Գագիկ Ջհանգիրյանի գործը կվերաբացվի, եթե ճանաչվի խտրականության փաստը 03/22/2013   14:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եթե Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի քրեական հետապնդման, ձերբակալության, կալանավորման և դատապարտման հարցում ճանաչի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածի՝ խտրականության արգելում, խախտում, ապա նրա դեմ քրեական գործը պետք է վերաբացվի՝ նոր հանգամանքի հիմքով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Գ.Ջհանգիրյանի ներկայացուցիչ Արա Ղազարյանը:
Գագիկ Ջհանգիրյանի գործով ՄԻԵԴ-ը հարց է ուղղել իշխանություններին՝ արդյոք դիմող Գագիկ Ջհանգիրյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը և դատապարտումը պայմանավորված են եղել նրա քաղաքական հայացքներով:
Արա Ղազարյանը կարևոր համարեց, որ վերջապես ՄԻԵԴ-ը նկատեց հիշյալ հոդվածը: «ՄԻԵԴ-ը միշտ շատ պասիվ, զգույշ է եղել, որպեսզի քաղաքականացված գործերում բարձրացնի նաև խտրականության հարցը»,- նկատեց Արա Ղազարյանը:
2009թ. մարտի 23-ի դատավճռով Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Ժորա Վարդանյանի նախագահությամբ, Գագիկ Ջհանգիրյանին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 1-ին մասով՝ Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը և դատապարտել 3 տարվա ազատազրկման: Ըստ մեղադրանքի՝ 23.02.2008թ. ՀՀ Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի Գլխավոր վարչության վարչական շենք մտնելու պահին Գ.Ջանգիրյանը՝ չենթարկվելով ոստիկանության աշխատակիցներին, ձեռքով հարվածել է վարչության աշխատակից Արման Հարությունյանին պատճառելով ֆիզիկական ցավ, պատռել նաև Տիգրան Աղվանյանի համազգեստը, այսինքն՝ Գ.Ջհանգիրյանը կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն է գործադրել իրենց ծառայողական պարտականություններ կատարող իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ:
Նշենք, որ Գագիկ Ջհանգիրյանի գործով Եվրոպական դատարան ներկայացված երեք դիմումներից երկուսի քննությունը ՄԻԵԴ-ը միավորել է մեկ վարույթի շրջանակներում: Գանգատներում ներկայացված փաստերը վերաբերում են 2008թ. փետրվարի 22-ին Ազատության հրապարակում Գ.Ջհանգիրյանի հայտնի ելույթին և դրան հետևած իրադարձություններին՝ Արգավանդի խաչմերուկից բերման ենթարկելու, ձերբակալելու, մեղադրանքի առաջադրման, խափանման միջոց կալանքն ընտրելու ու հետագայում ժամկետների երկարաձգման, նրա հարազատների նկատմամբ հետապնդումներին, ինչպես նաև ըստ էության դատաքննության հանգամանքներին:
2012 թվականի դեկտեմբերի 11-ին եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել գանգատը ծանուցել ՀՀ կառավարությանը՝ առաջադրելով հետևյալ հարցերը.
1. Արդյոք 23/02/2008թ.-ի ժամը 11:30-ից մինչև Կենտրոն և Նորք-Մարաշ դատարանի կողմից 27/02/2008թ.-ին կալանքի մասին որոշում կայացնելու պահը դիմողին ազատությունից զրկելը օրինական էր՝ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի իմաստով:
2. Արդյոք դիմողի ձերբակալումը հիմնված էր ողջամիտ կասկածի վրա առ այն, որ նա կատարել էր իրավախախտում՝ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի իմաստով:
3. Արդյոք դատարանները տրամադրել են «վերաբերելի» ու «բավարար» պատճառներ դիմողի կալանքի հիմքերը հիմնավորելու համար՝ ինչպես պահանջվում է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
4. Արդյոք խախտվել է դիմողի՝ Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անաչառ դատարանի կողմից արդար դատաքննության իրավունքը: Մասնավորապես, արդյոք այն փաստը, որ դատաքննությունը նախագահող Կենտրոն և Նորք-Մարաշ շրջանների դատավորի որդին հանդիսացել էր այն քննչական խմբի անդամը, որը կատարել էր դիմողի քրեական գործի նախաքննությունը, չէր բարձրացնում դատավորի անկողմնակալության մասին լեգիտիմ կասկած:
5. Արդյոք դիմողի քրեական հետապնդումը և հետագայում նրա դատապարտումը չեն հանգեցրել նրա ազատ արտահայտվելու իրավունքի և խաղաղ հավաքների իրավունքի միջամտությանը՝ Կոնվենցիայի 10-րդ և 11-րդ հոդվածների հիմքով: Եթե այո, արդյոք նման միջամտությունը համապատասխանում է 10-րդ հոդվածի 2-րդ և 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասերի պահանջներին:
6. Արդյոք քրեական հետապնդման ենթարկվելու և դատապարտվելու արդյունքում դիմողը չի հանդիսացել իր քաղաքական հայացքների հիմքով խտրական վերաբերմունքի զոհ՝ ի խախտումն Կոնվենցայի 14-րդ հոդվածի երաշխիքների:
Գագիկ Ջհանգիրյանի կողմից ներկայացված երրորդ գանգատը, որը վերաբերում էր դասային աստիճանից զրկելու և աշխատանքից հեռացնելու փաստերին, դեռ չի ծանուցվել:

Ара Казарян: “Уголовное дело против Г. Джангиряна будет возобновлено, если будет признан факт дискриминации по политическим мотивам” 03/22/2013 14:59 | Актуальная тема
Если Европейский суд по правам человека признает в вопросе уголовного преследования, ареста и заключения под стражу, осуществленных в отношении бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна, нарушение ст. 14 Европейской конвенции по правам человека, то будет принято решение о возобновлении уголовного дела, возбужденного против Г. Джангиряна ввиду новых и вновь открывшихся обстоятельств. Об этом в беседе с корреспондентом “Фактинфо” заявил представитель Г. Джангиряна Ара Казарян.
По делу Гагика Джангиряна Европейский суд направил вопросы властям касательно того, было ли обусловлено уголовное преследование в отношении заявителя Г. Джангиряна и его осуждение его политическими взглядами.
Ара Казарян придает важное значение тому, что ЕСПЧ, наконец-то, заметил эту статью. ЕСПЧ всегда был пассивен и осторожен, чтобы поднимать по политизированным делам и вопрос о дискриминации, - заявил Ара Казарян.
По приговору суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Жоры Варданян от 23 марта 2009 года, Гагик Джангирян был признан виновным по признакам деяния, предусмотренного ч. 1ст. 316 Уголовного кодекса РА – применение насилия неопасного для жизни или здоровья в отношении представителя власти и приговорен к 3 годам лишения свободы. Согласно обвинению, 23.02.2008 в момент, когда Г. Джагирян переступал через порог административного здания Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА, он оказал сопротивление полицейским сотрудникам, ударил рукой сотрудника Управления Армана Арутюняна, причинив ему физическую боль. Он также разорвал мундир Тиграна Агваняна.
Отметим, что ЕСПЧ рассмотрит два из трех представленных в суд Г. Джангиряном заявлений, объединенных в одно производство. Факты, представленные в жалобах, касаются знаменитого выступления Г. Джангиряна на Площади Свободы 22 февраля 2008 года и последующих за этим событий: Г. Джангирян был подвергнут из Аргавандского перекрестка приводу, арестован, в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, его родственники подвергались преследованиям. В жалобе также затронуты обстоятельства судебного разбирательства.
11 декабря 2012г. Европейский суд принял решение оповестить о жалобе Правительство РА, выдвинув перед ним следующие вопросы:
1. Законно ли заявитель был лишен свободы с 11.30 23/02/2008 до вынесения судом административных районов Кентрон и Норк-Мараш решения от 27/02/2008г. в смысле ч. 1 ст. 5 Конвенции?
2. Основан ли арест заявителя на разумном подозрении в том, что он совершил правонарушение в смысле ч. 1 ст. 5 Конвенции?
3.Предоставили ли на самом деле суды “соответствующие и достаточные причины” для обоснования решения о заключении заявителя под стражу, как этого требует ч. 3 ст. 5 Конвенции?
4.Было ли нарушено право заявителя на справедливое судебное разбирательство, предусмотренное ч. 1 ст. 6 Конвенции. В частности, не вызывает ли легитимное сомнение относительно беспристрастности судьи тот факт, что сын председательствующего на слушаниях судьи административных районов Кентрон и Норк-Мараш являлся членом той следственной группы, которая вела предварительное расследование уголовного дела, возбужденного в отношении заявителя?
5. Не обернулось ли уголовное преследование в отношении заявителя и впоследствии его осуждение вмешательством в право на свободу выражения и право проведения мирных митингов на основании статей 10 и 11 Конвенции. Если да, то соответствует ли подобное вмешательство требованиям частей 2 статей 10, 2 и 11 Конвенции?
6.Не стал ли заявитель жертвой дискриминации по признаку политических убеждений, подвергнувшись уголовному преследованию и осуждению в нарушение гарантий ст. 14 Конвенции?
По третьей жалобе Гагика Джангиряна, которая касалась фактов лишения классного чина и увольнения с работы, ЕСПЧ пока еще не направил уведомление.