ՀՀ վարչական դատարանը մերժեց դիտորդների հայցերը 03/25/2013 18:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ավետիսյանի նախագահությամբ, այսօր մերժեց փաստաբան Տիգրան Եգորյանի հայցն ընդդեմ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի: Հայցվորը պահանջում էր վերացնել ՀՀ ԿԸՀ 06.03.2013թ թիվ 68-Ա որոշումը և թիվ 17 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին ներկայացված դիմումով առաջադրված պահանջները բավարարող որոշում ընդունել: Կողմը, մասնավորապես, պահանջում էր ԿԸՀ-ին պարտավորեցնել քննարկել իրենց կողմից ներկայացված դիտորդների իրավունքների խախտման ու դրանց հետ չկապված փաստերը:
ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Արգիշտի Ղազարյանի նախագահությամբ, մերժեց նաև մեկ տասնյակից ավելի դիտորդների հայցը ԿԸՀ 06.03.2013թ թիվ 67-Ա որոշումը վերացնելու և թիվ 17 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին ներկայացված դիմումով առաջադրված պահանջները բավարարող որոշում ընդունելու մասին:
ԿԸՀ-ի մարտի 6-ի թիվ 67-Ա որոշմամբ մերժվել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության դիտորդներ Մարտուն Գրիգորյանի, Խաչատուր Սիրադեղյանի, Տաթևիկ Շալջյանի, Զարուհի Հովհաննիսյանի, Լուսինե Հակոբյանի, Տիգրան Եգորյանի, Տաթևիկ Բարսեղյանի, Լենա Նազարյանի, Նարեկ Բաբայանի, Սոնա Այվազյանի, Նարինե Էսմայելի, Գայանե Բաբայանի բողոքը, որով նրանք խնդրել էին անվավեր ճանաչել թ.17 ԸԸՀ-ի 6-Ա որոշումը: ԿԸՀ-ն գտել էր, որ ԸԸՀ-ն գործել է Ընտրական օրենսգրքի նորմերին համապատասխան` իր լիազորությունների սահմաններում: Միաժամանակ ԿԸՀ-ն որոշել էր բողոքով ներկայացված նյութերն ընդունել որպես հաղորդագրություն և ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազությանը` դրանում ներկայացված փաստերն օրենքով սահմանված կարգով քննության առարկա դարձնելու համար:
Նշենք, որ ԿԸՀ-ում բողոքարկվող ԸԸՀ-ի որոշմամբ մերժվել էր դիտորդների դիմումը, որով նրանք ԸԸՀ-ից խնդրել են իր իրավասությունների սահմաններում ձեռնարկել միջոցներ` դիտորդների կողմից արձանագրված խախտումների քննության և օրենսդրությամբ սահմանված միջոցների ձեռնարկման, այդ թվում` տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գործողությունների և անգործության ուղղությամբ: Նաև` միջոցներ ձեռնարկել խախտումների համար պատասխանատու անձանց, համապատասխան ՏԸՀ-ների կողմից ձեռնարկված գործողությունների և անգործության համար պատասխանատվության ենթարկելու, ինչպես նաև քրեաիրավական բնույթի խախտումները ըստ ենթակայության ուղարկելու և հետամուտ լինելու ուղղությամբ:
Դիմումատուները դիտորդական առաքելություն են իրականացրել թիվ 17 ընտրատարածքի մի շարք տեղամասերում և քվեարկության ընթացքում արձանագրել մի շարք ընտրախախտումներ, նաև` դիտորդների և լրագրողների իրավունքների խախտումներ:
ԸԸՀ-ի փետրվարի 23-ի որոշմամբ դիմում-բողոքը մերժվել է, մասնավորապես, հետևյալ պատճառաբանությամբ` «Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին բողոքարկում են ստորադաս հանձնաժողովի որոշումները, գործողությունները/ անգործությունը, այլ ոչ թե մեկ այլ սուբյեկտի կողմից կատարված իրավախախտումները»: Դիմումը մերժելու պատճառներից մեկն էլ այն չհիմնավորված լինելն էր:
Նշենք նաև, որ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության դիտորդների կողմից քվեաթերթիկների լցոնման, ինչպես նաև դիտորդի և լրագրողի իրավունքների խախտման դեպքեր էին արձանագրվել նաև թ.17/05 ընտրատեղամասում, որին Սահմանադրական դատարանն անդրադարձավ իր մարտի 14-ի որոշման մեջ: ՍԴ-ն այդ տեղամասի արդյունքը համարեց ոչ հավաստի և անվավեր: Իսկ մինչ այդ, ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել էր քրեական գործ` նշված տեղամասում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ:

Административный суд Армении оставил без удовлетворения иски наблюдателей против ЦИК РА 03/25/2013   18:52  |  Актуальная тема
Административный суд Армении под председательством судьи Карена Аветисяна сегодня отклонил иск адвоката Тиграна Егоряна против Центральной избирательной комиссии. Истец требовал упразднить постановление ЦИК 67-А от 6 марта и принять по предъявленному заявлению решение, удовлетворяющее выдвинутым Окружной избирательной комиссии N17 требованиям. Сторона, в частности, требовала обязать ЦИК рассмотреть представленные ими случаи нарушения прав наблюдателей и факты, не связанные с этим.
Административный суд под председательством Аргишти Казаряна также отклонил иск более одного десятка наблюдателей упразднить постановление ЦИК 67-А от 6 марта и принять по предъявленному заявлению решение, удовлетворяющее выдвинутым Окружной избирательной комиссии N17 требованиям.
По решению ЦИК 67-А от 6 марта была отклонена жалоба общественной организации объединение “Европейское право”, согласно которой истцы просили признать недействительным решение 6 –А избирательного округа N17. ЦИК сочла, что ОИК действовала в соответствии с нормами Избирательного кодекса, не выходя за рамки своих полномочий. Одновременно ЦИК постановила принять материалы, приложенные к жалобе, в качестве сообщений и передать в Генпрокуратуру Армении для рассмотрения в установленном законом порядке представленных в них фактов.
Заявители осуществляли наблюдательскую миссию в ряде избирательных участков избирательного округа N17 и в ходе голосования зафиксировали ряд нарушений, в том числе и нарушения прав наблюдателей и журналистов.
По решению ОИК от 23 февраля, заявление с жалобой было отклонено со следующей мотивировкой: “В ОИК подлежат обжалованию решения, действия/бездействие нижестоящей комиссии, а не правонарушения, совершенные другим субъектом”. Одна из причин отклонения заявления заключается в его необоснованности.
Отметим также, что случаи вброса бюллетеней, а также нарушения прав наблюдателей и журналистов были зафиксированы общественной организацией “Объединение “Европейское право” на избирательном участке N 17/05, которые Конституционный суд затронул в своем постановлении от 14 марта.
КС признал результаты голосования на этом участке недостоверными и недействительными. А до этого, в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по факту злоупотреблений, зафиксированных на данном избирательном участке.