Սիմոն Աղազարյանի մասով գործի վարույթը կասեցվեց 03/20/2013   14:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, բնակարաններ վաճառելու պատրվակով բազմաթիվ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով այսօր որոշում ընդունեց գործի քննությունը շարունակել ամբաստանյալներից մեկի՝ Գագիկ Պապոյանի մասով:
Ւսկ ամբաստանյալ Սիմոն Աղազարյանի մասով գործի վարույթն առանձնացվեց ու կասեցվեց՝ մինչև ամբաստանյալի առողջանալը: Դատարանը հիշյալ որոշմամբ պարտավորեցրեց «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկին՝ դատարանին տեղյակ պահել ամբաստանյալի առողջական վիճակի բարելավման մասին: Գործից մասն առանձնացնելու ու կասեցնելու որոշումն ընդունվեց Ս.Աղազարյանի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության հիման վրա: Միջգերատեսչական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության համաձայն՝ Ս.Աղազարյանի հիվանդություններից երեքը՝ սրտի իշեմիկ հիվանդությունը, ծանր ընթացքով երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետը և երրորդ դասի արյան շրջանառության ֆունկցիոնալ անբավարարությունը, դասվում են կառավարության որոշմամբ սահմանված պատժի կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկին, ուստի նա «ռիսկային, նյարդա-հուզական սթրեսի» պայմաններում չի կարող մասնակցել դատաքննությանը:
Ամբաստանյալ Գագիկ Պապոյանը պնդեց գործը արագացված դատաքննության կարգով շարունակելու մասին իր միջնորդությունը, իսկ նման միջնորդություն արվում է այն դեպքում, երբ ամբաստանյալն ընդունում է իր դեմ առաջադրված մեղադրանքը և դրա հիմքում ընկած ապացույցները:
Մեղադրող, գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Հարություն Հարությունյանը սկսեց հրապարակել մեղադրական եզրակացությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ անհատ ձեռնարկատեր, «Գապբնակշին», «Նարեկ-Դավիթ», «Նարեկգրադ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների տնօրեն Գագիկ Պապոյանը խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելու եղանակով, բնակարաններ վաճառելու պատրվակով, միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է բազմաթիվ քաղաքացիների առանձնապես խոշոր չափերի` 10.202.947.840 դրամ արժողությամբ գույքը:
Իսկ «Գապբնակշին» ՍՊ ընկերության փոխտնօրեն Սիմոն Աղազարյանն, ըստ մեղադրանքի, նույն ընկերության տնօրեն Գագիկ Պապոյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, ՀՀ Կառավարության 2004թ. հունիսի 17-ի թիվ 909-Ն որոշմամբ իրացման գոտի ճանաչված՝ Երևան քաղաքի Արամի փողոցի 72-80 հասցեում հիշյալ ընկերությանը հատկացված 3850 քմ մակերեսով հողատարածքում կառուցվող բազմաբնակարան շենքում բնակարաններ վաճառելու պատրվակով, 2005–2011թթ. ընթացքում բազմաթիվ քաղաքացիների վստահությունը չարաշահելով, նրանց հետ կնքած՝ բնակարանների առուվաճառքի նախնական պայմանագրերի հիման վրա միասնական դիտավորությամբ Գագիկ Պապոյանի հետ գանձել ու հափշտակել են 1.253.891.550 ՀՀ դրամ:

Производство дела по части С. Агазаряна, обвиняемого в “квартирных хищениях”, приостановлено ввиду состояния здоровья подсудимого 03/20/2013 15:11 | Актуальная тема
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана по делу о хищении имущества многочисленных граждан в особо крупном размере, совершенное под видом продажи квартир, сегодня вынес решение о продолжении судебного разбирательства по части обвинения, выдвинутого против подсудимого Гагика Папояна.
А производство дела по части обвинения, предъявленного Симону Агазаряну, было выделено в отдельное дело, производство по которому приостановлено до выздоровления подсудимого. Суд по данному решению обязал уголовно-исполнительное учреждение “Вардашен” оповестить, в случае улучшения состояния здоровья С. Агазаряна. Решение о выделении из данного уголовного дела части было принято на основании заключения судебно-медицинской экспертизы. Согласно заключению межведомственной врачебной комиссии, 3 из заболеваний, которыми страдает С. Агазарян: ишемическая болезнь сердца, сахарный диабет второго типа, характеризующийся тяжелым течением, и недостаточность кровообращения третьего функционального класса, относятся к тяжелым заболеваниям, препятствующим отбыванию наказания, посему подсудимый не может в условиях нервно-эмоционального стресса, заключающего в себе определенный риск для жизни, участвовать в судебных слушаниях.
Подсудимый Гагик Папоян настоял на ходатайстве о рассмотрении дела в порядке ускоренного судебного разбирательства, а подобное прошение подается в том случае, когда подсудимый признает себя виновным в предъявленном ему обвинении и подтверждает правильность лежащих в основе обвинения доказательств.
Обвинитель – старший прокурор Генпрокуратуры РА Арутюн Арутюнян, осуществляющий процессуальный контроль по делу, приступил к оглашению обвинительного заключения.
Согласно обвинению, подсудимый Гагик Папоян, являясь частным предпринимателем, а также директором ООО “Гапбнакшин”, “Нарек-Давид”, “Нарекград”, обманным путем и злоупотребив доверием людей, под видом продажи квартир, совершил умышленное хищение чужого имущества в особо крупных размерах на сумму примерно 10.202.947.840 драмов.
А подсудимый Симон Агазарян обвиняется в том, что, являясь заместителем директора ООО “Гапбнакшин”, придя к предварительному соглашению с директором той же компании Гагиком Папояном, под видом продажи квартир, возводимых на выделенной вышеупомянутой компании территории площадью 3850кв.м, расположенной по адресу ул. Арама 72-80 и признанной зоной реализации, согласно решению Правительства РА N909-Н от 17 июня 2004г, злоупотребляя доверием многочисленных покупателей, на основании заключенного предварительного договора о купле-продаже по обоюдному умыслу вместе с Гагиком Папояном взыскали и совершили хищение суммы в размере 1.253.891.550 драмов.