Տարածքային կառավարման նախարարությունում արձանագրված զարգացումներն ու թերացումներն ըստ Օմբուդսմենի 03/27/2013   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հրապարակել է Կարեն Անդրեասյանի 2012 թվականի տարեկան զեկույցի հերթական սեղմագիրը, որն այս անգամ վերաբերում է մարդու իրավունքների վիճակին Տարածքային կառավարման նախարարության ոլորտում:
Տարածքային կառավարման նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
• 2012 թվականի ընթացքում բազմաթիվ համայնքներում գրանցվել են ինքնակամ շինարարություն իրականացնելու հաճախակի դեպքեր:
• Շարունակվում է չլուծված մնալ համայնքների ֆինանսական համահարթեցման դոտացիայի գումարների հետ կապված խնդիրը:
• Չեն կազմակերպվել պատշաճ հանրային քննարկումներ` նախքան Սևանա լճից ջրի բաց թողնման վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը ՀՀ կառավարությանը ներկայացնելը:
• Դեռևս չլուծված է մնում փախստականների բնակարանային ապահովման և նրանց բնակարանային պայմանների բարելավման հարցը:
• Առկա են անբարենպաստ պայմաններ Նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության «Հանրակացարաններ» ՊՈԱԿ-ի ենթակայության տակ չգտնվող այլ ժամանակավոր կացարաններում բնակվող փախստականների համար:
• Առանձին միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացված ծրագրերի շնորհիվ բնակարանով ապահովվել են որոշ փախստական ընտանիքներ:
• Բացահայտվել և արձանագրվել են համայնքի ղեկավարի uեփական կամ պետության կողմից պատվիրակված լիազորությունների սահմանազանցման մի շարք դեպքեր:
• Նախարարությունը մշակել է «Ֆինանսական համահարթեցման մասին ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ:
• Իրականացվել է համայնքներում ծրագրային բյուջետավորման ներդրում, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում Եվրամիության երկրների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների և բանկային կառույցների հետ համագործակցության միջոցով համայնքներում դրամաշնորհային և վարկային ծրագրերի ներգրավման ապահովում:
• 2012 թվականին գրանցվել է Երևանի և մարզերի միջև եկամուտների տարբերության կրճատում և բնակչության արտահոսքի նվազեցում, հայրենի բնակավայրում ապրելու և աշխատելու ցանկության աճ:

Омбудсмен Армении указал на плюсы и минусы в работе Министерства территориального управления 03/27/2013 13:21 | Лента новостей
Офис омбудсмена Армении опубликовал очередную аннотацию годового доклада за 2012г., которая на сей раз касается состояния прав человека в сфере деятельности Министерства территориального управления.
•В сфере деятельности Министерства территориального управления зафиксированы следующие упущения:
• За 2012г. в различных общинах участились случаи самовольного строительства.
• Все еще остаются нерешенными вопросы, связанные с дотациями, предоставляемыми по принципу финансового нивелирования.
•Не были организованы должным образом публичные слушания по пакету законодательных поправок относительно выброса воды из озера Севана, прежде чем внести его на рассмотрение в Правительство Армении.
• Все еще остается нерешенным вопрос обеспечения беженцев жильем и улучшения их жилищных условий.
• Условия проживания беженцев во временных убежищах, не подконтрольных ГНКО “Общежития” Государственной миграционной службы Министерства, все еще неблагоприятные.
Достижения
• Благодаря осуществленной отдельными международными организациями программе жильем были обеспечены несколько семей беженцев.
• Был выявлен и зарегистрирован ряд случаев превышения делегированных государством или главами общин полномочий.
• Министерство разработало проект закона РА “О внесении дополнений и изменений в закон о финансовом нивелировании”.
• В общинах была осуществлена программа бюджетных инвестиций и реализована программа привлечения грантовых и кредитных средств в рамках европейской политики соседства при сотрудничестве со странами ЕС, а также международными организациями и банковскими структурами.
• В 2012г. наблюдается сокращение разрыва доходов между столицей и областями, снижение уровня оттока населения, а также рост желающих жить и работать на Родине.