Ոստիկանների դեմ գործով պաշտպանական կողմը կհստակեցնի իր դիրքորոշումը 03/27/2013   14:10  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, այսօր տեղի ունեցավ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող ոստիկանության 2 օպերլիազորի դեմ գործով դատավարության նախապատրաստական փուլը:
Գործով մեղադրանքը պաշտպանում է ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Ջոն Ֆարխոյանը, ամբաստանյալներ, ոստիկանության Երևանի Կենտրոնականի բաժնի օպերլիազորներ, ոստիկանության կապիտաններ Խաչիկ Բախբուդարյանին ու Արտակ Բարսեղյանին պաշտպանում է փաստաբան Արայիկ Ալվանդյանը:
Վերջինս այսօրվա նիստում միջնորդեց 10 րոպե ժամանակ տրամադրել իր պաշտպանյալների հետ տեսակցելու համար և մինչ դատաքննությունը սկսելը հստակեցնել նրանց դիրքորոշումը: Տեսակցությունից հետո պաշտպանը միջնորդեց հետաձգել դատական նիստը և իրեն նույն նպատակով 2-3 օր ժամանակ տրամադրել: Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը, և դատական նիստը հետաձգվեց մինչև մարտի 29-ը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, ըստ մեղադրական եզրակացության, 2012 թվականի հոկտեմբերի 3-ին՝ ժամը 22.30-ի սահմաններում, երբ գողություններ կատարելու համար նախկինում դատապարտված Ռոբերտ Հովսեփյանն իր ընկերների հետ կանգնած է եղել Ռոստովյան փողոցի թիվ 52 հասցեում գտնվող առևտրի կրպակի մոտ, Խաչիկ Բախբուդարյանը և Արտակ Բարսեղյանը «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ և 30-րդ հոդվածներով սահմանված ֆիզիկական ուժ կիրառելու հիմքերի բացակայության պայմաններում հարձակվել են Ռոբերտ Հովսեփյանի վրա, բռնության գործադրմամբ պառկեցրել գետնին, ձեռնաշղթայով կապել ձեռքերը և նստեցնելով ավտոմեքենան՝ բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին։
Ըստ մեղադրանքի՝ առանց արձանագրություն կազմելու և ոստիկանության բաժին բերման ենթարկված անձանց հաշվառման գրքում գրանցելու՝ Ռոբերտ Հովսեփյանին և նրա հետ բերման ենթարկված անձանց տարել են առանձին աշխատասենյակներ՝ համապատասխան օպերատիվ աշխատանք իրականացնելու նպատակով։ Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ օպերատիվ զրույցի ընթացքում, երբ Ռոբերտ Հովսեփյանը հայտարարել է, որ գողություններ չի կատարել և գողություններից տեղեկություններ չունի, Խաչիկ Բախբուդարյանը, Արտակ Բարսեղյանը և քննությամբ չպարզված ոստիկանության երկու աշխատակիցներ, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակից, Ռոբերտ Հովսեփյանին ապօրինի պահել են աշխատասենյակում, ձեռնաշղթայով կապել ձեռքերը ու ծեծի ենթարկել՝ ոտքերով, ձեռքերով, մահակով հարվածելով դեմքին և մարմնին, ստիպել խոստովանել նախկինում արձանագրված և չբացահայտված գողությունների մեջ նրա մասնակցությունը։
Նկարագրված արարքի համար ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում Խաչիկ Բախբուդարյանին և Արտակ Բարսեղյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ բռնության զուգորդմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, և 314-րդ հոդվածով՝ պաշտոնեական կեղծիք, իսկ քննությամբ չպարզված ոստիկանության առանձին աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական կեղծիքի և պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ:

В Ереване начались слушания по делу оперов, обвиняемых в выбивании признательных показаний 03/27/2013   18:19  |  Криминальная хроника
В суде административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна сегодня началась стадия подготовки к судебному разбирательству дела, возбужденного в отношении двух оперуполномоченных, обвиняемых в превышении служебных полномочий и совершении служебного подлога.
Обвинение в суде поддерживает старший прокурор Генпрокуратуры РА Джон Фархосян. Оперуполномоченных Центрального отдела Полиции г. Еревана, капитанов Хачика Бахбударяна и Артака Барсегяна в суде защищает адвокат Араик Алвандян.
Последний на сегодняшнем заседании ходатайствовал предоставить ему 10 минут на свидание с подзащитными, чтобы уточнить их позиции до начала судебного процесса. После этого адвокат просил суд отложить заседание и предоставить ему с той же целью 2-3 дня. Суд удовлетворил ходатайство, и перенес судебное заседание на 29 марта.
Как уже сообщало агентство “Фактинфо”, 3 октября 2012г. в районе 22.00, узнав о том, что Р. Овсепян со своими приятелями находится на ул. Ростовяна г. Еревана, оперуполномоченные отделения угрозыска Центрального отдела Управления Полиции г. Еревана Хачик Бахбударян и Артак Барсегян и другие сотрудники Полиции прибыли в указанное место, чтобы подвергнуть приводу Р. Овсепяна.
В районе 22.00, когда Роберт Овсепян вместе со своими друзьями стоял возле ларька, расположенного на ул. Ростовяна 52, Хачик Бахбударян и Артак Барсегян в условиях отсутствия законного основания для применения физической силы (статьи 29 и 30 закона РА “О полиции”) напали на Роберта Овсепяна, применив к нему насильственные меры, уложили на пол, надели на него наручники и, посадив его в машину, подвергли приводу в Центральный отдел Полиции. Приводу подвергли также и находящихся с Р. Овсепяном Керопа Симоняна, Альберта Казаряна, Вагана Торосяна и Карена Мовсисяна.
Согласно обвинению, они без составления протокола и регистрации упомянутых лиц в книге учета, отвели Роберта Овсепяна и остальных подвергнутых вместе с ним приводу лиц в отдельные комнаты с целью проведения соответствующей оперативной работы. Оперативную беседу с Робертом Овсепяном вели оперуполномоченные Хачик Бахбударян и Артак Барсегян. Они рассказали о своих подозрениях и вынудили Роберта Овсепяна оговорить себя и взять на себя нераскрытые кражи.
Согласно обвинительному заключению, в ходе оперативной беседы Роберт Овсепян заявил, что не совершал этих краж и не располагает никакими сведениями об этом. Тогда Хачик Бахбударян, Артак Барсегян и двое сотрудников Полиции, личности которых не были установлены в ходе следствия, вышли за рамки своих должностных полномочий: незаконно держали Роберта Овсепяна в кабинете, надели на него наручники и избивали его ногами, руками, нанося удары дубинкой по лицу и разным частям тела, заставляя признаться в совершении ранее нераскрытых краж.