Խաչիկյանի գործով ամբաստանյալներից մեկը ՌԴ քաղաքացի է 03/19/2013   14:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ոլորտի չարաշահումների գործով այսօրվա դատական նիստում Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ ամբաստանյալ Հովհաննես Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
Ամբաստանյալի պաշտպան Արա Զաքարյանն առաջարկել էր 296 մլն դրամի գրավ՝ որից 10 մլն-ը դրամի և մնացածը անշարժ գույքի տեսքով: Մեղադրողը առարկել էր միջնորդության դեմ՝ այն գնահատելով որպես անհիմն, քրեական գործի հանգամանքներից ու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի դրույթներից չբխող:
Ավելի վաղ դատարանը բավարարել էր ամբաստանյալ Վահագն Խաչատրյանի պաշտպան Անդրանիկ Աբաջյանի միջնորդությունը հարազատների հետ տեսակցությունների ու հեռախոսային խոսակցությունների արգելքը վերացնելու մասին:
Այսօր դատարանը ճանաչել է նաև ամբաստանյալներ Բագրատ Մուրադյանի ու Արմեն Խաչատրյանի պաշտպան Վարդան Գրիգորյանի լիազորությունները՝ Հանրային պաշտպանի գրասենյակից պաշտպան ներգրավելու համար էր հետաձգվել անցյալ դատական նիստը:
Դատարանը ճշտել է նաև ամբաստանյալների կենսագրական տվյալները: Ըստ այդմ, գործով 4 ամբաստանյալներ, այդ թվում՝ Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանն ունեն մինչև 14 տարեկան երեխաներ, ամբաստանյալներից մեկը՝ Արմեն Խաչատրյանը ՌԴ քաղաքացի է, քիչ չեն առողջական խնդիրներ ունեցող անձինք: Մասնավորապես, ամբաստանյալ Աշոտ Աբրահամյանը տառապում է սրտթոքային անբավարարությունից, սրտի իշեմիկ հիվանդությունից, օրական 5-6 անգամ դեղեր է ընդունում, իսկ ամբաստանյալ Հրանուշ Դանիելյանը՝ շաքարային դիաբետից, սակայն բոլորն էլ հայտարարեցին, որ կարող են մասնակցել դատաքննությանը:
Դատարանը կողմերին տեղեկացրեց նաև, որ գործի քննության համար Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատարանը հինգշաբթի օրերին պատրաստ է տրամադրել իր դատական նիստերի մեծ դահլիճը:
Գործով մեղադրվում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանը և ևս 12 անձինք:

Один из подсудимых по делу Хачикяна гражданин России 03/19/2013 15:25 | Актуальная тема
На сегодняшнем заседании суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана под председательством Мхитара Папояна по делу о злоупотреблениях в социальной сфере удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству защитника подсудимого Оганеса Григоряна о замене меры пресечения в виде заключения под стражу на залог.
Адвокат подсудимого Ара Закарян предложил залог на сумму в размере 296 млн драмов, из которых 10 млн драмов в виде наличности, а остальное в виде недвижимости. Обвинитель возразил против ходатайства, квалифицировав его как беспочвенное, не проистекающее из обстоятельств уголовного дела и положений Европейской конвенции по правам человека.
Ранее суд удовлетворил ходатайство адвоката об отмене запрета на телефонные звонки и свидания с родными в отношении подсудимого Ваагна Хачатряна.
Сегодня суд также признал полномочия адвоката подсудимых Баграта Мурадяна и Армена Хачатряна. Прошедшее заседание было отложено в связи с предложением о привлечении адвоката из офиса общественного защитника.
Суд также уточнил паспортные данные подсудимых. Четверо подсудимых, в том числе и экс-начальник Государственной службы социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов Вазген Хачикян воспитывают детей в возрасте до 14 лет. Один из подсудимых Армен Хачатрян является гражданином РФ. Немало и тех, у кого проблемы со здоровьем. В частности, подсудимый Ашот Абрамян страдает сердечно-легочной недостаточностью, ишемической болезнью сердца. В день по 5-6 раз принимает лекарства. А подсудимая Грануш Даниэлян страдает сахарным диабетом, однако все заявили, что в состоянии принять участие в судебных слушаниях.
Судья сообщил также, что суд административных районов Ачапняк и Давидашен г. Еревана готов по пятницам предоставить большой зал судебных заседаний.