Իտալիայի դեսպանը զրկվել է անձեռնմխելիությունից 03/18/2013   17:44  |  Միջազգային լրահոս
Հնդկաստանի Գերագույն դատարանը արգելել է Իտալիայի դեսպան Դանիել Մանչինիին հեռանալ երկրից` անցյալ տարի երկու հնդիկ ձկնորսներին սպանած երկու իտալացի ծովային հետևակայիններին Դելլիին հանձնելու Հռոմի կողմից մերժում ստանալու պատճառով:
Դատարանը որոշել է, որ դեսպանն արդեն չունի դիվանագիտական անձեռնմխելիություն: Դատարանի անդամ Ալթամաս Քաբիրը հայտարարել է, որ իշխանությունների մոտ սպառվել է Դանիել Մանչինիի նկատմամբ վստահությունը:
Իտալական նավը ծովահեններից պաշտպանող իտալացի ծովային հետևակներն ավելի վաղ արդեն ձերբակալվել էին հնդկական իշխանությունների կողմից, սակայն նրանց բաց էին թողել և թույլատրել մեկնել Իտալիա, որպեսզի նրանք մասնակցեն տեղական ընտրությունների քվեարկությանը: Դրա հետ միասին եղել է պայմանավորվածություն, որ ծովայիններն, այնուհետև, պետք է վերադառնային Հնդկաստան` դատական պատասխանատվության ենթարկվելու համար:
Իտալական իշխանությունները պնդում են, որ սպանությունը տեղի է ունեցել միջազգային ջրերում, որը չի գտնվում Հնդկաստանի իրավասության ներքո, այդ իսկ պատճառով կասկածյալներին պետք է դատել Իտալիայում: Իսկ Դելլին պնդում է, որ սպանությունը կատարվել է հարավային Քերալա նահանգի ջրային տարածքում:
Հնդկաստանի վարչապետ Մանմոհան Սինգհը նախօրեին դեպքի վերաբերյալ Հռոմի արձագանքն անվանել է անընդունելի, սպառնալով հետևանքներով, որոնք կարող են տեղ գտնել, եթե ծովայինները չհանձնվեն հնդկական արդարադատությանը:
Դեսպան Մանչինին անձնապես է երաշխիքներ տվել, որ ծովային հետևակայիններ Մասսիմիլան Լաթորեն և Սալվատորե Ջորջիոն մեկ ամսվա ընթացքում վերադառնան Հնդկաստան:
Ուրբաթ օրը Իտալիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ գերատեսչությունը բանակցություններ է վարում Հնդկաստանի հետ այս վեճը բարեկամաբար լուծելու համար:
Նախագահ Ջորջիո Նեոպոլիտանոյի աշխատակազմը հայտարարել է, որ Իտալիան ձգտում է հասնել միջազգային իրավունքի չափանիշներին համապատասխան համաձայնության:
Այսօր ընդունած իր որոշման մեջ երեք դատավորներից կազմված Հնդկաստանի Գերագույն դատարանը հայտարարել է, որ դեսպան Մանչինին, ով պամանավորվել է ծովային հետևակայինների պայմանական ազատման մասին, դատարանին երաշխիքներ է տվել, որ նրանք կվերադառնան Հնդկաստան:
«Մարդը, ով գալիս է դատարան և տալիս է երաշխիքներ, չի կարող ունենալ իմունիտետ»,-հայտարարել է դատարանի անդամ Ալթամաս Քաբիրը:
Այս գործով դատական լսումները նշանակված են ապրիլի 2-ին, իսկ իտալական դեսպանին արգելվել է առանց հատուկ հրահանգի հեռանալ Հնդկաստանից:

Верховный суд Индии запретил итальянскому послу покидать страну 03/18/2013   18:53  |  Международные новости
“Верховный суд Индии запретил послу Италии Даниэле Манчини выезжать за пределы страны из-за отказ Рима выдавать Дели двоих итальянских морпехов, обвиняемых в убийстве индийских рыбаков в прошлом году,”- сообщает Би-би-си.
Суд постановил, что посол Италии больше не обладает правом на дипломатическую неприкосновенность. Член суда Алтамас Кабир заявил, что власти утратили доверие к Даниэле Манчини.
Издание также пишет, что морские пехотинцы, защищавшие итальянское судно от пиратов, уже были ранее арестованы индийскими властями, однако их отпустили в Италию для того, чтобы они могли принять участие в голосовании на местных выборах. Однако при этом было оговорено условие, что они вернутся в Индию для суда над ними.
Власти Италии утверждают, что убийство произошло в международных водах, не находящихся под индийской юрисдикцией, и потому подозреваемых необходимо судить в Италии, в то время как Дели полагает, что убийство произошло в территориальных водах южного штата Керала.
Премьер-министр Индии Манмохан Сингх накануне назвал реакцию Рима на инцидент неприемлемой, пригрозив последствиями в случае, если моряки не будут выданы индийскому правосудию.
Посол Манчини дал личные гарантии того, что морпехи Массимилиан Латорре и Сальваторе Джироне вернутся в Индию в течение месяца.
В пятницу в МИД Италии заявили, что ведомство ведет переговоры в целях дружественного разрешения этого спора с Индией.
Канцелярия президента Джорджио Неополитано выпустила заявление, в котором говорится, что Италия стремится достичь соглашения, основанного на нормах международного права.
В своем постановлении, принятом в понедельник, Верховный суд Индии в составе трех судей заявил, что посол Манчини, который договаривался об условном освобождении морских пехотинцев, давал гарантии суду, что они вернутся в Индию.
"Человек, который является в суд и дает гарантии, не может обладать иммунитетом", - заявил член суда Алтамас Кабир.
Слушания этого дела назначено на 2 апреля, а итальянскому послу запрещено покидать Индию до особого распоряжения.