Գրիպը նահանջում է 03/28/2013 18:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին 10 օրվա ընթացքում սուր շնչառական վարակներով հիվանդացությունը նվազել է գրեթե 1.1 անգամ։ Եթե մարտի 11-ից 17-ը գրանցվել է հիվանդության 11 404 դեպք, ապա 18-24-ը` 10 180:
Նվազել են նաև սուր շնչառական վարակների համար շտապօգնության կանչերը:
Մշտադիտարկումը շարունակվում է հանրապետության 550 նախադպրոցական կազմակերպությունում, որից Երևանում ` 160, մարզերում` 390:
Առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այսօրվա դրությամբ սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված 5% և ավելի բացակայության դեպքեր են արձանագրվել Երևանի 73 և մարզերի 44 նախադպրոցական կազմակերպություններում: Նշված նախադպրոցական կազմակերպություններում ուժեղացվել է համաճարակաբանական հսկողությունը:
Վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում կազմակերպվել և իրականացվել է 122 լաբորատոր հետազոտություն, որի արդյունքում 28 դեպքում անջատվել է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակը, 38 դեպքում` գրիպի Բ տեսակը: Մնացած հետազոտությունների արդյունքները եղել են բացասական: Հարկ է նշել, որ վերջին օրերի հետազոտությունների արդյունքում խիստ նվազել է գրիպի Ա H1N1–ի արձանագրումը: Հիմնականում արձանագրվում է գրիպի Բ տեսակը:
Ինչ վերաբերում է Տավուշի մարզի Արծվաբերդ համայնքում արձանագրված 7 տարեկան երեխայի մահվան դեպքին, ապա պետք է նշել, որ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում անջատվել է գրիպի Ա տեսակը:

В Армении наметился спад заболеваемости острыми респираторными инфекциями 03/28/2013   18:38  |  Лента новостей
В последние 10 дней наметился спад заболеваемости острых респираторных заболеваний почти на 1.1 раза. Если с 11 по 17 марта было зафиксировано 11 404 случаев заболевания ОРВИ, то с 18 по 24 - 10 180.
Уменьшилось и количество вызовов “Скорой помощи”.
В Минздраве сообщают, что по состоянию на данный момент в 73 столичных и 44 областных дошкольных учреждениях зарегистрированы 5 и более процентов случаев отсутствия, обусловленных острыми респираторными заболеваниями.  В вышеупомянутых школах усилен эпидемиологический контроль.
В течение 2 недель были организованы и проведены 122 лабораторных исследования, в результате которых в 28 случаях был выделен штамм H1N1 гриппа А, в 38 – гриппа Б. Результаты остальных исследований были отрицательные. Необходимо отметить, что в ходе исследований, проведенных за последние дни, снизилась заболеваемость гриппом А, вызванным высокопатогенным штаммом H1N1. В основном, был зафиксирован грипп типа А.
Что же касается смерти 7-летнего ребенка, зафиксированного в селе Арцвабед Тавушской области, то следует отметить, что в результате лабораторных исследований, был выделен грипп типа А.