ՄԻՊ. Շարունակում է չլուծված մնալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության ապահովման խնդիրը 03/20/2013 11:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հրապարակել է Կարեն Անդրեասյանի 2012 թվականի տարեկան զեկույցի հերթական սեղմագիրը, որն այս անգամ վերաբերում է մարդու իրավունքների վիճակին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ոլորտին։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
• Բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացման ոլորտում իրավասու մարմինների հայեցողական գնահատման հետևանքով բազմաթիվ խախտումներ են տեղի ունեցել:
• Նախարարությունը նույնիսկ ուժի մեջ մտնելուց հետո որոշակի ժամանակահատված չի կատարել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ թիվ 1050 որոշման պահանջները, որոնք վերաբերում էին լիազորագրով կենսաթոշակ ստանալուն:
• «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի որոշ դրույթները կիրառել է սեփական մեկնաբանությամբ, չնայած Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով լիազորված չէ մեկնաբանել օրենքը, այն էլ ի վնաս քաղաքացիների:
• Չեն լուծվել թափառաշրջիկ և մուրացիկ երեխաների հայտնաբերելու և ապաստան տրամադրելու խնդիրները:
• Մշակված չեն եղել անհրաժեշտ համալիր միջոցառումներ և ծրագրեր, որոնք կհանգեցնեն մանկատների բեռնաթափմանը:
• Առկա է օրենսդրական հստակեցման անհրաժեշտություն` խնամակալության և հոգաբարձության ինստիտուտի կարգավորման, ինչպես նաև խնամակալների և հոգաբարձուների մասնագիտական պատրաստվածության և վերջիններիս գործունեության թափանցիկության բացակայության վերաբերյալ:
• Ընդունելով երեխայի իրավունքների պաշտպանության 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագիրը հաստատելու մասին որոշումը՝ ՀՀ Կառավարությունը ուժը կորցրած է ճանաչել երեխայի իրավունքների պաշտպանության 2004-2015թթ. ազգային ծրագիրը, ինչը վկայում է երեխաների պաշտպանությանն ուղղված ռազմավարական ծրագրերի նախատեսված ժամկետների սահմաններում իրականացման հետևողականության բացակայության մասին:
• Չեն ձեռնարկվել արդյունավետ միջոցառումներ՝ ուղղված արհեստակցական միությունների կայացմանը:
• Գրանցվել են կնքված աշխատանքային պայմանագրի օրինակն աշխատողին չտրամադրելու մի շարք դեպքեր:
• Շարունակում է չլուծված մնալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության ապահովման խնդիրը:
• Արձանագրվել են բողոքներ գործատուների կողմից առանց աշխատանքային պայմանագիր կնքելու, անձանց աշխատանքի ընդունելու, աշխատավարձ չվճարելու, աշխատանքից կամայական ազատելու, վերջնահաշվարկ չկատարելու, արձակուրդի համար չվճարելու վերաբերյալ:
• Կարգավորված չէ ամենամյա երկարացված արձակուրդի իրավունք ունեցող առանձին կատեգորիայի աշխատողների ցանկը, որտեղ ընդգրկված չեն ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտության բնագավառի աշխատողները:
• Թեև մշակվել է հայեցակարգ, սակայն շարունակում են չլուծված մնալ աշխատանքի վայրում դժբախտ դեպքերից և մասնագիտական հիվանդություններից աշխատողի կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման խնդիրները, ինչպես նաև նրանց կարգավորումը:
• 2012 թվականին առկա են եղել բազմաթիվ բողոքներ, որոնք վերաբերել են գործատուների կողմից անձանց արտադրական խեղման համար վնասի փոխհատուցման ոչ իրավաչափ դադարեցմանը, և ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչության կողմից այդ խնդրի կապակցությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկվել:
• Եռակողմ սոցիալական գործընկերության շրջանակներում Նախարարությունը ակտիվորեն համագործակցում է Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի հետ:
• Ներդրվել է Բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովների/ԲՍՓՀ/ կողմից կայացված որոշումների բողոքարկման եռաստիճան համակարգ:
• Իրականացվել է մոնիթորինգ և վերահսկողություն բնակչության սոցիալական պաշտպանության որոշ բնագավառներում արձանագրված չարաշահումների դեպքերը բացառելու և/կամ կանխարգելելու նպատակով:
• Ձևավորվել և գործարկվել է «Էլեկտրոնային կենսաթոշակ» կենտրոնացված տեղեկատվական շտեմարանը:
• Հաշմանդամություն ունեցող անձանց խտրականության բացառման նպատակով մշակվել և ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների և սոցիալական ներառման մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
• Մշակվել է նախագիծ, որը նախատեսում է թափառաշրջիկ և մուրացիկ երեխաների խնդիրների լուծման համար աշխատանքային խմբի ստեղծումը:
• 2012 թվականին պատրաստվել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության առաջին զեկույցը:

Омбудсмен Армении: “Продолжает оставаться нерешенной проблема трудоустройства лиц с инвалидностью” 03/20/2013   12:52  |  Актуальная тема
Очередная аннотация годового доклада за 2012г. омбудсмена касается состояния защиты прав человека в сфере деятельности Министерства труда и социальных вопросов.
В сфере деятельности Министерства труда и социальных вопросов зафиксированы следующие упущения:
•Вследствие умозрительной оценки компетентных органов в сфере проведения медико-социальной экспертизы имели место множество нарушений.
•Министерство даже после вступления решения Конституционного суда СДО N1050 не выполнила его требования, которые касались выдачи пенсий по доверенности.
•Некоторые положения закона РА “О государственной пенсии” были применены, руководствуясь собственными трактовками, хотя по Конституции или закону они не уполномочены истолковывать закон, тем более во вред гражданам.
•Остались нерешенными вопросы по обнаружению детей-бродяг и попрошаек и предоставлению им убежища.
•Не были разработаны необходимые комплексные мероприятия и программы, которые привели бы к разгрузке детдомов.
•Существует необходимость в законодательной конкретизации касательно урегулирования института опеки и попечительства, а также профессиональной подготовленности опекунов и попечителей и отсутствия прозрачности его деятельности.
•С принятием решения об утверждении стратегической программы 2012-2016гг. защиты прав ребенка, Правительство РА признало потерявшим силу национальную программу 2004-2005гг. по защите прав ребенка, что свидетельствует об отсутствии последовательности в действиях, направленных на реализацию в предусмотренные сроки стратегической программы по защите детей.
•Не были предприняты эффективные меры, направленные на становление института профсоюзов.
•Зафиксирован ряд случаев непредоставления работнику копии трудового договора.
Продолжает оставаться нерешенной проблема трудоустройства лиц с инвалидностью.
•Поступили жалобы касательно случаев приема на работу без заключения трудового договора, невыплаты заработной платы и отпускных, произвольного увольнения граждан с работы, невыдачи расчета при увольнении.
•Не урегулирован список отдельной категории работников, имеющих право на продление ежегодного отпуска, куда не включены научные сотрудники НАН РА.
•Хотя и была разработана концепция, однако все еще остается нерешенным вопрос возмещения ущерба работнику, травмированному на производстве или получившему профзаболевание.
Достижения
•В рамках трехстороннего социального партнерства Министерство активно сотрудничало с конфедерацией профсоюзов Армении.
•Внедрена трехуровневая система обжалования решений, принятых Комиссиями медико-социальной экспертизы.
•Проведен мониторинг социальной защиты населения с целью исключения или предупреждения случаев злоупотребления, зафиксированных в некоторых сферах.
•Была сформирована и задействована централизованная база данных “Электронная пенсия”.
•С целью исключения дискриминационных явлений в отношении лиц с инвалидностью был разработан и представлен Правительству проект закона РА “О правах и социальной интеграции инвалидов”
•Разработан проект, который предусматривает создание рабочей группы для решения проблем детей-бродяг и попрошаек.
•В 2012г. был подготовлен первый доклад Республики Армения касательно Конвенции ООН “О правах лиц с инвалидностью”.