Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումով գործը քննության է ընդունել մասնակի 03/27/2013   18:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանը որոշել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումով գործը քննության ընդունել մասնակի: Ըստ այդմ, ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 1-ին մասով դիմումը մերժվել է, իսկ Ընտրական օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասով և 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` ընդունվել քննության:
ՍԴ դատական կազմի որոշման համաձայն` վերոհիշյալ դրույթների սահմանադրականության գործով դատավարությանը որպես պատասխանող կողմ որոշվել է ներգրավվել ԸՕ-ն ընդունած Ազգային ժողովին:
Դատական նիստի օրը կնշանակվի ՍԴ-ի աշխատակարգային որոշմամբ:
Այս գործը քննության ընդունելու հիմքերից մեկն էլ այն է, որ դիմողը սպառել է դատական պաշտպանության բոլոր միջոցները:
Հիշեցնենք, որ Ր.Հովհաննիսյանն ավելի վաղ դիմել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով և ՀՀ վարչական դատարան: Ր.Հովհաննիսյանի դիմումները մերժվել էին:
Ըստ դիմողի, թեկնածուի անուն-ազգանունով և կարգախոսով պաստառը, թեկուզև ընտրական շտաբ նշումով, իրականում քարոզչական պաստառ է, իսկ դրանց համար վարձակալված տարածքներն էլ` քարոզչական տարածք, ուստի դրանց ծախսերը պետք է կատարվեն նախընտրական հիմնադրամների միջոցների հաշվին:
Դիմողի կարծիքով, իր մրցակիցը` Սերժ Սարգսյանը, ունենալով 1600 ընտրական շտաբներ, իրականում ծախսել է նախընտրական հիմնադրամի առավելագույն չափը` 100 մլն դրամը, գերազանցող գումարներ, ինչը թեկնածուի գրանցումն անվավեր ճանաչելու հիմք է:

КС РА принял к частичному рассмотрению иск Р. Ованнисяна о признании регистрации кандидатуры президента С. Саргсяна недействительной 03/27/2013   18:52  |  Актуальная тема
Конституционный суд принял к частичному рассмотрению дело на основании заявления Р. Ованнисяна. Исходя из этого, заявление по ч. 1ст. 150 Административно-процессуального кодекса РА было отклонено, а по ч. 5 ст. 18 и по ч. 2ст. 26 Избирательного кодекса принято к рассмотрению.
В качестве стороны ответчика в деле об оспаривании конституционности вышеупомянутых положений привлечено Национальное собрание, принявшее Избирательный кодекс.
День судебного заседания будет назначен процессуальным решением КС.
Основанием для принятия к рассмотрению этого дела служит тот факт, что заявитель исчерпал все средства судебной защиты.
Напомним, что Р. Ованнисян ранее обращался в ЦИК и Административный суд Армении, однако его заявления были отклонены.
Согласно истцу, агитационные баннеры с именем кандидата и девизом, хотя и с указанием штаба, тем не менее, представляют собой агитационные плакаты, а арендованные с этой целью помещения действовали как агитплощадки, посему расходы на них должны осуществляться за счет средств предвыборного фонда.
По мнению заявителя, его соперник на выборах Серж Саргсян, имея 1600 предвыборных штабов, на самом деле потратил сумму, превышающую максимальную сумму в 100 млн предвыборного фонда, что является основанием для признания регистрации кандидатуры недействительной.