Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումի հիման վրա գործի քննությունը` հունիսի 11-ին 03/28/2013   17:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասի և 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումի հիման վրա գործը Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով քննության կառնի հունիսի 11-ին:
ՍԴ-ի աշխատակարգային որոշման համաձայն` գործով զեկուցող է նշանակված ՍԴ անդամ Ֆելիքս Թոխյանը:
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածուի կողմից վիճարկվող դրույթները վերաբերվում են նախընտրական քարոզչության հիմնական սկզբունքներին և նախընտրական հիմնադրամի միջոցների օգտագործմանը:
ԸՕ-ի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասը, մասնավորապես, սահմանում է, որ թեկնածուների ընտրական շտաբների վրա տեղադրված ցուցանակները քարոզչական տպագիր նյութեր չեն համարվում, եթե դրանք չեն ներառում թեկնածուին կողմ կամ դեմ քվեարկելուն ուղղված ուղղակի կոչեր, դրանց թիվը չի գերազանցում ընտրության համար կազմավորված ընտրական տեղամասերի թիվը, և յուրաքանչյուր պաստառի (ցուցանակի) մակերեսը չի գերազանցում 6 քառակուսի մետրը:
26-րդ հոդվածի վիճարկվող 2-րդ մասի համաձայն` թեկնածուները ԶԼՄ-ներով նախընտրական քարոզչության իրականացման, դահլիճների, տարածքների վարձակալման, քարոզչական պաստառների պատրաստման (տեղադրման), քարոզչական տպագիր և այլ նյութերի ձեռքբերման, ընտրողներին տրամադրվող քարոզչական բոլոր տեսակի նյութերի, ներառյալ` տպագիր նյութերի, պատրաստման ֆինանսավորման համար օգտագործում են միայն նախընտրական հիմնադրամի միջոցները:
«Pastinfo.am»-ը նախօրեին տեղեկացրել էր, որ ՍԴ-ն Ր. Հովհաննիսյանի դիմումով գործը քննության է ընդունել մասնակի: Մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ այստեղ:

КС Армении 11 июня рассмотрит иск Р. Ованнисяна, оспаривающего соответствие некоторых положений ИК Конституции 03/28/2013   18:58  |  Лента новостей
Конституционный суд приступит к рассмотрению в порядке письменной процедуры дела на основании заявления Р. Ованнисяна, оспаривающего соответствие ч. 5 ст. 18 и ч. 2ст. 26 Избирательного кодекса РА Конституции 11 июня.
Согласно процессуальному решению, докладчиком по делу назначен член КС Феликс Тохян.
Положения, оспариваемые экс-кандидатом в президенты, касаются основных принципов агиткампании и использования средств предвыборного фонда.
Часть 5 статьи 18 ИК РА, в частности, предусматривает, что размещенные на предвыборных штабах кандидатов вывески не считаются печатными агитационными материалами, если они не содержат прямых призывов голосовать за или против кандидата, их число не превышает количество избирательных участков, сформированных для проведения выборов и если площадь плаката(вывески) не больше 6 квадратных метров.
Согласно оспариваемой ч. 2 ст. 26, расходы на агиткампанию посредством СМИ, аренду залов, помещений, размещение(установка), приобретение агитационных материалов и всех предоставляемых избирателям материалов осуществляются за счет средств предвыборного фонда.
Как уже ранее сообщал «Pastinfo.am», КС принял дело по заявлению Р. Ованнисяна к рассмотрению частично.