Դատապարտվեցին պոռնկությանը նպաստելու համար 03/23/2013   14:56  |  Քրեական խրոնիկոն
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Յ. Բաղդասարյանի նախագահությամբ, անհատ ձեռնարկատեր Շահեն Հարությունյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ երկու կամ ավելի անձանց օգտագործելով պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելը և դատապարտել երեքուկես տարվա պայմանական ազատազրկման՝ 2 տարվա փորձաշրջանով՝ առանց գույքի բռնագրավման: Իսկ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից օգտագործվող «Աբովյան-բար» հյուրանոցային համալիրի մատուցողուհի Լիլիթ Մարգարյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-262-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ երկու կամ ավելի անձանց օգտագործելով պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելուն օժանդակելը և դատապարտվել 3 տարվա պայմանական ազատազրկման՝ մեկուկես տարվա փորձաշրջանով՝ առանց գույքի բռնագրավման:
Դատարանն ապացուցված է համարել մեղադրանքն, ըստ որի անհատ ձեռնարկատեր Շահեն Հարությունյանն իր կողմից օգտագործվող «Աբովյան-բար» հյուրանոցային համալիրում 2010թ. ապրիլից մինչև 2012թ. հուլիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում մատուցողուհի Լիլիթ Մարգարյանի օժանդակությամբ նպաստել է պոռնկությամբ զբաղվելուն՝ դրա համար պահելով, ղեկավարելով և օգտագործելով երկու կամ ավելի անձանց: Լիլիթ Մարգարյանի հետ պայմանավորվածության համաձայն, հյուրանոցի այցելուների հաճախականությունն ապահովելու նպատակով, գումարի դիմաց հիշյալ հաստատության առանձնասենյակները մատուցողուհու միջոցով տրամադրել է մարմնավաճառներին: Նրանցից յուրաքանչյուր անգամ առանձնասենյակ տրամադրելու դիմաց գանձված 6.000-ական ՀՀ դրամից 1.000-ական ՀՀ դրամը՝ որպես աշխատավարձ վճարել է Լիլիթ Մարգարյանին, իսկ մնացածը տնօրինել անձամբ:
Գործը դատարանում քննվել է արագացված դատաքննության կարգով՝ ամբաստանյալների միջնորդությամբ: Նրանք հայտնել էին, որ համաձայն են մեղադրանքի հետ, մեղքն ընդունել են ամբողջությամբ, անկեղծորեն զղջացել են կատարվածի համար, համագործակցել են նախաքննության մարմնի հետ: Մեղադրող, ՀՀ գլխավոր դատախազության ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Մ.Մարտիրոսյանը մինչև դատաքննություն սկսելը, դատական նիստի նախապատրաստական մասում փոխել էր իր դիրքորոշումը, չէր առարկել արագացված կարգով գործը քննելու միջնորդության դեմ, և դատարանը բավարարել էր այդ միջնորդությունը:

Директор и официантка гостиничного комплекса “Абовян-бар” получили условный срок за сутенерство 03/23/2013   15:31  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области признал виновным частного предпринимателя Шагена Арутюняна в совершении преступления, предусмотренного п. 5 ч. 2 ст. 262 УК РА – склонение к занятию проституцией с использованием двух и более лиц и приговорил его к трем с половиной годам лишения свободы условно с испытательным перидо сроком на 2 года без конфискации имущества. А официантка эксплуатируемого частным предпринимателем гостиничного комплекса “Абовян-Бар”,Лилит Маркарян признана виновной по признакам деяния, предусмотренного п. 5 ч. 2 ст. 38-262 УК РА, - пособничество в вовлечении в занятия проституцией и приговорена к трем годам условного заключения с испытательным сроком на 1.5 года без конфискации имущества.
Суд счел доказанным обвинение, согласно которому частный предприниматель Шаген Арутюнян в эксплуатируемом им гостиничном комплексе “Абовян-бар” с апреля по июль 2012г. при содействии официантки Лилит Маркарян склонил к занятиям проституцией двух и более лиц. Согласно предварительной договоренности с Лилит Маркарян, с целью привлечения дополнительных клиентов за определенную сумму предоставлял проституткам гостиничные номера. За номер он взимал с клиентов по 6000 драмов, из которых 1000 драмов он выплачивал Лилит Маркарян в качестве заработной платы, а остальной суммой распоряжался на свое усмотрение.
Дело в суде по ходатайству подсудимых рассматривалось в порядке ускоренного судопроизводства. Они чистосердечно признались и раскаялись в содеянном, а также сотрудничали со следствием. Гособвинитель- старший прокурор Управления по делам преступлений общего характера Генпрокуратуры РА М. Мартиросян еще до начала судебных слушаний в подготовительной части судебного заседания изменил свою позицию: не протестовал против ходатайства о рассмотрении дела в порядке ускоренного судебного разбирательства, и суд удовлетворил прошение.