Սկսվեց մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի հրապարակումը 03/19/2013   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոցիալական ոլորտի չարաշահումների գործով այսօրվա դատական նիստում Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, սկսվեց մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի հրապարակումը:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ծառայության կենսաթոշակային ապահովության և առանձին ծրագրերի վարչության պետ Աշոտ Աբրահամյանը, Վճարումների ծառայության պետ Հովհաննես Գրիգորյանը, Ծառայության տեղեկատվական համակարգերի և վերլուծության վարչության սոցիալական ապահովագրության ծրագրերի տվյալների մշակման բաժնի պետ Վահագն Խաչատրյանը 2006–2010թթ. ընկած ժամանակահատվածում՝ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը՝ Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի` 260.956.681 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Ծառայություն աշխատակազմի վճարումների ծառայության Երևանի վճարային խմբի տեսուչ–վճարող Վիգեն Գևորգյանը մեղադրվում է այն բանում, որ 2006–2010թթ. ընկած Վահագն Խաչատրյանին Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով կասեցված կենսաթոշակների վճարման հիմք հանդիսացող ակնհայտ կեղծ դիմումների հիման վրա, վճարային ցուցակներում կենսաթոշակառուների ստորագրությունները կեղծելու, կամ ընդհանրապես չստորագրելու միջոցով անհիմն ելքագրել և յուրացման եղանակով հափշտակել են մահացած և ՀՀ տարածքից բացակայող կենսաթոշակառուների վճարումը կասեցված կենսաթոշակի իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի` 267.266.819 ՀՀ դրամ գումարները:
Ծառայություն Երևանի «Շենգավիթ» տարածքային բաժնի պետ Սամվել Էլբակյանը մեղադրվում է այն բանում, 2010 թվականի հոկտեմբերին Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 20.489.226 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։
Ծառայության Երևանի «Արաբկիր» տարածքային բաժնի պետ Հովհաննես Հովհաննիսյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն, նա 2009–2010թթ. ընթացքում, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 48.979.771 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։
Ծառայության Երևանի «Էրեբունի և Նուբարաշեն» տարածքային բաժնի պետ Սարգիս Սարգսյանը մեղադրվում է այն բանում, որ 2010 թվականի հոկտեմբերին Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 30.020.622 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։
Որպես Ծառայության «Քանաքեռ-Զեյթուն» տարածքային բաժնի, ապա «Ավան և Նոր Նորք» տարածքային բաժնի պետի տեղակալ պաշտոնավարած Արթուր Սուքիասյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն, նա 2007–2009թթ ընթացքում Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 44.691.831 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։
Ծառայության Երևանի «Շենգավիթ» տարածքային բաժնի պետի տեղակալ Համլետ Մարտիրոսյանը մեղադրվում է այն բանում, որ 2010թ. ընթացքում Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 20.489.226 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Ծառայության Երևանի «Շենգավիթ» տարածքային բաժնի օպերատոր Հրանուշ Դանիելյանը մեղադրվում է 2010թ. ընթացքում Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով պետությունից յուրացման եղանակով իրեց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 20.489.226 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ հափշտակելու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելու մեջ։
Արմեն Խաչատրյանը մեղադրվում է այն բանում, որ Վ. Խաչիկյանի, նույն ծառայության տեղեկատվական համակարգերի և վերլուծության վարչության սոցիալական ապահովագրության ծրագրերի տվյալների մշակման բաժնի պետ, իր կնոջ եղբոր՝ Վահագն Խաչատրյանի, վերջինիս կնոջ քրոջ ամուսնու՝ Բագրատ Մուրադյանի և մյուսների հետ կազմակերպված խմբով 2007–2008թթ ընկած ժամանակահատվածում պետությունից յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 21.811.676 ՀՀ դրամ կենսաթոշակի գումարներ, ինչպես նաև օժանդակել են կազմակերպված խմբի պաշտոնատար անձանց պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն։
Մեղադրող կողմը հասցրեց հրապարակել մեղադրական եզրակացության միայն Վազգեն Խաչիկյանին առնչվող մասը: Վ.Խաչիկյանը և նրա պաշտպան Ժորա Վարոսյանը խնդրեցին պարզաբանել պաշտոնեական կեղծիքի հոդվածով Վ.Խաչիկյանին առաջադրված մեղադրանքի էությունը:
Պարզաբանումը կտրվի և մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի հրապարակումը կշարունակվի ապրիլի 4-ի նիստում, որը կանցկացվի Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատարանի շենքում:
Մինչ մեղադրական եզրակացության հրապարակման սկսվելը դատարանը մերժեց ամբաստանյալ Հովհաննես Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու միջնորդությունը: Ամբաստանյալի պաշտպան Արա Զաքարյանը առաջարկել էր 296 մլն դրամի գրավ՝ որից 10 մլն-ը դրամի և մնացածը անշարժ գույքի տեսքով: Մեղադրողը առարկել էր միջնորդության դեմ՝ այն գնահատելով որպես անհիմն, քրեական գործի հանգամանքներից ու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի դրույթներից չբխող:
Դատարանն որոշում ընդունեց նաև ամբաստանյալներ Վահագն Խաչատրյանի, Բագրատ Մուրադյանի ու Արմեն Խարատրյանի՝ հարազատների հետ տեսակցությունների ու հեռախոսային խոսակցությունների արգելքը վերացնելու մասին:
Դատարանը հետաձգեց ամբաստանյալ Աշոտ Աբրահամյանի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու միջնորդության քննարկումը՝ մինչև «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից նրա առողջության ներկայիս վիճակի մասին տեղեկանք ստանալը: Ըստ նրա պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանի, իր պաշտպանյալի հիվանդությունները դասվում են քրեական պատիժը կրելը խոչընդոտող հիվանդությունների շարքին, ըստ մեղադրողի, բժիշկների հսկողության տակ գտնվող ամբաստանյալի առողջական վիճակի վատթարացում չի եղել, ուստի պաշտպանական կողմը նման միջնորդություն հարուցելով նպատակ է հետապնդում խուսափել պատժից ու պատասխանատվությունից:

Суд сегодня успел зачитать лишь касающуюся Вазгена Хачикяна часть обвинительного заключения 03/19/2013   18:52  |  Лента новостей
Сегодняшнее заседание в суде административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана под председательством Мхитара Папояна по делу о злоупотреблениях в социальной сфере началось с оглашения заключительной части обвинительного заключения.
Согласно обвинению, Вазген Хачикян, в бытность свою начальником Государственного фонда социального обеспечения, вместе с рядом должностных и ответственных лиц, злоупотребив своим служебным положением, в период с 2006 по 2011гг. путем служебного подлога совершили хищение суммы в особо крупном размере, а именно, подготовили сфальсифицированные заявления о восстановлении пенсионных выплат и, подделав подписи “мертвых душ” и пенсионеров, находящихся за пределами республики, выписали и путем присвоения совершили хищение суммы в особо крупном размере - 260.956.681 драмов. Кроме того, выяснились, что В. Хачикян мошенническим путем совершил хищение подлежащей восстановлению в госбюджете суммы в размере 29.000.000 драмов.
Бывший начальник Управления пенсионного обеспечения и отдельных программ А. Абрамян, начальник Службы выплат Оганес Григорян, Начальник отдела по разработке программ на основе базы данных социального страхования управления информации и аналитики ГССО Ваагн Хачатрян,в период с 2006 по 2010гг. используя свое служебное положение вместе с Вазгеном Хачикяном и другими путем присвоения госимущества совершили организованной группой хищение вверенных им пенсий на сумму в особо крупном размере - 260.956.681 драмов, а также служебный подлог.
Бывший инспектор-кассир отдела выплат г. Еревана той же службы ГССО Виген Геворгян обвиняется в том, что в период с 2006 по 2010гг. организованной группой вместе с Вазгеном Хачикяном и другими на основании явно липовых заявлений, служащих основанием для выплаты суммы приостановленных пенсий, путем подделывания подписей или вообще без подписи безосновательно выписали и путем присвоения совершили хищение пенсий мертвых душ” и пенсионеров, находящихся за пределами республики, на сумму в размере 267.266.819 драмов.
Бывший начальник территориального отдела “Шенгавит” Самвел Элбакян обвиняется в том, что он в октябре 2010г. вмеасте с Вазгеном Хачикяном путем присвоения госимущества совершили хищение пенсий на сумму в особо крупном размере 20.489.226 и служебный подлог.
Бывший начальник территориального отдела “Арабкир” Оганес Ованнисян обвиняется в том, что в период с 2009 по 2010гг., используя служебное положение организованной группой вместе с Вазгеном Хачикяном путем присвоения госимущества совершили хищение вверенной им суммы пенсий в особо крупном размере 48.979.771 драмов, а также совершили служебный подлог.
Бывший начальник территориального отдела “Эребуни и Нубарашен” Саргис Саргсян обвиняется в том, что в октябре 2010гг., используя служебное свое положение организованной группой вместе с Вазгеном Хачикяном и другими путем присвоения госимущества совершили хищение вверенной им суммы пенсий в особо крупном размере 30.020.622 драмов, а также совершили служебный подлог.
Бывший начальник территориального отдела “Канакер-Зейтун”, занимавший впоследствии должность заместителя территориального отдела “Аван и Нор Норк” Артур Сукиасян обвиняется в том, что в период с 2007 по 2009гг., используя свое служебное положение организованной группой вместе с Вазгеном Хачикяном и другими путем присвоения госимущества совершили хищение вверенной им суммы пенсий в особо крупном размере 44.691.831 драмов, а также служебный подлог.
Бывший заместитель начальника территориального отдела “Шенгавит” , Гамлет Мартиросян обвиняется в том, что в течение 2010г. используя свое служебное положение организованной группой вместе с Вазгеном Хачикяном и другими путем присвоения госимущества совершили хищение вверенной им суммы пенсий в особо крупном размере 20.489.226 драмов, а также совершили служебный подлог.
Бывший оператор территориального отдела “Шенгавит” , Грануш Даниэлян обвиняется в том, что в течение 2010г. используя свое служебное положение организованной группой вместе с Вазгеном Хачикяном и другими путем присвоения госимущества совершили хищение вверенной им суммы пенсий в особо крупном размере 20.489.226 драмов, а также в пособничестве в совершении служебного подлога.
Обвинение в хищении путем присвоении пенсий на сумму 21.811.676 драмов и пособничестве в совершении служебного подлога инкриминируется также Баграту Мурадяну и Армену Хачатряну.
Сторона обвинения успела огласить лишь часть обвинительного заключения, касающуюся Вазгена Хачикяна. В. Хачикян и его адвокат Жора Варосян просили суд пояснить суть обвинения, предъявленного по статье служебный подлог.
Заключительная часть обвинительного заключения будет зачитана уже на заседании, которое состоится 4 апреля в здании суда административных районов Ачапняк и Давидашен г. Еревана.
Еще до начала оглашения обвинительного заключения суд отклонил ходатайство о замене меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении начальника службы выплат Еревана Государственной службы социального обеспечения на залог на сумму в размере 296млн драмов, из которых 10 млн драмов в виде наличности, а остальное в виде недвижимости. Обвинитель возразил против ходатайства, квалифицировав его как беспочвенное, не проистекающее из обстоятельств уголовного дела и положений Европейской конвенции по правам человека.
Суд сегодня также удовлетворил ходатайство адвоката об отмене запрета на телефонные звонки и свидания с родными, ранее примененного в отношении подсудимых Ваагна Хачатряна, Баграта Мурадяна и Армена Хачатряна.
Суд отложил рассмотрение ходатайство о назначении судебно-медицинской экспертизы в отношении подсудимого Ашота Абрамяна до получения справки из уголовно-исполнительного учреждения “Вардашен” о нынешнем состоянии здоровья А. Абрамяна. По словам Липарита Симоняна, недуги, которыми страдает его подзащитный, относятся к числу заболеваний, препятствующих отбыванию уголовного наказания. Подсудимый находится под наблюдением врачей, ухудшение состояния его здоровья не зафиксировано, из чего следует, что сторона защиты, инициируя подобное ходатайство, преследует цель избежать наказания и ответственности.
12:23 10/01/2013  |  Актуальная темаВазген Хачикян “играет в молчанку”. “Пенсионный хищник” до сегодняшнего дня так и не дал показаний