Նվազել է պետական գրանցման համար Կադաստրի պետական կոմիտեին հասցեագրված դիմումների մերժումների քանակը 03/19/2013 11:34 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է 2012 թվականի տարեկան զեկույցի հերթական սեղմագիրը, որն այս անգամ վերաբերում է մարդու իրավունքների վիճակին Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ոլորտում։
ՄԻՊ-ի գրասենյակից հայտնում են, որ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի գործունեության ոլորտում էական և համակարգային թերացումներ չեն արձանագրվել: Կադաստրի պետական կոմիտեն դրսևորել է պատշաճ մոտեցում Մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին արձագանքելու ուղղությամբ և բարելավել է իր գործունեությունը:
Կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից ներդրվել է գույքի նկատմամբ իրավունքների և սահմանափակումների պետական գրանցման դիմումների և փաստաթղթերի էլեկտրոնային եղանակով գրանցման կարգը, ինչը էապես բարելավել է անշարժ գույքի պետական գրանցման վարչարարությունը, մասնավորապես՝ վերացվել է ըստ գույքի գտնվելու վայրի տարածքային մարմիններ դիմումներ ներկայացնելու անհրաժեշտությունը, որի փոխարեն անձանց համար նախատեսվել է հնարավորություն անշարժ գույքի գրանցման կամ տեղեկատվության տրամադրման համար դիմում ներկայացնել կադաստրի համակարգի ցանկացած սպասարկման գրասենյակ:
2012 թվականին ոլորտում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում վերացվել է Քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված անշարժ գույքի գործարքների պարտադիր նոտարական վավերացման պահանջը և Կադաստրի կողմից ներմուծվել է գործարքների կնքման և ստորագրությունների իսկութան ճանաչման անվճար նոր համակարգ:
Նվազել է պետական գրանցման համար և/կամ տեղեկատվություն ստանալու համար Կադաստրի պետական կոմիտեին հասցեագրված դիմումների մերժումների քանակը: Այսպես, 2008 թվականին դիմումների մերժումների քանակը կազմել է՝ 35-40%, 2009-ին՝ 25-30%, 2010-ին՝ 10%, 2011-ին՝ 7.9%, իսկ 2012-ին այն կազմել է արդեն՝ 5.5%:
Այդուհանդերձ 2012 թվականին ստացվել են առանձին դիմում-բողոքներ, որոնք վերաբերել են «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում առկա բացին, ինչի հետևանքով քաղաքացիների համար անհարկի դժվարություններ են ստեղծվում պայմանագրի հիման վրա ձեռք բերված իրավունքի պետական գրանցումը չեղարկելու գործընթացում: Մասնավորապես, պրակտիկայում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ անձը անորոշ ժամկետով կնքված պայմանագիրը ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված կարգով միակողմանիորեն դադարեցնելիս ստիպված է դիմել դատարան, որպեսզի կարողանա չեղարկել պայմանագրի մյուս կողմի` պայմանագրի հիման վրա ձեռք բերված իրավունքի պետական գրանցումը, ինչը շարունակում է անհարկի բարդություններ առաջացնել անձանց համար:
Ստացվել է մեկ բողոք, երբ քաղաքացին օրենքով սահմանված կարգով սեփականության իրավունքով իրեն անհատույց տրամադրված շինությունների գրանցման համար դիմել է Կադաստրի պետական կոմիտե, սակայն համապատասխան աշխատակիցը, հղում կատարելով կոնկրետ տվյալ իրավահարաբերությունը չկարագավորող իրավական ակտի դրույթներին, մերժել է քաղաքացուն այն պատճառաբանությամբ, որ անհրաժեշտ է ներկայացնել հողամասի գնման վերաբերյալ փաստաթղթեր: Արձանագրվել է նաև մեկ այլ դեպք, երբ Կադաստրի կողմից տրված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունն արգելանք է դրել գործով պատասխանող կողմ հանդիսացող անձի երեխաներին պատկանող անշարժ գույքի վրա, ինչն օրենքով արգելված է: Ողջունելի է այն փաստը, որ վերոնշյալ բոլոր դեպքերում Պաշտպանի միջամտությամբ խախտումները Կոմիտեի կողմից վերացվել են:

Омбудсмен Армении положительно отозвался о деятельности Госкомитета кадастра недвижимости 03/19/2013   11:52  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении опубликовал очередную аннотацию годового доклада, которая нас сей раз касается деятельности Государственного комитета кадастра недвижимости.
Офис омбудсмена заявляет, что в сфере деятельности Государственного комитета кадастра недвижимости не были зафиксированы существенные и системные упущения. Государственный комитет кадастра недвижимости проявил надлежащий подход в вопросе реагирования на проблемы, связанные с защитой прав человека, а также улучшил свою деятельность.
Комитетом был внедрен порядок госрегистрации заявлений и документов относительно прав и ограничений на недвижимое имущество электронным путем, что позитивно сказалось на администрировании государственной регистрации недвижимости, в частности, была упразднена необходимость подачи заявлений в территориальные органы, вместо этого была предусмотрена возможность подачи заявлений в любой офис обслуживания.
В 2012г. в результате проведенных реформ было упразднено требование обязательного нотариального заверения, предусмотренное Гражданским кодексом при оформлении сделок с недвижимостью. Комитетом внедрена новая бесплатная система определения аутентичности подписей при оформлении сделок. Сократилось число случаев отклонения адресованных комитету заявлений касательно государственной регистрации и/или получения информации. Таким образом, если в 2008 году это число составляло 35-40%, в 2009г. – 25-30%, в 2010г. – 7.9%, то в 2012 г. оно составило уже 5.5%.
Тем не менее, в 2012 году были получены отдельные заявления с жалобами, которые касались существующего в законе РА “О государственной регистрации прав на недвижимость” пробела, вследствие чего в ходе отмены государственной регистрации права, полученного на основании договора, возникали для граждан ничем необоснованные затруднения. В частности, на практике сложилась такая ситуация, когда гражданин при одностороннем расторжении договора, заключенного на неопределенное время, в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Армении, вынужден был обращаться в суд, чтобы отменить государственную регистрацию права, полученного на основании договора другой стороной.
Приветствуется тот факт, что в вышеуказанных случаях благодаря посредничеству омбудсмена были ликвидированы нарушения в деятельности Комитета.
Поступила одна жалоба, согласно которой гражданин в порядке, предусмотренном законом, для регистрации строений, переданных ему на правах собственности, обратился Государственный комитет кадастра недвижимости, однако сотрудник, ссылаясь на положения правового акта, не регулирующего данное конкретное правовое отношение, отказал гражданину, мотивируя это тем, что необходимо представить документы, подтверждающие факт покупки земельного участка. Зафиксирован еще один случай, когда на основании выданной Комитетом справки служба, обеспечивающая принудительное исполнение судебных актов, наложила запрет на недвижимость, принадлежащую детям лица, выступающего в деле в качестве ответчика, что запрещается законом.
Заслуживает положительных отзывов тот факт, что во всех вышеупомянутых случаях благодаря посредничеству омбудсмена были ликвидированы нарушения, зафиксированные в деятельности комитета.