ԿԸՀ-ն առաջարկում է վերացնել դրոշմակնքելու ինստիտուտը 03/18/2013 20:41 | Ընտրական իրավունք
Նոր Ընտրական օրենսգիրքն էական առաջընթաց է արձանագրել ընտրական իրավահարաբերությունների կարգավորման բնագավառում, այդուհանդերձ ԸՕ-ի պրակտիկ կիրառումը ցույց տվեց, որ ընտրական գործընթացը կարգավորող առանձին նորմեր և ինստիտուտներ ունեն կատարելագործման անհրաժեշտություն: Այս մասին Ազգային ժողովի մարտի 18-ի նիստում հայտնեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը` ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2012 թվականի մայիսի 6-ի ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման, ընտրական օրենսգրքի խախտումների, առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ» ԿԸՀ-ի հաղորդագրությունը:
ԿԸՀ-ի նախագահը, մասնավորապես, առաջարկեց վերանայել և հստակեցնել թեկնածուների նախընտրական հիմնադրամների հետ կապված օրենսդրական դրույթները: Ըստ նրա, հատկապես կարգավորման ենթակա են թեկնածուի կողմից ԸՕ-ով սահմանված որոշ դեպքերում նախընտրական հիմնադրամ չբացելու առկա հնարավորությունը, նախընտրական հիմնադրամները սպասարկող ժամանակավոր հատուկ հաշվեհամարների վրա կալանք դնել-չդնելու, ինչպես նաև թեկնածուի նկատմամբ պատասխանատվություն կիրառել-չկիրառելու հարցը այն դեպքում, երբ պայմանագրային պարտավորությունները գերազանցում են քվեարկության օրվանից հետո հիմնադրամում առկա ֆինանսական մնացորդը:
Հանձնաժողովն առաջարկում է նաև Ընտրական օրենսգրքից հանել ընտրողների անձը հաստատող փաստաթղթերը դրոշմակնքելու ինստիտուտը: ԿԸՀ-ն գտնում է, որ ԸՕ-ով ամրագրված դրույթներով մեկից ավելի անգամ քվեարկելը բացառելու ավելի առանցքային հնարավորություններ են ամրագրված, մասնավորապես, ընտրողների ցուցակների կազմման, վարման, դրանց հրապարակայնության, ընտրական տեղամասում ընտրողների ցուցակում ընտրողի անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալների գրանցման կանոնակարգումները:
Բացի այդ, հանձնաժողովն առաջարկում է որպես ընտրակաշառքի դեմ արդյունավետ պայքարի միջոց օրենսդրական կանոնակարգում, ըստ որի ընտրակաշառքի վերաբերյալ հաղորդում ներկայացնողներն ազատվեն քրեական պատասխանատվությունից: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածը նախատեսում է պատասխանատվություն ընտրություններին մասնակցելու կամ ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվելու պայմանով կաշառք ստանալու, ինչպես նաև կաշառք տալու համար:
Առաջարկվում է նաեւ մանրամասն ուսումնասիրել դիտորդական առաքելությունների կողմից ներկայացված եզրակացություններում առկա առաջարկները, ինչպես նաև 2012թ.-ի մայիսի 6-ի պատգամավորների ընտրությունների արդյունքներով ընդունված որոշումների հետ կապված վեճերով Սահմանադրական դատարանի որոշումներում ներկայացված իրավական դիրքորոշումները և, ըստ անհրաժեշտության, կատարել համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ:

ЦИК Армении предлагает упразднить требование по проставлению специального штампа в паспортах избирателей 03/18/2013   21:07  |  Избирательное право
Новый избирательный кодекс зафиксировал существенный прогресс в вопросе урегулирования правовых отношений, тем не менее применение ИК на практике показало, что отдельные нормы и институты , регулирующие избирательный процесс, нуждаются в совершенствовании. Об этом на сегодняшнем заседании заявил председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян, представляя сообщение Центральной избирательной комиссии Армении об организации и проведении парламентских выборов 6 мая 2012 года, избирательных нарушениях и предлагаемых законодательных изменениях.
Глава ЦИК, в частности, предложил пересмотреть и конкретизировать законодательные тезисы, связанные с предвыборными штабами кандидатов. По его мнению, в особенности подлежат упорядочению вопросы о неоткрытии предвыборного  фонда  в определенных случаях, о наложении–неналожении запрета на временные специальные счета, обслуживающие предвыборные фонды, а также вопрос о привлечении- непривлечении кандидата к ответственности в том случае, когда договорные обязательства превышают после дня голосования неизрасходованный остаток средств фонда.
ЦИК предлагает также упразднить институт проставления штампа в паспортах избирателей. ЦИК считает, что, в Избирательном кодексе республики наличествуют куда более эффективные институты, которые могут  исключить любую возможность повторного голосования.
Помимо этого, Комиссия предлагает также внести поправки в Уголовный кодекс РА, предусматривающие освобождение от уголовной ответственности лиц, сообщающих о фактах раздачи  и получения избирательных взяток.