«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «Ստամբուլահայ կանանց խոշտանգելու և սպանելու մեղադրանքով ձերբակալված հայն անմե՞ղ է» 03/16/2013 09:45 | Մամուլ
Թուրքիայում բնակվող մեկ հայ կնոջ սպանության և չորսի խոշտանգման մեղադրանքով ձերբակալված 38-ամյա Մուրադ Նազարյանն արդեն փաստաբան ունի:
Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակօս» շաբաթաթերթի հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը «Ժամանակ»-ի թղթակցին տեղեկացրել է, որ փաստաբան Էրեն Քեսքին կամովին է ստանձնել հայի պաշտպանությունը: Նա միաժամանակ տեղեկացրել է, որ այն տեղեկությունները, թե Մ.Նազարյանը թմրամոլ է, զբաղվում է թմրանյութերի առքուվաճառքով, գուցե իրականությանը չեն համապատասխանում, քանի որ մեղադրյալը վերջին օրերին իրար հակասող ցուցմունքներ է տալիս:
«Սկզբում ասում էր, թե մեղավոր չէ, հիմա էլ հայտարարում է, որ եթե ոստիկաններն ասում են, ուրեմն ինքն է այդ հանցագործությունները կատարել:
Բացի այդ, նրանցից մի քանիսի տանը նույնիսկ գողություն չի կատարվել, անհասկանալի է այդ դեպքում խոշտանգելու իմաստը»,- ասել է Բ.Էստուկյանը:
Նրա դիտարկմամբ` շատ հավանական է, որ Մուրադ Նազարյանն այս գործի հետ բացարձակապես առնչություն չունենա, և մեղքը նրա վզին է փաթաթվել` մեկ ուրիշի հանցանքը կոծկելու համար:

“Жаманак”: Армянину, арестованному по обвинению в пытках и убийстве армянок в Стамбуле, возможно просто “шьют дело” 03/16/2013   10:32  |  Пресса
38-летний Мурад Назарян, арестованный по обвинению в пытках четверых и убийстве одной армянки, проживающих в Турции, заручился поддержкой адвоката.
Редактор выходящей в Стамбуле армянской версии еженедельной газеты Акос Баграт Эстукян сообщил корреспондетну “Жаманак”,что адвокат Эрен Кескин добровольно взял на себя защиту армянина. Он также сообщил, что сведения о том, что М. Назарян наркоман и занимается сбытом наркотиков, возможно, не соответствуют действительности, поскольку обвиняемый в последние дни дает весьма взаимопротиворечащие показания.
“Сначала он говорил, что не виновен. Теперь же заявляет, что, если полицейские говорят, то значит он совершил эти преступления”.
Помимо этого, из квартир некоторых из них ничего не было украдено. "В таком случае не совсем понятен смысл этих пыток", - заявил Б. Эстукян.
По его мнению, весьма вероятно, что Мурад Назарян не имеет к этому хоть сколько-нибудь отношения, и ему шьют дело, чтобы сокрыть чужое преступление.