Հակերային գրոհի ծագումը չինական է, բայց այն չինացիների գործը չէ 03/21/2013 17:05 | Միջազգային լրահոս
Հարավային Կորեայի իշխանությունները հայտարարում են, որ երկրի խոշոր բանկերի և հեռուստաալիքների համակարգչային համակարգերի չորեքշաբթի օրվա կաթվածահարումը ծագում է Չինաստանից:
Ինչպես տեղեկացնում է հաղորդակցությունների հարավկորեական կարգավորողը, իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ վիրուսի հետ առնչված 6 կազմակերպություններ գրոհի են ենթարկվել վնասաբեր ծրագրային ապահովման միևնույն աղբյուրից:
Կարգավորողը նաև հաղորդում է, որ դեռ չի հաջողվել պարզել, թե ով է հանդիսանում հակերային հարձակման կազմակերպիչը: Սակայն նշվում է, որ երկրում արդեն խոսակցություններ են պտտվում, որ դրա հետևում կարող է կանգնած լինել Հյուսիսային Կորեան:
Մասնագետները նշում են, որ Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները հաճախ են օգտագործում չինական IP հասցեները, որպեսզի քողարկեն իրենց հակերային հարձակումները, նշում է «BBC» լրատվական գործակալությունը:
Նախօրեին հեռուստատեսային և ռադիո հաղորդումներ հեռարձակող «KBS», «MBC», «YTN» ընկերությունները ոստիկանությանը հայտնել էին, որ իրենց համակարգիչները «կախվել» են և չեն վերածանրաբեռնվում: «Shinhan Bank» և «Nonghyup» բանկերը հայտարարել են, որ իրենց ցանցերը նույնպես վնասվել են

Специалисты не исключают северокорейский след в кибератаке на Южную Корею, исходившей из Поднебесной 03/21/2013 20:41 | Международные новости
Южнокорейские власти заявляют, что масштабная хакерская атака, парализовавшая в среду компьютерные системы крупных банков и телеканалов страны, исходила из Китая.
Агентство BBC, ссылаясь на южнокорейского регулятора в сфере коммуникаций, пишет, что анализ ситуации показал, что шесть затронутых вирусом организаций были атакованы с помощью вредоносного программного обеспечения из одного источника.
Регулятор также сообщает, что ему пока не удалось выяснить, кто является организатором хакерских атак, однако в стране уже начались разговоры о том, что за этим может стоять Северная Корея.
Специалисты отмечают, что власти Северной Кореи часто используют китайские IP-адреса, чтобы замаскировать свои кибератаки.