Փաստաբանը միջնորդել է արդարացնել Սամսոն Ղազարյանին 03/19/2013   01:32  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, նախկին պատգամավոր Սամսոն Ղազարյանի պաշտպան Վարդան Զուռնաչյանը բողոք է ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան՝  ընդդեմ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, կայացված մեղադրական դատավճռի:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին այսօր հայտնեց Ս.Ղազարյանի պաշտպան  Վարդան Զուռնաչյանը, վերաքննիչ դատարանին միջնորդել են բեկանել դատավճիռը և կայացնել արդարացման դատավճիռ:
Առաջին ատյանի դատարանը «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամին ու  նախկին պատգամավորին դատապարտել  էր  4 տարվա ազատազրկման՝  հաստատված համարելով ամբաստանյալին ներկայացված խարդախության մեղադրանքը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի  3-րդ մասի 1-ին կետով ու այդ հոդվածով դատապարտել 4 տարվա ազատազրկման: Դատարանը միաժամանակ  վաշխառության հոդվածը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով,  վերաորակել էր   նույն հոդվածի  1-ին կետով և այդ հոդվածով նշանակված 1 տարվա ազատազրկման պատժից ազատել՝   կիրառելով ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ  ընդունված համաներման մասին որոշումը:
Գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Սամվել Հարությունյանն իր մեղադրական ճառում հիմնավորված էր համարել առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության և տուժողին ծանր կացության հասցրած վաշխառության՝ ամբաստանալ Սամսոն Ղազարյանին ներկայացված մեղադրանքը և միջնորդել ամբաստանյալին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման: Պաշտպանական կողմը, հակառակը,  գտնում էր, որ մեղադրանքն անհիմն է, ուստի միջնորդել էր  կայացնել արդարացման դատավճիռ:

Адвокат члена комитета “Карабах” С. Казаряна просит суд вынести оправдательный вердикт своему подзащитному 03/19/2013   10:49  |  Криминальная хроника
Адвокат члена комитета “Карабах’, экс-депутата Самсона Казаряна Вардан Зурначян подал жалобу в Апелляционный уголовный суд с целью обжалования приговора суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана, вынесенного под председательством Аршака Варданяна.
Как сообщил сегодня “Фактинфо”С. Казарян, защитник Вардан Зурначян представил ходатайство Апелляционному суду об отмене вердикта и вынесении оправдательного приговора.
Суд первой инстанции члена комитета “Карабах” приговорил к 4 годам лишения свободы, посчитав подтвержденным обвинение в мошенничестве, предъявленное подсудимому по п. 1ч. 3 ст. 178 Уголовного кодекса РА и приговорил по этой статье к 4 годам лишения свободы. Обвинение в лихоимстве, предусмотренное п. 1ч. 2 ст. 213 УК РА, суд переквалифицировал на п. 1 той же статьи и освободил от наказания, предусмотренного в виде лишения свободы сроком на один год, применив решение об амнистии, принятое по случаю 20-летия со дня провозглашения независимости Армении.
Прокурор Самвел Арутюнян, осуществляющий процессуальное руководство по делу, в своей обвинительной речи посчитал обоснованным предъявленное подсудимому Самсону Казаряну обвинение в мошенничестве в особо крупных размерах и в ростовщичестве, а также в доведении потерпевшего до тяжелого состояния и ходатайствовал приговорить подсудимого к 5 годам лишения свободы. Сторона же защиты наоборот сочла обвинение беспочвенным, посему просила суд вынести оправдательный вердикт.