Հայրիկյանի կարծիքով իրական պատվիրատուները բացահայտված չեն 03/20/2013 14:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Պարույր Հայրիկյանն ակնկալում է, որ ողջամիտ ժամկետում կբացահայտվեն իր դեմ իրականացված մահափորձի պատվիրատուները, քանի որ ներկայիս կալանավորվածները ընդամենը փոքրագույն մասնիկներն են։ Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Պ.Հայրիկյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը:
Փաստաբանը հրապարակեց Պ.Հայրիկյանի հայտարարությունը, ըստ որի՝ Պ. Հայրիկյանը գտնում է, որ «սույն քրեական գործով կալանավորված անձինք ընդամենն այս հրեշավոր հանցագործության, հանցագործություն, որն ուղղված էր ինչպես Պարույր Հայրիկյանի անձի, այնպես էլ՝ երկրի անվտանգության դեմ, փոքրագույն մասնիկն են, ինչպես նաև հաշվի առնելով հանցագործության բնույթն ու հասարակական հնչեղությունը՝ հրապարակայնորեն պետական լիազոր մարմնից պահանջում է. Ողջամիտ ժամկետում բացահայտել իրական պատվիրատուին (պատվիրատուներին), որի (կամ որոնց) հանձնարարությամբ 2013 թվականի հունվարի 31-ին քաղաքական գործչի նկատմամբ տեղի ունեցավ հանցագործություն՝ մահափորձ, որն ավարտին չհասցվեց ոչ իրենց կամքով»:
Ինչ վերաբերում է Պ.Հայրիկյանի առողջական վիճակին, ապա ԱԻՄ ներկայացուցչական խորհրդի անդամ Մանյա Այվազյանի տեղեկացմամբ, առաջընթաց չի նկատվում եւ բացառված չէ, որ Հայրիկյանը բուժվելու նպատակով մեկնի արտասահման:
Պ.Հայրիկյանի նկատմամբ մահափորձը կատարվել է 2013 թվականի հունվարի 31-ին` ժամը 23:20-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Տպագրիչների փողոցի 9-րդ շենքի 7-րդ մուտքի դիմաց. անհայտ անձը հրազենից կրակոցներ էր արձակել տուն վերադարձող ՀՀ Նախագահի թեկնածու, Ազգային Ինքնորոշում Միավորում կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի վրա ու դիմել փախուստի: Մահափորձը պատվիրելու համար մարտի 5-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։

Айрикян полагает, что истинные заказчики покушения на него все еще на свободе 03/20/2013 14:51 | Лента новостей
Паруйр Айрикян надеется, что в разумные сроки правоохранительным органам удастся выявить на чистую воду заказчиков покушения, совершенного в отношении него, поскольку лица, задержанные по этому делу, лишь мельчайшие частицы преступного замысла. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции адвокат П. Айрикяна.
Адвокат обнародовал заявление П. Айрикяна, согласно которому П.Айрикян считает, что “заключенные по этому уголовному делу лица лишь мельчайшие частицы чудовищного преступления, которое было направлено не только против него, но и имело своей целью подорвать безопасность в стране. С учетом характера преступного деяния, возымевшего широкий общественный резонанс, он публично требует от государственного уполномоченного органа в разумные сроки установить истинного или истинных заказчика(заказчиков)”.
Что касается состояния здоровья П. Айрикяна, то член совета представительства “ОНС” Маня Айвазян сообщила, что положительной динамики на наблюдается, и не исключено, что Айрикян поедет на лечение за границу.
Напомним, что 31 января в районе 23.20 напротив подъезда дома N7, расположенного по адресу Тпагричнери 9, неизвестный выстрелил в Паруйра Айрикяна из огнестрельного оружия, когда кандидат в президенты возвращался домой, после чего пустился в бега. Экс-кандидату в президенты Вардану Седракяну 5 марта 2013г. было предъявлено обвинение в покушении на убийство П. Айрикяна с целью прекращения деятельности последнего. В тот же день суд общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил ходатайство органа предварительного следствия и в отношении бывшего кандидата в президенты, эпосоведа Вардана Седракяна избрал меру пресечения в виде заключения под стражу.