«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը կոչ է անում դադարեցնել հետապնդումները 03/18/2013 18:35 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ), որը «փողերի լվացման» հատկանիշներով Սիվիլիթաս հիմնադրամին և նրա հիմնադիր Վարդան Օսկանյանին առնչվող քրեական գործ էր հարուցել 2012թ. մայիսի 25-ին, որոշել է Սիվիլիթաս հիմնադրամից պահանջել տվյալներ և փաստաթղթեր 2012 և 2013 թվականների ֆինանսավորման աղբյուրների, ինչպես նաև դրանց տնօրինման վերաբերյալ: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է հիմնադրամի տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության՝ ԱԱԾ-ն Հիմնադրամից պահանջում է նաև հայտնել, թե 2009- 2011 թվականներին անձերի և կառավարությունների կողմից 41 մեծ և փոքր նվիրատվությունների և դրամաշնորհների գումարներն ինչպես են ծախսվել կամ տնօրինվել:
«Իր հերթին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն Սիվիլիթաս հիմնադրամում ստուգումները օրենքով թույլատրված 90 աշխատանքային օր հետաձգելու փոխարեն 155 աշխատանքային օր հետաձգելուց հետո տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է ստուգել Հիմնադրամի ամբողջ գործունեությունը՝ իրականացված բոլոր ծրագրերով հանդերձ:
Արդեն շուրջ տասը ամիս տևող անհեռանկար և հորինված դատավարական ընթացակարգերը խորապես խոչընդոտել և շարունակում են խոչընդոտել Հիմնադրամի աշխատանքները՝ անհասկանալի և ծավալուն փաստաթղթաբանության անհիմն պահանջներով, աշխատակիցներին ԱԱԾ-ի կողմից տևականորեն և անհասկանալի, հետապնդման նախնական և հետագա նպատակների հետ առնչություն չունեցող հարցերի վերաբերյալ հարցաքննություններով, Հիմնադրամի բոլոր հնարավոր գործընկերներին և Հիմնադրամի հետ համագործակցած անձանց իբր Հիմնադրամի կողմից կատարված օրինախախտումների վերաբերյալ երկարաշունչ նախաբաններով նամակների և հաղորդումների ներկայացմամբ: Մինչդեռ առ այս պահը նախաքննության մարմինը չի որոշակիացրել, թե ինչ մեղադրանքների կամ օրինախախտումների բացահայտման նպատակով է իրականացվում այս տոտալ հետապնդումը, ըստ երևույթին հույս ունենալով գտնել հետապնդումների հիմնավորումը՝ ապագայում Հիմնադրամի գործունեության մյուս բոլոր հնարավոր ոլորտների ստուգումներով:
Սիվիլիթաս հիմնադրամը հայտարարում է, որ այս ամենը քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող հետապնդում է, որի նպատակն է խոչընդոտել Սիվիլիթաս հիմնադրամի՝ քաղաքացիական հասարակության ուժեղացմանն ուղղված ծրագրերը և հատկապես լրատվական գործունեության իրականացումը: Այլ խոսքով, սա ուղղակիորեն Հիմնադրամի արտահայտվելու ազատության սահմանադրական իրավունքին օրենքով արգելված և քրեական դատավարության նպատակներով քողարկված ապօրինի միջամտություն է:
Սիվիլիթաս հիմնադրամը ՀՀ բարձրագույն իշխանություններին կոչ է անում դադարեցնել հետապնդումները և Հիմնադրամին հնարավորություն տալ շարունակել բնականոն գործունեությունը»,- հայտնում են հիմնադրամից:

СНБ и Комитет госдоходов Армении намерены провести проверки в фонде “Сивилитас” 03/18/2013 20:03 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении при Правительстве РА, возбудившая 25 мая 2012г уголовное дело по признакам “отмывания денег” в отношении фонда Сивилитас и его учредителя Вардана Осканян решила потребовать от компании данные и документы за 2012 и 2013гг. касательно источника финансирования и расходования полученных средств. Об этом, в частности, говорится в пресс-релизе фонда.
СНБ требует также сообщить, куда ушли гранты и средства, полученные в качестве пожертвований от лиц и правительств.
Комитет госдоходов Армении, в свою очередь, отложил проверки в фонде "Сивилитас" вместо предусмотренных законом 90 дней на 155 дней и проинформировал, что собирается проверить всю деятельность фонда, включая все реализованные им программы.
“Продолжающиеся уже на протяжении 10 месяцев бесперспективные и надуманные судебные процедуры препятствовали и продолжают препятствовать работам фонда, безосновательными требованиями непонятных и объемных документаций, длинными и не имеющими отношения к предварительным и дальнейшим целям преследования допросами сотрудников, сообщениями и предъявлением всем потенциальным партнерам фонда и сотрудничавшим с ним лицам писем с пространными преамбулами о якобы допущенных фондом нарушениях, кскорее всего, надеясь посредством проверок всех сфер деятельности, найти обоснование этим преследованиям.
Фонд Сивилитас заявляет, что это преследование имеет политический подтекст, цель которого воспрепятствовать программе фонда, направленной на усиление гражданского общества в стране и особенно осуществлению журналистской деятельности. Иначе говоря, это запрещенное законом незаконное вмешательство в конституционное право на свободное волеизъявление фонда, прикрытое уголовно-процессуальными мотивами.
Фонд Сивилитас призывает власти прекратить преследование и позволить фонду продолжит свою деятельность”, - заявляют в фонде.