Պարզվել է թիվ 09/18 տեղամասում ուրիշի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարած անձի ինքնությունը 03/25/2013   19:36  |  Ընտրական իրավունք
Ոստիկանության  Երեւան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում պարզվել է թիվ 09/18 ընտրատեղամասում ուրիշի անձնագրով քվեարկելու փորձ կատարած անձի ինքնությունը։
Ինչպես հայտնում են դատախազությունից, նախաքննական մարմինը պարզել է, որ քվեարկելու փորձ է  կատարել Երեւանի բնակիչ Դավիթ Մելիք-Ստեփանյանը։ Ըստ մեղադրանքի, Դ.Մելիք-Ստեփանյանը  2013թ. փետրվարի 18-ին` ՀՀ Նախագահի ընտրության օրը` ժամը 17:15-ին, Երեւան քաղաքի Ամիրյան փողոցում գտնվող «Երեւանի թատրոնի եւ կինոյի պետական ինստիտուտ»-ի վարչական շենքում տեղակայված թիվ 09/18 ընտրատեղամասում Գուրգեն Ղազախեցյանի անձնագիրն օգտագործելու միջոցով փորձել է քվեարկել վերջինիս փոխարեն, սակայն չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, քանի որ միջամտել է նույն ընտրատեղամասի` Ր.Հովհաննիսյանի վստահված անձ Ա.Սարգսյանը:
Նախաքննական մարմինն այսօր   Դավիթ Մելիք-Ստեփանյանին  մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով:

Армянские правоохранители установили личность человека, пытавшегося проголосовать на участке N09/18 по чужому паспорту 03/25/2013   20:19  |  Избирательное право
В результате предпринятых Центральным следственным отделом следственного управления г. Еревана мероприятий удалось установить личность человека, совершившего попытку голосования вместо другого избирателя на избирательном участке N09/18.
Как сообщают в Прокуратуре, орган предварительного следствия выяснил, что попытку голосования вместо другого человека совершил житель г. Еревана Давид Мелик- Степанян. Согласно обвинению, Д. Мелик-Степанян 18 февраля 2013г. в день голосования на выборах Президента Армении в 17.15 на избирательном участке N09/18, расположенном в административном здании Государственного института театра и кино, пытался проголосовать, вместо Гургена Хазахецяна, воспользовавшись его паспортом, однако не сумел по не зависящим от его воли причинам довести свой преступный замысел до конца, поскольку в инцидент вмешалось доверенное лицо кандидата в президенты Раффи Ованнисяна А. Саргсян.
Орган предварительного следствия сегодня предъявил обвинение Давиду Мелик-Степаняну в совершении преступления, предусмотренного ст. 34-153.