Մեղադրողը փոփոխել է Ս.Սուրենյանցի մեղադրանքը 03/28/2013   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. մարտի 28-ին Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազը փոփոխել է Սուրեն Սուրենյանցին ՀՀ քրեական օրենսգքրի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքը` նրան առաջադրելով նոր մեղադրանք` նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
ՀՀ ԿԱ ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնում քննված քրեական գործի շրջանակներում Ս.Սուրենյանցին մեղադրանք էր առաջադրվել` 2011թ. մայիս-օգոստոս ամիսներին խարդախությամբ ուրիշի գույքը հափշտակելու դիտավորությամբ, իր ծանոթ Գ.Ղասաբյանի վստահությունը չարաշահելու միջոցով, վերջինիս դստերը աշխատանքի տեղավորելու, լրագրողական դասընթացների համար Ֆրանսիա ուղարկելու պատրվակով, ինչպես նաև բիզնեսով զբաղվելու համար ընդհանուր 508 000 դրամ գումար վերցնելու եւ դրան խարդախությամբ տիրանալու համար:
Նախաքննության ընթացքում Ս.Սուրենյանցը ընդունել է իրեն առաջադրված մեղադրանքը` նշելով, որ նշված գումարից 1000 ԱՄՆ դոլարը ինքը Գ.Ղասաբյանից պարտքով է վերցրել` թղթի բիզնես կազմակերպելու համար, իսկ մնացած 110 000 դրամը և 71 եվրոն` վերջինիս դստերն աշխատանքի տեղավորելու պատրվակով:
Նույնաբովանդակ ցուցմունք է տվել նաև տուժող Գ.Ղասաբյանը և նախաքննության, և դատաքննության ընթացքում:
Դատաքննության ընթացքում Ս.Սուրենյանցը չի ընդունել 1000 ԱՄՆ դոլար գումարի` Գ. Ղասաբյանից հափշտակելու հանգամանքը, նշել, որ այդ գումարը 2011թ. մայիսին վերցրել է պարտքով` նույն թվականի օգոստոսին վերադարձնելու պայմանով:
110 000 ՀՀ դրամի և 71 եվրո գումարի մասով Ս.Սուրենյանցն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, և զղջացել է կատարածի համար` դատաքննության ընթացքում վերականգնելով տուժող Գ.Ղասաբյանին պատճառված վնասը:
Մեղադրանքը պաշտպանող դատախազի գնահատմամբ` ակնհայտ է, որ Ս.Սուրենյանցը 2011թ. մայիսին Գ.Ղասաբյանից բիզնես կազմակերպելու պատրվակով խաբեությամբ հափշտակել է 1000 ԱՄՆ դոլար, այնուհետև նույն թվականի օգոստոս ամսին նույն Ղասաբյանից խաբեությամբ հափշտակել է 110 000 ՀՀ դրամ և 71 եվրո գումար` վերջինիս դստերն աշխատանքի տեղավորելու պատրվակով:
Այսպիսով` ըստ դատախազի` Ս. Սուրենյանցի վերոհիշյալ գործողությունները կատարվել են առանձին դիտավորությամբ: Այսինքն` Ս. Սուրենյանցը կատարել է հանցավոր արարքներ` նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով(2 դրվագ):
Վերոգրյալի հիման վրա և ղեկավարվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 3091-րդ հոդվածով` դատավարական ղեկավարում իրականացնող Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազը որոշում է կայացրել` Ս.Սուրենյանցին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու և նրան ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) նոր մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ:

Прокурор изменил предъявленное политологу С. Суренянцу обвинение 03/28/2013   13:43  |  Лента новостей
28 марта 2013г. прокурор административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун изменил обвинение, предъявленное Сурену Суренянцу по п. 2ч. 2ст. 178 УК РА на обвинение в совершении деяния, предусмотренного ч. 1ст. 178(по двум эпизодам) УК РА. Об этом сообщают в Генпрокуратуре РА.
В рамках уголовного дела, расследование которого проводил следственный отдел Полиции Армении при Правительстве РА, С. Суренянцу инкриминировалось умышленное хищение чужого имущества путем мошенничества. С. Суренянц, злоупотребив доверием своего знакомого Г. Хасабяна, под предлогом того, что устроит дочь Хасабяна на работу и отправит ее во Францию для прослушивания курса лекций по журналистике, получил от него 508 000 драмов и присвоил их себе.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что С. Суренянц признал себя в виновным в предъявленном ему обвинении, отметив, что 1000 долларов он одолжил у Хасабяна с целью организовать бизнес по производству бумаги, а остальные 110 000 драмов и 71 евро под предлогом того, что устроит дочь его на работу.
Аналогичные показания дал Г. Хасабян как в ходе предварительного следствия, так во время судебных слушаний. В ходе судебного разбирательства Суренянц отметил, что одолжил эти деньги с условием, что вернет их в августе того же года.
С. Суренянц признал себя полностью виновным, что касается 110 000 драмов и 71 евро, а также заявил, что раскаялся в содеянном, возместив в ходе судебных слушаний причиненный Хасабяну ущерб.
Таким образом, согласно прокурору, С. Суренянц совершил вышеупомянутые действия предумышленно, то есть С. Суренянц совершил преступное деяние, предусмотренное ч. 1ст. 178(по двум эпизодам) УК РА.
На основании вышесказанного и руководствуясь ст. 3091 Уголовно-процессуального кодекса РА, прокурор административных районов Арабкир и Канкер-Зейтун, осуществляющий процессуальное руководство по делу, принял решение об изменении обвинения, предъявленного С. Суренянцу по п .2 ч. 2 ст. 178(по двум эпизодам) УК РА, и предъявлении ему нового обвинения.