ՀՀ նախագահի հրամանագրով դադարեցվել են դատավոր Ա.Մերանգուլյանի լիազորությունները 03/21/2013   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Երևանի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Մերանգուլյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին՝ Արդարադատության խորհրդի 2013 թվականի փետրվարի 28-ի առաջարկության հիման վրա:
Կարգապահական խախտման վերաբերյալ ԱԽ-ն արձանագրել է, որ արդարադատություն իրականացնելիս դատավոր Ա. Մերանգուլյանը, չկարճելով թիվ ԵԷԴ/0997/02/11 քաղաքացիական գործով վարույթը, թույլ է տվել դատավարական օրենքի նորմի ակնհայտ և կոպիտ խախտում, որը ՀՀ դատական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի ուժով դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմք է հանդիսանում: Դատավորը բավարարել է ներկայացված հայցը այն պայմաններում, երբ նույն անձանց միջև նույն առարկայի մասին և միևնույն հիմքով վեճի վերաբերյալ արդեն առկա է օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ քաղաքացիական գործով ըստ էության իրականացվել է Դատարանի կողմից արդեն մեկ անգամ լուծված գործի կրկնակի քննություն, և գտել, որ սույն գործով Դատարանի կողմից խախտվել է նաև իրավական որոշակիության սկզբունքը:
Խորհուրդը, Դատարանի դատավոր Ա. Մերանգուլյանի նկատմամբ կարգապահական պատասխանատվության տեսակի ընտրության հարցում հաշվի է առել նաև այն հանգամանքը, որ դատավոր Ա. Մերանգուլյանը նախկինում ևս ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության, յուրաքանչյուր անգամ, այդ թվում` Արդարադատության խորհրդի 2012 թվականի հուլիսի 24-ի որոշմամբ, որպես կարգապահական տույժ դատավորի նկատմամբ կիրառելով խիստ նկատողություն` զուգորդված մեկ տարի ժամկետով աշխատավարձի քսանհինգ տոկոսից զրկելով:
ՀՀ դատական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` դատավորի լիազորությունների դադարեցման միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին դիմելը որպես կարգապահական տույժի տեսակ ենթակա է կիրառման այն դեպքում, եթե դատավորի կողմից թույլ տրված կարգապահական կոպիտ կամ պարբերական խախտման հետևանքով նա այլևս անհամատեղելի է դատավորի պաշտոնի համար:

Указом Президента Армении приостановлены полномочия судьи А. Мерангуляна 03/21/2013 17:45 | Лента новостей
Президент Армении Сержа Саргсяна подписал указ о приостановлении полномочий судьи суда общей юрисдикции первой инстанции административных районов Эребуни и Нубарашен Александра Мерангуляна на основании предложения Совета юстиции от 28 февраля 2013г.
Совет юстиции констатировал по поводу дисциплинарного нарушения, что при отправлении правосудия А. Мерангулян, не прекратив производство по гражданскому делу ЕЭД/0997/02/11, допустил явное и грубое нарушение норм процессуального закона, которое, согласно п. 2 ч. 2 ст. 153 Судебного кодекса РА является основанием для привлечения к ответственности судьи. Судья удовлетворил иск в условиях, когда уже существует вступивший в силу судебный акт касательно тяжбы между сторонами вокруг одного и того же предмета и на одном и том же основании.
Совет констатировал, что по сути дела было проведено повторное следствие по гражданскому делу, по которому уже Суд вынес свое решение и счел, что Суд нарушил принцип правовой определенности.
Совет при выборе вида дисциплинарной ответственности в отношении судьи А. Мерангуляна учел также то обстоятельство, что судья А. Мерангулян ранее уже привлекался к дисциплинарной ответственности, в том числе по решению Совета юстиции от 24 июля 2012г. В качестве дисциплинарного взыскания в отношении судьи был применен выговор, сопряженный с лишением 25% заработной платы сроком на один год.
Согласно ч. 3 ст. 157 Судебного кодекса РА, обращение к Президенту Армении с ходатайством о приостановлении полномочий судьи в качестве дисциплинарного взыскания подлежит применению в том случае, если допущенные им грубые дисциплинарные нарушения, носящие периодический характер, впредь не совместимы с должностью судьи.