Սպանության փորձի գործը դատարանում է 03/28/2013   10:57  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական դատարանում ստացվել  է Իսակովի պողոտայում տեղի ունեցած սպանության փորձի գործը:
Ըստ մեղադրանքի, Աշոտ Կարապետյանը 2012թ նոյեմբերի 21-ին, ժամը 01-ի սահմաններում, Երևանի Ծովակալ Իսակովի պողոտայում, Վաղարշ Վաղարշյանի անվան թիվ 80 դպրոցի հարող հատվածում, «Օպել վեկտրա» մակնիշի 02 ՏՕ 558 պ/հ-ի ավտոմեքենայով, հանդիպակաց գոտով դեպի Հրազդանի կիրճ երթևեկելիս, իր կողմից ապօրինի կրվող, հրազեն հանդիսացող  9մմ տրամաչափի  «Մակարով» տեսակի ատրճանակով, մոտ հինգ մետր հեռավորությունից, սպանելու դիտավորությամբ կրակոց է կատարել՝ այդ պահին իր երթևեկելի գոտով ընթացող  «Վազ 2121» մակնիշի 163 ՍՍ 01 պ/հ-ի ավտոմեքենայի վարորդ Կարո  Կարապողոսյանի և ավտոմեքենայի դիմացի աջ նստատեղին նստած Դավիթ Աբազյանի ուղղությամբ, սակայն գնդակը դիպչելով ավտոմեքենայի դիմապակուն՝ անդրադարձ է կատարել, այսինքն ՝  իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունը չի հասցրել ավարտին։
Աշոտ Կարապետյանին  մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ սպանության  փորձ, 268-րդ հոդվածի  2-րդ մասի   2-րդ կետով՝ խոշոր չափերով թմրամիջոցների կամ  հոգեմետ (հոգեներգործուն)  նյութերի ապօրինի շրջանառությունն առանց իրացնելու նպատակի,  235-րդ հոդվածի առաջին մասով՝  ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելը, պահելը, կրելը: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Дело о попытке убийства на ереванском проспекте Исакова передано в суд 03/28/2013   11:13  |  Криминальная хроника
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш рассмотрит дело о попытке убийства на пр. Исакова.
Согласно обвинению, Ашот Карапетян 21 ноября 2012г. в районе 01.00 на пр. Адмирала Исакова на территории, прилегающей к школе N80 имени Вагарша Вагаршяна, управляя автомобилем “Опель Вектра” с госномерами 02 ՏՕ 558, выехал на встречную полосу в направлении Разданского ущелья и с целью умышленного убийства произвел выстрелы с расстояния примерно 5 метров из пистолета Макарова калибра 9мм в водителя курсирующего вдоль проезжей части дороги автомобиля “ВАЗ 2121” с госномерами 163 ՍՍ 01 Каро Карапогосяна и пассажира Давида Абаджана, сидящего на переднем правом сидении. Пуля, задев лобовое стекло, автомобиля, отрекошетила в сторону.
Ашоту Карапетяну предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 34-104 УК РА – “попытка убийства”, п. 2 ч. 2ст. 268- “ незаконный оборот наркотиков и психотропных препаратов без цели сбыта”, ч. 1ст. 235 - “незаконное приобретение, хранение и ношение оружия”. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.