Վենդետայի գործով դատավճիռը մնաց անփոփոխ 03/27/2013 10:58 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Եվա Դարբինյանի նախագահությամբ, անփոփոխ է թողել որդու սպանությանն առնչություն ունեցած անձին սպանելու գործով ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը: Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի ` դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, անցյալ տարվա հոկտեմբերի 31-ի դատավճռով Արտակ Մելքոնյանը դատապարտվել էր 11 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման, որի դեմ բողոք էին բերել թե պաշտպանական կողմը և թե տուժող:
Ըստ մեղադրանքի՝ Արտակ Մելքոնյանը 2010թ. նոյեմբերի 14-ին` ժամը 13.30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Զավարյան 49/1 տան դիմաց հանդիպելով 2009թ. նոյեմբերի 29-ին առանձին դաժանությամբ սպանված իր հանգուցյալ որդու` Սոս Մելքոնյանի սպանությանը առնչված և օրենքով սահմանված տարիքի հասած չլինելու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատված Սարգիս Վարդիկյանին, վրեժխնդիր լինելով նույն եղանակով սպանել է նրան:
Ընդհանուր իրավասության դատարանում գործը քննվում էր տուժողի իրավահաջորդ Դավիթ Վարդիկյանի և ամբաստանյալի պաշտպան Ռազմիկ Թովմասյանի վերաքննիչ բողոքների հիման վրա՝ առաջինը միջնորդում էր է ամբողջությամբ բեկանել և փոփոխել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և Արտակ Մելքոնյանին դատապարտել ցմահ ազատազրկման, իսկ պաշտպանական կողմը՝ մասնակիորեն բեկանել Արտակ Մելքոնյանի դեմ կայացված դատավճիռը՝ արարքը սպանությունից վերաորակելով որպես Հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում կատարված սպանության և նշանակել համաչափ պատիժ:

Апелляционный суд Армении отклонил жалобы обеих сторон по делу отца, совершившего вендетту 03/27/2013   11:29  |  Лента новостей
Апелляционный уголовный суд под председательством Евы Дарбинян оставил без изменения приговор суда общей юрисдикции по факту убийства из мести.
Согласно обвинению, Артак Мелконян, 14 ноября 2010г. в районе 13.30 напротив дома по адресу Джаваряна 49/1 встретив Саргиса Вардикяна, освобожденного от уголовной ответственности на основании недостижения установленного законом возраста, который 29 ноября 2009г., с особой жестокостью убил его сына Артака Мелконяна - Соса Мелконяна, отомстил ему, расправившись с ним аналогичным способом.
Дело рассматривалось на основании апелляционных жалоб правопреемника потерпевшего Давида Вардикяна и адвоката подсудимого Размика Товмасяна. Первый ходатайствовал о полной отмене и замене приговора суда первой инстанции, требуя приговорить Артака Мелконяна к пожизненному сроку, а сторона защиты просила суд частично отменить вынесенный в отношении Артака Мелконяна вердикт, переквалифицировав деяние с убийства на убийство, совершенное в состоянии аффекта и назначить в отношении него соответствующую меру наказания.