«Մատաղիսի» գործով արդարացման դատավճիռը մնաց օրինական ուժի մեջ 03/26/2013 12:11 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը դատավոր, Եվա Դարբինյանի նախագահությամբ, այսօր «Մատաղիսի» գործով Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2012թ. դեկտեմբերի 18-ի արդարացման դատավճիռը թողեց օրինական ուժի մեջ: Վերաքննիչ դատարանը այսպիսով մերժեց արդարացման դատավճռի դեմ մեղադրող կողմի և տուժող Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանի վերաքննիչ բողոքները:
Ընդհանուր իրավասության դատարանը հիշյալ դատավճռով՝ ամբաստանյալներ Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանն ու Արայիկ Զալյանն անմեղ էին ճանաչվել ու արդարացվել՝ կատարված հանցագործությանը նրանց մասնակցությունը ապացուցված չլինելու հիմքով:
Ամբաստանյալները մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 14-րդ կետերով՝ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողների՝ ամբաստանյալների ծառայակիցներ Ռոման Եղիազարյանի ու Հովսեփ Մկրտումյանի մահը:
Վերաքննիչ դատարանում ամբաստանյալները հայտարարել էին, որ իրենց դիրքորոշումը չի փոխվել՝ իրենք անմեղ են, առարկել էին վերաքննիչ բողոքների դեմ՝ դատարանից խնդրելով դրանք մերժել:
Մեղադրող կողմը նախորդ դատական նիստում հայտարարել էր, որ առաջին ատյանի դատարանը սուբյեկտիվ է գնահատել ապացույցները և կայացրել ակնհայտ անարդարացի դատավճիռ: Մեղադրող կողմը և տուժողի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանն իրենց վերաքննիչ բողոքներում հիմնական շեշտը դրել էին նախաքննության ընթացքում ամբաստանյալ Ռազմիկ Սարգսյանի ինքնախոստովանական ցուցմունքի վրա, որն, ըստ նրանց, լիովին ապացուցում է ամբաստանյալների մեղքը: Ըստ նրանց` չեն հաստատվել պաշտպանական կողմի հայտարարությունները, թե այդ ցուցմունքները տրվել են բարոյական, հոգեբանական և ֆիզիկական բռնությունների ազդեցության տակ:
Մեղադրող կողմը միջնորդել էր բեկանել դատավճիռը և կայացնել մեղադրական դատավճիռ՝ Ռազմիկ Սարգսյանին դատապարտելով 7, իսկ Մ.Սերոբյանին ու Ա.Զալյանին՝ 8-ական տարվա ազատազրկման: Տուժողի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանը նույնպես՝ հիմնվելով Ռ.Սարգսյանի վերոհիշյալ ցուցմունքի վրա, հայտարարել էր, որ իր որդու մահվան մեջ մեղավոր են դատարանով արդարացված 3 անձինք, ուստի նրանք նորից պետք է հայտնվեն ճաղերի հետևում:
Վերաքննիչ բողոքների դեմ առարկություն էր ներկայացրել գործով մյուս տուժողի՝ Հովսեփ Մկրտումյանի, իրավահաջորդ Մովսես Մկրտումյանը, ով գտնում է, որ իսկական հանցագործներն արդեն 9 տարի է գտնվում են ազատության մեջ, իսկ Ռ. Սարգսյանը, Մ. Սերոբյանը, և Ա. Զալյանը անմեղ են:
Ամբաստանյալների պաշտպան Հայկ Ալումյանը վերաքննիչ բողոքների վերաբերյալ իր առարկությունում հայտարարել էր, որ մեղադրողների կողմից վկայակոչվող ցուցմունքից բացի գործով կա ևս մեկ խոստովանական ցուցմունք, որ տվել է վկա Արման Գրիգորյանը՝ նա իր ցուցմունքում տուժողների մահվան մեջ մեղավոր այլ անձանց է մատնանշել ու այլ շարժառիթներ: Ըստ պաշտպանի` Ռ. Սարգսյանի վերոհիշյալ ցուցմունքը չակերտավոր ինքնախոստովանական ցուցմունք է եղել՝ նրա նկատմամբ կիրառված քննության խորթ մեթոդների ազդեցության տակ: Այդ ցուցմունքում նշվող հանգամանքները չեն բխում գործով ձեռք բերված ապացույցներից:
Նրանց պաշտպան Հայկ Ալումյանը դատարանին էր ներկայացրել նախաքննության ընթացքում Ռազմիկ Սարգսյանի տեսագրված «խոստովանական» ցուցմունքից առաջ արված մի լուսանկար, որը վկայում է, որ հարցաքննության ժամանակ Ռ.Սարգսյանի դեմքը ոչ թե «լցված էր», այլ ուռած՝ «այն աստիճան, որ համարյա անճանաչելի էր դարձել»:

Апелляционный суд Армении оставил в силе оправдательный вердикт Ширакского суда по “делу Матагиса” 03/26/2013   12:54  |  Актуальная тема
Апелляционный суд Армении под председательством судьи Евы Дарбинян сегодня оставил в силе оправдательный приговор по “делу Матагиса”, вынесенный судом общей юрисдикции Ширакской области от 18 декабря 2012г.Таким образом Апелляционный суд оставил без удовлетворения иски правопреемника Романа Егиазаряна Гоар Мелконян против оправдательного вердикта.
По приговору суда общей юрисдикции Ширакской области от 18 декабря 2012г. Размик Саргсян, Муса Серопян и Араик Залян были признаны невиновными и оправданы на основании отсутствия доказательств, подтверждающих их участие в совершении преступления.
Подсудимые обвинялись по признакам деяния, предусмотренного пп.1,6 и 14 ч. 2 ст. 112 Уголовного кодекса РА- умышленное причинение тяжкого вреда здоровью двух и более лиц, повлекшее смерть по неосторожности потерпевших, сослуживцев подсудимых Романа Егиазаряна и Овсепа Мкртумяна.
В Апелляционном суде подсудимые заявили, что их позиция не изменилась- они не признают себя виновными. Они также протестовали против апелляционного иска и просили суд отклонить их.
Сторона обвинения на прошедшем заседании заявила в суде, что суд первой инстанции оценил субъективно доказательства и вынес явно несправедливый приговор.
Сторона обвинения и правопреемник потерпевшего Гоар Мелконян в своих апелляционных жалобах основной акцент сделали на признательных показаниях подсудимого Размика Саргсяна, данных в ходе предварительного расследования, которые, по их мнению, полностью доказывают вину подсудимых. Они считают, что заявления стороны защиты о том, что показания выбивали из подсудимых при помощи психологического давления и физического насилия, не подтвердились.
Сторона обвинения ходатайствовала об отмене вердикта и вынесении обвинительного приговора и просила приговорить Размика Саргсяна к 7, а М. Серопяна – к 8 и А. Заляна – к 8 годам лишения свободы. Правопреемник потерпевшего Гоар Мелконян, основываясь также на вышеупомянутом показании Р. Саргсяна, заявила, что в смерти ее сына повинны трое лиц, оправданных судом, посему они снова должны оказаться за решеткой.
Протестовал против апелляционной жалобы правопреемник потерпевшего Овсепа Мкртумяна Мовсес Мкртумян, который считает, что настоящие убийцы уже 9 лет находятся на свободе, а Р. Саргсян, М. Серопян и А. Залян невиновны.
Адвокат подсудимых Айк Алумян протестовал против апелляционных жалоб, заявив, что кроме показания, на которые ссылается сторона обвинения, есть еще одно признательное показание по делу, данное свидетелем Арманом Григоряном. Он в своих показаниях указал на других людей, виновных в смерти потерпевших, и озвучил иные мотивы. По мнению адвоката, Р. Саргсян дал признательные показания под воздействием недозволенных методов ведения следствия. Обстоятельства, отмеченные в этих показаниях, не проистекают из полученных в ходе расследования дела доказательств.
Адвокат Айк Алумян представил суду фотографию, которая отснята до дачи “признательных” показаний. По его словам, она свидетельствует о том, что в ходе допроса лицо Р. Саргсяна “покрыто не слезами, а просто опухло до неузнаваемости”.
17:18 14/01/2013  |  Актуальная темаМать потерпевшего собирается обжаловать оправдательный вердикт по резонансному "делу Матагиса”