ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների դիմումների հիման վրա գործի դատաքննությունը հետաձգվեց մինչև ապրիլի 30-ը 03/26/2013   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 26-ին Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով պետք է քննության առներ Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչներ, 2008թ.-ի մարտի 1-ի քրեական գործով ազատազրկման դատապարտված և հետագայում վաղաժամկետ ազատ արձակված Աշոտ Մանուկյանի և Արամ Բարեղամյանի դիմումների հիման վրա միավորված գործը: Դիմումատուները վիճարկում են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 426.9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականությունը:
Գործով զեկուցող` ՍԴ անդամ Վոլոդյա Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ դիմող կողմի լիազոր ներկայացուցիչները միջնորդել են դատաքննության օրը փոխադրել մոտակա այլ օր և գործի քննությունը կազմակերպել բանավոր ընթացակարգով:
ՍԴ-ն խորհրդակցական սենյակում միջնորդությունը քննարկելու արդյունքում որոշեց գործով քննությունը հետաձգել մինչև ապրիլի 30-ը: Բանավոր ընթացակարգով դատաքննությունը կազմակերպելու մասով միջնորդությունը մերժվեց:
Նշենք, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 426.9-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ նոր երևան եկած կամ նոր հանգամանքների հիմքով հարուցված վարույթի արդյունքում կայացված դատական ակտում դատարանը կարող է չփոփոխել վերանայված դատական ակտի եզրափակիչ մասը, միայն եթե ծանրակշիռ փաստարկների մատնանշմամբ հիմնավորում է, որ օրենսգրքի 426.3 կամ 426.4 հոդվածներով` դատական ակտերի և գործերի վերանայման հիմքերն ու ժամկետները նոր հանգամանքների հետևանքով, նախատեսված հանգամանքներն ըստ էության չէին կարող ազդել գործի ելքի վրա:
«Այս գործով մենք վիճարկում ենք այն նորմերի սահմանադրականությունը, որոնք թույլ չեն տալիս Սահմանադրական դատարանի որոշումների և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների հիման վրա քրեական գործերով վերանայել դատական ակտերը և վերանայման արդյունքում դատական ակտերը բեկանել, ուղարկել նոր քննության կամ կայացնել նոր դատական ակտ»,- «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց ՍԴ-ում դիմող կողմի ներկայացուցիչներից իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը:
Նա նշեց նաև, որ իր և ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Արայիկ Ղազարյանի միջնորդությունները պայմանավորված էին այն հանգամանքով, որ իրենք ներկայացրել են նաև Սահմանադրական դատարան մեկ այլ դիմում` Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի անունից, քաղաքացիական ոլորտում այս նույն նորմերի սահմանադրականության վերաբերյալ: Այս դիմումի վարույթ ընդունման հարցը դեռևս լուծված չէ:
Ըստ Ա.Զեյնալյանի՝ որոշակի հավանականությամբ այդ գործը կարող է վարույթ ընդունվել, և ավելի արդյունավետ կլինի, եթե մեկ վարույթում միավորվեն ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի դիմումները, քանի որ դրանք «նույն ինստիտուտի բաղկացուցիչ մասերն են կազմում»:
«Մեր միջնորդությունը վերաբերում էր նրան, որ ինչ-որ տեղ բեռնաթափենք Սահմանադրական դատարանին և գործի քննությունը դարձնենք ավելի արդյունավետ, նաև ավելի շահագրգիռ քննարկում լինի»,- պարզաբանեց Ա.Զեյնալյանը:
Ըստ նրա՝ բացի այդ, Ազգային ժողովը որպես պատասխանող կողմ ներկայացրել է իրավական դիրքորոշումներ, որոնք հարցեր են առաջացնում: «Իրավական դիրքորոշումների էությունը հետևյալն է. այդ նորմը, այսպես թե այնպես, թույլ չի տալիս, որպեսզի օրինական ուժի մեջ մնա այն դատական ակտը, որով կիրառված նորմը կամ այն փաստերը, որոնց վրա հիմնվում է այդ դատական ակտը, գնահատվել են ՍԴ-ի կամ ՄԻԵԴ-ի կողմից և ճանաչվել են ոչ իրավաչափ, և այն պետք է բեկանվի: Սակայն իրավակիրառական պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դեռևս ոչ մի դատական ակտ չի բեկանվել, կամ, եթե անգամ բեկանվել է, վերջերս մտած այդ նոր իրավակարգավորումից հետո որևէ ակտ չի բեկանվել: Այսինքն` պրակտիկայում բացարձակ արգելք է դրված, բացարձակ հնարավորություն է տալիս դատական ակտը թողնել օրինական ուժի մեջ, որով կիրառվել է հակասահմանադրական նորմ կամ Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի խախտում է արձանագրվել: Դրա վերաբերյալ, մենք կարծում ենք, որ պետք է պարզաբանումներ տրվեն, նաև ասված է, որ Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքում այդպիսի կարգավորումներ կան, որոնք, մեր կարծիքով, ինչ-որ տեղ կարող են հակասել Սահմանադրական դատարանի նախկինում կայացրած ակտերին, իրավական դիրքորոշումներին և կոնֆլիկտ առաջացնել առաջիկայում ևս: Հիշեցնեմ, որ այս ինստիտուտն արդեն 4-5 անգամ ՍԴ-ում վեճի առարկա է դարձել և որոշ նորմեր արդեն մի քանի անգամ Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր են ճանաչվել»,- ընդգծեց Ա.Զեյնալյանը:
Ինչ վերաբերում է գործի քննությունը բանավոր ընթացակարգով անցկացնելու վերաբերյալ միջնորդությունը ՍԴ-ի կողմից մերժելուն, ապա Ա.Զեյնալյանը կարծում է, այս գործում կարիք կա, որպեսզի ՍԴ-ն ուղղակիորեն լսի ԱԺ-ի ներկայացուցիչներին: «Նույնիսկ կարծում եմ` այնքան կարևոր հարց է քննարկվում, որ ճիշտ կլինի, եթե ԱԺ-ն ներկայացված լինի պատգամավորի մակարդակով, և ցանկալի է, որ նա լինի այն հանձնաժողովից, որը ստեղծվել է խորհրդարանում ՍԴ-ի որոշումները կատարելու խնդրով զբաղվելու համար»,-ասաց Ա.Զեյնալյանը:
Նշենք, որ ՍԴ-ում Ազգային ժողովի ներկայացուցիչներն են խորհրդարանի աշխատակազմի Իրավաբանական վարչության երկու մասնագետներ:

Слушания в КС Армении по искам представителей АНК перенесены на 30 апреля 03/26/2013 17:47 | Лента новостей
26 марта Конституционный суд возьмет на рассмотрение в порядке письменной процедуры объединенное дело на основании заявлений представителей АНК, приговоренных к лишению свободы по уголовному делу 1 марта 2008г. и впоследствии досрочно освобожденных Ашота Манукяна и Арама Барегамяна. Заявители оспаривают конституционность ч. 2 ст. 426.9 Уголовно-процессуального кодекса РА.
По делу докладчиком назначен член КС Володя Ованнисян. Он сообщил, что полномочные представители стороны истца ходатайствовали об изменении даты проведения слушаний и рассмотрении дела в устном порядке.
КС, рассмотрев ходатайство в совещательной комнате, постановил отложить судебные слушания до 30 апреля. Ходатайство о проведении судебного разбирательства в устном порядке было отклонено.
Отметим, что ч. 2 ст. 426 Уголовно-процессуального кодекса РА предусматривает, что в судебном акте, вынесенном по итогам производства, возбужденного на основании вновь открывшихся или новых обстоятельств, суд может не изменить заключительную часть пересмотренного судебного акта только в том случае, если предъявленные весомые доводы, обосновывают тот факт, что обстоятельства, предусмотренные статьями 426.3 и 426.4 данного Кодекса, по сути, не могли повлиять на исход дела.
“Мы оспариваем по этому делу конституционность тех норм, которые не позволяют пересмотреть судебные акты, вынесенные по уголовным делам на основании решений КС и постановлений ЕСПЧ и по итогам пересмотра, посему требуем отменить судебные акты, направить их на новое расследование или принять новый судебный акт. Об этом в беседе с корреспондентом «Pastinfo.am» сообщил правозащитник Артак Зейналян.
Он также отметил, что его ходатайство и ходатайство члена Палаты адвокатов Араика Казаряна обусловлены тем обстоятельством, что они подали в КС еще одно заявление от имени Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи опять –таки касательно конституционности применения этих же норм в гражданской области.
По словам А. Зейналяна, с некоторой долей вероятности это дело может быть принято к производству и гораздо эффективнее будет, если мы объединим заявления представителей АНК и Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи в одно, поскольку “они являются составными частями одного и того же института”.
“Наше ходатайство нацелено на то, чтобы в каком-то смысле разгрузить Конституционный суд и сделать более результативным процесс рассмотрения дела ”, - пояснил А. Зейналян.
По его словам, НС в качестве стороны ответчика представила правовую позицию, которая вызывают множество вопросов. Суть правой позиции заключается в следующем: эта норма, так или иначе, не позволяет, чтобы остался в силе тот судебный акт, по которому примененная норма или приводимые факты, на которых основывается данный судебный акт, были квалифицированы КС и ЕСПЧ и были признаны неправомерными, сл-но, акт подлежит отмене. Однако правоприменительная практика показывает, что еще ни один судебный акт не был отменен или даже если бы он был аннулирован, после вступления в силу нового правового регулирования ни один акт не был опротестован. То есть, предоставляется исключительная возможность оставить в силе судебный акт, по которому была применена антиконституционная норма или же зафиксировано нарушение прав Европейской конвенции о защите человека и основных свобод. Мы полагаем, что следует дать разъяснения по этому поводу. В новом Уголовно-процессуальном кодексе закреплены такие правовые нормы, которые, на наш взгляд, в какой-то мере могут противоречить актам, ранее вынесенным Конституционным судом и привести к возникновению конфликта. Напомню, что этот институт уже 4-5 раз становился предметом тяжбы в КС, и некоторые нормы уже пару раз были признаны противоречащими Конституции и недействительными, - подчеркнул А. Зейналян.
Что же касается отклонения Конституционным судом ходатайства о рассмотрении дела в устном порядке, то А. Зейналян полагает, что в этом деле необходимо, чтобы КС просто выслушал представителей НС. “Я даже думаю, что рассматривается настолько важный вопрос, что будет правильнее, если НС был бы представлен в суде на уровне депутатов и желательно, чтобы он представлял ту комиссию, которая была создана в парламенте для того, чтобы заниматься проблемой исполнения решений КС”, - заявил А. Зейналян.
Отметим, что НС в Конституционном суде представляют 2 специалиста Юридического управления аппарата парламента.