«ՄԱՊ»-ից խոշոր չափերի գումար հափշտակելու մեջ մեղադրվողը դադարեցրել է հացադուլը 03/19/2013 12:09 | Քրեական խրոնիկոն
«ՄԱՊ» ընկերությունից ավելի քան 32 միլիոն դրամի խմիչքեղեն և սննդամթերք հափշտակելու մեջ մեղադրվող Սիլվա Խաչատրյանը մարտի 18-ին դադարեցրել է հացադուլը։ Այդ մասին «Pastinfo.am» -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Ղլեչյանը՝ հավելելով, որ կալանավորը մարտի 15-ին դատարանում դիմում էր ներկայացրել, ըստ որի՝ ի նշան իր նկատմամբ իրականացված ապօրինի քրեական հետապնդման և անհիմն կալանավորման այդ օրվանից հացադուլ է հայտարարելու:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Pastinfo.am»-ը, Ս.Խաչատրյանը մեղադրվում է յուրացման մեջ։ Նախաքննական մարմնի գնահատմամբ՝ նա 2005 թվականից մինչև 2009թ. մայիսի 6-ը, բանավոր պայմանավորվածության համաձայն, իրականացրել է «ՄԱՊ» ՓԲ ընկերության կողմից արտադրված և իրեն վստահված տարբեր տեսակի կոնյակների, գինիների և պահածոների առաքում ԼՂՀ-ի տարածքում: 2009թ. մայիսի 11-ին արդեն Ա/Ձ Ս. Խաչատրյանի և «ՄԱՊ» ընկերության միջև կնքվել է ապրանքների մատակարարման պայմանագիր: Ս. Խաչատրյանը համապատասխան հաշիվ-ապրանքագրերով իրեն վստահված ապրանքները մինչև 2011թ. դեկտեմբերի 31-ը կրկին վաճառել է ԼՂՀ-ի տարածքում: Սակայն նշված ժամանակահատվածում Ս. Խաչատրյանը, ընկերության գույքը շարունակաբար հափշտակելու դիտավորությամբ, վաճառքից ստացված ապրանքների 32 935.1 հազար դրամ գումարը չի մուտքագրել ընկերության դրամարկղ, այլ ՓԲԸ-ին ներկայացրել է իբրև չվաճառված ապրանք ու նշված գումարը հափշտակելով, ծախսել է իր անձնական կարիքների համար:
«Առավոտ» օրաթերթի տեղեկացմամբ, Ս.Խաչատրյանն ունի երկու անչափահաս երեխան, որոնցից մեկից նա տեղեկություն չունի։ «Մի երեխայից երկար ժամանակ տեղեկություն չունի, կորել է, ուստի իր ապրելն այլևս իմաստ չունի, քանի որ հորինված քրեական հետապնդում է իրականացվում, իրեն կալանավորել են, իսկ իր ընտանիքը վերջնականապես կործանվում է», - գրել է թերթը։

Бизнес-леди из Степанакерта, “кинувшая” компанию “МАП” на 32 млн драмов, прекратила голодовку 03/19/2013   13:41  |  Криминальная хроника
Сильва Хачатрян, обвиняемая в хищении алкогольных напитков и продовольствия производства компании “МАП” на сумму более 32 миллионов драмов, 28 марта прекратила голодовку. Об этом корреспонденту «Pastinfo.am»сообщил временно исполняющий обязанности начальника отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления МЮ РА Гор Глечян, добавив, что заключенная 15 марта в суде представила заявление, согласно которому в знак протеста против осуществляемого в отношении нее уголовного преследования и безосновательного содержания ее под стражей, с этого дня объявила о голодовке.
Как мы уже ранее сообщали, С. Хачатрян обвиняется в присвоении чужого имущества. По оценке органа предварительного следствия, она в качестве физического лица с 2005г. до 6 мая 2009, согласно устной договоренности, поставляла на территорию НКР доверенные ей коньяки, вина и консервы производства компании “МАП”. 11 мая 2009г. уже между частным предпринимателем С. Хачатрян и компанией “МАП” был заключен договор на поставку продукции компании. С. Хачатрян по соответствующим накладным реализовывала доверенную ей продукцию до 31 декабря 2011г. на территории НКР. Однако в указанный период С. Хачатрян с целью предумышленного хищения имущества компании, полученную от продажи товаров сумму в размере 32 935.1 драмов не внесла в кассу предприятия, а представила ЗАО “МАП”в качестве нереализованной продукции. Она присвоила себе данную сумму и потратила на личные нужды.
По сообщениям газеты “Аравот”, С. Хачатрян воспитывает двух несовершеннолетних детей. Об одном из них она не располагает никакими сведениями. “У нее нет вестей от него. Он куда-то пропал, посему ее жизнь утратила всякий смысл, поскольку в отношении нее осуществляется надуманное уголовное преследование. Ее заключили под стражу, а семья рушится и погибает на глазах”, - заявила заключенная С. Хачатрян.