«168 ԺԱՄ»: «Ո՞ւմ գլխին են փորձում ջարդել ազգային գրադարանի շինարարության «ատկատի» գործը» 03/26/2013 10:31 | Մամուլ
Թերթն անդրադարձել է ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքում յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույք յուրացնելու, պաշտոնեական և առևտրային կազամակերպության ծառայողի կողմից լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործին:
Միաժամանակ հիշեցնում է, որ նշված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել էր քաղաքաշինության նախարարության շինարարության քաղաքականության վարչության նախկին պետ Գոռ Քամալյանը հավելելով, որ վերջինիս կալանքը երկարաձգվել է ևս 40 օրով:
Գ.Քամալյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը թերթի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը կալանքի ժամկետը երկարաձգել է` հակառակ իրենց բոլոր պահանջներին, որ գործը հնարավորինս արագ մտնի դատարան: Սիրունյանը նշել է, որ կալանքը երկարաձգելու միջնորդության մեջ ասվում է, որ գործով նախաքննությունն ավարտվել է, բայց մեղադրյալին գործի նյութերին ծանոթացնելու համար անհրաժեշտ է ևս երկու ամիս:
«Մենք ասում ենք` չենք ուզում ծանոթանալ նյութերին, գործն ուղարկեք դատարան: Էդպիսի բան լսե՞լ եք, որ մարդն ասի` ինձ ուղարկեք, դատեք, եթե կարողանում եք: Մենք ասում ենք` խնդրում ենք, մեզ դատեք»,- ասել է փաստաբանը:
Ալեքսանդր Սիրունյանը համոզված է, որ դատական պրոցեսը չի սկսվում` հիմնազուրկ լինելու պատճառով, և կալանքի երկարաձգման իմաստը հենց դա է:

“168 жам”: “Кому пытаются пришить дело об “откатах при ремонте Национальной библиотеки Армении” 03/26/2013   10:52  |  Пресса
Газета затронула тему уголовного дела, возбужденного в Управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА по факту присвоения имущества в особо крупном размере, имевшего место в ходе ремонтных работ в Национальной библиотеке Армении, и п факту злоупотребления сотрудником коммерческой организации своими должностными полномочиями.
Вместе с тем газета напоминает, что в рамках вышеупомянутого уголовного дела был арестован бывший начальник Управления строительной политики Министерства градостроительства Гор Камалян, добавив, что срок заключения его под стражей продлен на 40 дней.
Адвокат Г. Камаляна Александр Сирунян в беседе с корреспондентом газеты заявил, что суд общей юрисдикции первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана продлил срок заключения под стражей вопреки их требованиям передать дело в возможно кратчайшие сроки в суд. Сирунян отметил, что в ходатайстве о продлении срока заключения говорится, что предварительное расследование дела завершено, однако гособвинителю необходимо два месяца для ознакомления с материалами уголовного дела.
“Мы, в свою очередь, говорим, что “не желаем ознакамливаться с материалами, направьте дело в суд”. Вы слышали, чтобы человек говорил: “Судите меня, если можете”. Мы же просим, чтобы над нами вершили суд”, - заявил адвокат.
Александр Сирунян уверен, что судебный процесс затягивается ввиду своей беспочвенности. Этим он и объясняет факт продления срока содержания его подзащитного под стражей.