Ընտրախախտը դատապարտվեց 03/22/2013   09:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, ուրիշի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու մեջ մեղադրվող Հրանտ Գլջյանը մարտի 21-ին դատապարտվել է տուգանքի 600 հազար դրամի չափով: Գործը դատարանում քննվել է արագացված դատաքննության կարգով:
Ըստ մեղադրանքի, Հրանտ Գլջյանը ՀՀ Նախագահի ընտրությունների ընթացքում փորձել է թիվ 9/02 տեղամասում քվեարկել իր ընկեր Վիգեն Սարգսյանի փոխարեն՝ նախապես իր մոտ ունենալով նրա անձնագիրը, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունը ավարտին չի կարողացել հասցնել: Հ.Գլջյանը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ Մեկից ավելի անգամ կամ, այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ, նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել չհեռանալու ստորագրությունը:
Գործը սկզբնապես ընդունվել էր Երևանի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Վլադիմիր Գրիգորյանի վարույթ, ապա ըստ ընդդատության ուղարկվել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջաննների դատարան, քանի որ «հանցանքը կատարվել է Երևան քաղաքի Նար-Դոսի 38 հասցեում՝ Մ. Նալբանյանի անվան 33 միջնակարգ դպրոցում, որտեղ տեղավորված է եղել թիվ 9/02 ընտրատեղամասը»։

В Армении обвиняемый в попытке голосования вместо другого лица заплатит штраф 03/22/2013   10:03  |  Актуальная тема
21 марта суд административных районов Кентрон и Морк-Мараш г. Еревана под председательством Аршака Варданяна приговорил Гранта Глджяна, обвиняемого в попытке голосования вместо другого избирателя,к штрафу в размере 600 тыс. драмов. Дело в суде рассматривалось в порядке ускоренного судопроизводства.
Согласно обвинению, Грант Глджян, имея при себе паспорт своего друга Вигена Саргсяна, пытался вместо последнего проголосовать на избирательном участке N9/02, однако по не зависящим от его воли причинам не сумел довести свой преступный замысел до конца. Г. Глджян было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 34-153 Уголовного кодекса РА- попытка голосования более одного раза или вместо другого человека. В отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Изначально дело было принято в производство судьи административных районов Эребуни и Нубарашен Владимира Григоряна, однако, по подсудности было передано в суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш, так как “преступление было совершено в школе имени М. Налбандяна N 33, расположенной по адресу г. Еревана ул. Нар-Доса 38, где и располагался избирательный участок N9/02”.