: Իսկ Հարություն Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել նույն օրը ժամը 01.00-ի սահմաններում Հարություն Թանապուրյանի հետ Կոնդ թաղամասում դանակի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար:

Слушания по делу об убийстве в ереванском квартале “Конд” сорвались из-за “неотложных дел” адвоката 03/29/2013   15:58  |  Лента новостей
Адвокат подсудимого Арутюна Танапуряна, обвиняемого в убийстве, совершенном в кв. Конд из хулиганских побуждений с применением ножа, Аваг Лалаян сегодня не явился на судебное заседание “ввиду личных дел, не терпящих отлагательства”.
Суд посчитал необходимым пояснить, что ни один из участников судебного процесса не имеет права по личным причинам не являться на судебное заседание, так как это обстоятельство может расцениваться как неуважительное отношение к суду, что чревато применением санкции в отношении адвоката.
Отметим, что на сегодняшнем заседании должны были выступить с речью защитники, посему суд обратился к подсудимому Арутюну Танапуряну с вопросом - не возражает ли он против того, чтобы адвокат другого подсудимого Арутюна Мкртчяна Юрик Хачатрян выступил с защитительной речью, а суд, в свою очередь, предоставит аудиозапись этой речи адвокату Танапуряна. Подсудимый протестовал против продолжения судебного заседания в отсутствии его защитника.
Суд попросил защитника Арутюна Мкртчяна Юрика Хачатряна передать адвокату Авагу Лалаяну, чтобы он оповестил надлежащим образом суд, в противном случае в отношении него будет применена санкция. Суд также пояснил подсудимому Танапуряну, что судебные заседания не могут откладываться ввиду отсутствия адвоката и чтобы он задумался над тем, чтобы воспользоваться услугами другого адвоката или обратиться с требованием о предоставлении общественного защитника.
Тем не менее судебное заседание пришлось перенести на 4 апреля.
Напомним, что прокурор Айк Эйрамджян, поддерживающий обвинение в суде по делу об убийстве в кв. Конд, совершенном из хулиганских побуждений, ходатайствовал признать виновным основного подсудимого Арутюна Танапуряна и приговорить его к 19 годам лишения свободы. По словам обвинителя, предъявленное Арутюну Танапаряну обвинение в убийстве Меружана Минасяна, совершенное из хулиганских побуждений, было обосновано полученными в ходе предварительного следствия и судебного разбирательства доказательствами.
Подсудимый Арутюн Танапурян обвиняется в совершении хулиганства вместе с Арутюном Мкртчяном и предумышленном убийстве Меружана Минасяна. А Арутюну Мкртчяну предъявлено обвинение в совершении хулиганства с применением ножа. Убийство имело место в кв. Конд в ночь на 4 января 2012г.