Փորձագետները հաստատել են. Անդրանիկ Զատիկյանի մահվան պատճառը թմրամիջոցն է 03/27/2013   00:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Մալաթիայի  նախկին թաղապետի որդի  Անդրանիկ  Զատիկյանի  մահը վրա է հասել սրտի պսակաձև անոթներում արյան շրջանառության սուր խանգարումից` մեթադոնային և հաշիշային ինտոքսիկացիայի ֆոնի վրա:  Այսպիսի եզրակացության են հանգել դատաբժիշկները` նշանակված փորձաքննության արդյունքում:
Փորձագետները նաև եզրակացրել են, որ Ա.Զատիկյանը կենդանության օրոք տառապել է թույլ արտահայտված ընդհանուր աթերոսկլերոզով, կորոնարոսկլերոզով, սրտամկանի ծանր սնուցախանգարումով, որոնք էլ մեթադոնային և հաշիշային ինտոքսիկացիայի պայմաններում հանգեցրել են մահվան:
2013թ. հունվարի 13-ին, ժամը 07:05-ին «Մալաթիա» բժշկական կենտրոնից ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի բաժին ահազանգ էր  ստացվել այն մասին, որ իրենց մոտ է տեղափոխվել 30-ամյա Անդրանիկ  Զատիկյանի դիակը: «Փաստինֆո»-ին հայտնի դարձավ, որ  նրա դիակի զննությամբ աջ ոտքի գուլպայի միջից հայտնաբերվել է 5 մլ գրամանոց   ներարկիչ, որի ասեղի հատվածում առկա է եղել արնանման հետք,  գուլպայի միջից հայտնաբերվել էր  նաև անձեռոցիկի կտոր` արնանման հետքով:  Նույն օրը նշանակվել էր  Ա.Զատիկյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, իսկ  հաջորդ օրը՝ նաև  դիակի աջ ոտքի գուլպայի միջից առգրավված 5 մլ գրամանոց ներարկիչի դատաքիմական փորձաքննություն:
Դատաքիմիական փորձաքննության եզրակացության համաձայն,  5 մլ ծավալի համար նախատեսված, մեկանգամյա օգտագործման ներարկիչի, ասեղի և ասեղակալի վրա առկա գորշագույն նյութի հետքերը իրենց բաղադրության մեջ պարունակում են մեթադոն տեսակի թմրակտիվ բաղադրատարրերի հետքեր, որոնց քանակական հաշվարկը և սկզբնական թմրամիջոցի պատրաստման եղանակը հնարավոր չէր պարզել`   հետքերի աննշան, չնչին քանակության պատճառով:
Հիմնվելով հիշյալ փորձաքննությունների եզրակացությունների վրա՝   ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի քննչական բաժնի քննիչ Վ.Կալաչյանը 2013թ.  մարտի 21-ին  հարուցվել է  քրական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով` անհայտ անձի կողմից Անդրանիկ Զատիկյանին ապօրինի կերպով մետադոն և հաշիշ տեսակի թմրամիջոցներ իրացնելու դեպքի առթիվ:

Экспертиза показала, что причиной смерти младшего сына экс-главы общины Малатия-Себастия стали наркотики 03/27/2013   10:37  |  Актуальная тема
Смерть сына бывшего главы столичного округа Малатия-Себастия Андраника Затикяна наступила в результате острого нарушения кровотока в венечных артериях сердца на фоне методоновой и гашишевой интоксикации. К такому заключению пришли судмедэксперты.
Эксперты также констатировали, что А. Затикян еще при жизни страдал слабо выраженным атеросклерозом, атеросклерозом коронарных артерий, нарушением питания миокарда, что на фоне методоновой и гашишевой интоксикации привело к смерти.
13 января 2013г. в 07.05 из медцентра “Малатия” в отделение Полиции Малатии поступил сигнал о том, что к ним доставлено тело 30-летнего Андраника Затикяна. Как стало известно “Фактинфо”. при осмотре тела в носке, одетом на правую ногу, были обнаружены кусочек салфетки и 5-граммовый шприц, на игле которого найдены следы кровоподобной жидкости. В тот же день была назначена судебно-медицинская экспертиза тела Затикяна, а на следующий день - судебно-химическая экспертиза изъятого 5-граммового шприца.
Согласно судебно-химической экспертизе, обнаруженные на 5-граммовом шприце одноразового применения и игле следы мутного вещества содержат в себе элементы метадона. Количество и метод изготовления исходного наркотического вещества не поддаются выявлению: следы незначительные из-за небольшого количества.
Основываясь на заключениях экспертиз, следователь следственного отдела Малатии В. Калачян 21 марта 2013г. возбудил уголовное дело по ч.1 ст. 266 УК РА по факту сбыта наркотических веществ типа гашиш и метадон.
17:49 20/03/2013  |  Лента новостейСудебное заседание по делу о заказном убийстве С. Затикяна пришлось перенести из-за неявки дополнительного свидетеля
20:03 12/03/2013  |  Актуальная темаОбвиняемый в убийстве С. Затикяна Степан Акопян заявил, что “ему шьют дело” и отказался от дачи показаний
16:12 06/03/2013  |  Лента новостейСудья по делу об убийстве Седрака Затикяна не взял самоотвод
15:08 06/03/2013  |  Актуальная темаЗащитник Степана Акопяна, обвиняемого в заказе убийства С. Затикяна, требует самоотвода судьи(дополнено)
19:40 04/02/2013  |  Криминальная хроникаСуд передал показания свидетелей по делу об убийстве С. Затикяна в Специальную следственную службу
18:52 31/01/2013  |  Лента новостейСвидетель–пожизненник по делу об убийстве Седрака Затикяна потребовал адвоката
10:14 30/01/2013  |  Актуальная темаДядя А. Затикяна: “Андраника Затикяна отравили”
19:31 29/01/2013  |  Актуальная темаСвидетели по делу С.Затикяна отказываются от ранее данных показаний