Ռուբիկ Հակոբյան. Կոալիցիայի ստեղծմանը պետք է նախորդի ոչ իշխանական ուժերի ազնիվ պայքարը նախընտրական փուլում 03/22/2013   18:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրություններին հայտ ներկայացրած խորհրդարանական երեք ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը` ՀՅԴ-ն, Հայ ազգային կոնգրեսը և «Ժառանգություն»-ը չեն բացառում ընտրություններից հետո դաշինքի ստեղծման հավանականությունը:
Ինչպես մարտի 22-ի ճեպազրույցում նշեց Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը, ինքը չի բացառում, որ ընդդիմադիր ուժերը, նաև իրեն այլընտրանք ներկայացնող քաղաքական ուժը` «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, եթե ընտրությունների արդյունքում հաղթահարեն սահմանագիծը, ինչ-որ դաշնակցային պայմանագրի մեջ մտնեն: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ՀԱԿ-ի հաղթանակի դեպքում ով կստանձնի քաղաքապետի պաշտոնը, ապա, ըստ բանախոսի, ընտրական ցուցակից ակնհայտ է, որ քաղաքապետի թեկնածուն Վահագն Խաչատրյանն է, ով ժամանակին ղեկավարել է մայրաքաղաքի գործադիր կոմիտեն և «աշխատել է շատ ծանր տարիներին»:
ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը ձեռնպահ մնաց իրենց քաղաքական ուժի ստանալիք քվեների մասին կանխատեսումներ անելուց. «Ես հո սուրճի բաժակ նայող չե՞մ, որ գուշակություններ անեմ: Ինչքան որ ժողովուրդը կվստահի մեզ, ինչքան որ հանձնաժողովներում մեր անդամները և վստահված անձինք կարողանան պահպանել այդ ձայները, այնքան էլ կհավաքենք»:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար, Երևանի ավագանու ընտրություններին Դաշնակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի փոխներկայացուցիչ Աղվան Վարդանյանն էլ հայտնեց. «Մենք իսկապես ամեն ինչ արեցինք, որ ընդդիմադիր դաշտը գնա միասնական ճակատով: Ցավոք, չստացվեց, բայց գուցե լավը դա է»:
Ա.Վարդանյանի պարզաբանմամբ, առանձին մասնակցող ուժերը շատ ավելի կապավինեն սեփական ուժերին և կփորձեն առավելագույն ձայներ ստանալ: Արդյունքում` չի բացառվում, որ ընդդիմադիր ուժերը հավաքեն ավելի ձայներ, քան իշխանությունը: «Ընդդիմությունն այսօր, կարծում եմ, լիարժեք հնարավորություն ունի ավագանու ընտրություններում հաղթել, քաղաքը կառավարել և կառավարել ավելի արդյունավետ, և երկրում հակակշիռ ստեղծել, զսպվածության մեխանիզմներ ստեղծել, և այս մոդելի վրա իշխանություն- ընդդիմություն միասնական համակարգ ձևավորել»:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը ևս հնարավոր է համարում, որ ոչ իշխանական ուժերը Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո, համապատասխան քվեներ ստանալու դեպքում միասին կոալիցիա ստեղծեն. «Բայց դրան պետք է նախորդի ոչ իշխանական ուժերի ազնիվ պայքարը նախընտրական փուլում: Եթե պետք է հայտարարեն, որ գնում ենք ազնիվ ընտրությունների, բայց անեն այն, ինչ եղավ պառլամենտական ընտրությունների ժամանակ, բնականաբար, որևէ մեկի հետ պետք չի կոալիցիա կազմել»:
Ըստ Ռ.Հակոբյանի, եթե իսկապես այս ընտրություններում ոչ իշխանական ուժերը կարողանան պայմանավորվել, որ փոխհամաձայնեցված, միասին հսկեն ընտրությունների ամբողջ ընթացքը, որ իրենց քարոզչությունը տանելու են բացառապես օրենքի սահմաններում և հակաօրինական գործողություններ չեն անելու, և դա ժողովուրդը տեսնի, հասկանա, որ իսկապես այդպես է, իհարկե, հնարավոր է ավագանու ընտրություններից հետո որոշ համագործակցության կամ կոալիցիայի մասին որոշում կայացնել:

Рубик Акопян: “Созданию коалиции должна предшествовать искренняя предвыборная борьба оппозиционных сил” 03/22/2013 19:02 | Лента новостей
Три оппозиционные политические силы, подавшие заявку для участия в выборах в Совет старейшин Еревана: АРФД, Армянский национальный конгресс и “Наследие” не исключают возможность создания по завершении выборов коалиции.
Как отметил в ходе сегодняшнего брифинга в НС, член фракции АНК Гагик Джангирян, он не исключает, что оппозиционные силы, а также преподносящая себя в качестве альтернативной силы партия “Процветающая Армения”, если смогут преодолеть барьер, примут решение о заключении договора о коалиционном сотрудничестве. Что же касается того, кто в случае победы АНК займет должность мэра Еревана, бывший военный прокурор ответил, что очевидно по списку, что им будет Ваагн Хачатрян, который в свое время уже руководил исполнительным комитетом столицы и “работал в самые тяжелые для страны годы”.
Представитель АНК не стал делать прогнозы относительно того, какой процент избирателей за них проголосует и добавил: “Я что Вам гадалка, чтобы погадать Вам на кофейной гуще, кто сколько голосов наберет”.
Секретарь АРФД, вице-представитель Верховного органа АРФ “Дашнакцутюн”, занимающий третью строчку в списке партии Агван Варданян заявил, что они сделали все возможное, чтобы оппозиционное поле выступило единым фронтом. “К сожалению, не вышло, но может оно и к лучшему”, - резюмировал дашнак.
По мнению Агвана Варданяна, у оппозиции сегодня есть реальные шансы одержать победу на выборах в Совет старейшин, управлять городом и управлять им гораздо более эффективно, создать в стране противовес и сдерживающие механизмы и по этой модели сформировать единую систему власть-оппозиция.
Руководитель фракции “Наследие” Рубик Акопян также допускает возможность, что не провластные силы после выборов в случае соответствующей поддержки избирателей сформируют коалицию. Но этому должно предшествовать искренняя предвыборная борьба оппозиционных сил.
Согласно Р. Акопяну, если действительно на этих выборах оппозиция сумеет договориться о том, чтобы вместе проконтролировать весь ход выборов и сумеет провести предвыборную кампанию исключительно в рамках закона, что не ускользнет от взора народа, конечно, вполне возможно, что после выборов в Совет старейшин, можно будет подумать о сотрудничестве или создании коалиции.