Սկսվում է ընտրախախտումների գործերով դատական քննությունը 03/16/2013   12:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, ՀՀ Նախագահի ընտրությունների ընթացքում ուրիշի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու վերաբերյալ Հրանտ Գլջյանի գործի քննությունը մարտի 15-ին նշանակված նիստը հետաձգվել է հաջորդ շաբաթ: Ըստ մեղադրանքի՝ Հ.Գլջյանը փորձել է թիվ 9/02 տեղամասում քվեարկել իր ընկեր Վիգեն Սարգսյանի փոխարեն՝ նախապես իր մոտ ունենալով նրա անձնագիրը, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունը ավարտին չի կարողացել հասցնել:
Հ.Գլջյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ Մեկից ավելի անգամ կամ, այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու ստորագրությունը:
Գործը սկզբնապես ընդունվել էր Երևանի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Վլադիմիր Գրիգորյանի վարույթ, ապա ըստ ընդդատության ուղարկվել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջաննների դատարան, քանի որ «հանցանքը կատարվել է Երևան քաղաքի Նար-Դոսի 38 հասցեում՝ Մ. Նալբանյանի անվան 33 միջնակարգ դպրոցում, որտեղ տեղավորված է եղել թիվ 9/02 ընտրատեղամասը»։
Նմանատիպ ևս երկու ընտրախախտումների գործերով առաջին դատական նիստերը Արարատի և Վայոց ձորի մարզի ու Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատարաններում տեղի կունենան մարտի 20-ին:
Արարատի և Վայոց ձորի մարզի դատարանում՝ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի վարույթում գտնվող գործով Հերմինե Թարվերդյանը մեղադրվում է այն բանի համար, 2013թ-ի փետրվարի 18-ին ՀՀ նախագահի ընտրությունների ընթացքում, Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղում տեղակայված թիվ 17/31 ընտրատեղամասում, ժամը 17:00-ի սահմաններում նույն գյուղի բնակչուհի Ժանետա Գեղամյանից վերցնելով անձնագիրը, առանց վերջինիս գիտության, նրա անձնագրով մտնելով ընտրատեղամաս, ընտրական հանձնաժողովի անդամ Արծրուն Բոյախչյանին հայտնելով, որ իբր արդեն գրանցված է ընտրացուցակներում, նրանից ստացել է ծրար և քվեաթերթիկ, որտեղ համապատասխան նշում անելուց հետո փորձել է քվեաթերթիկը քվեատուփ նետելու միջոցով քվեարկել Ժանետա Գեղամյանի փոխարեն, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ նրա գործողությունները կանխվել են ընտրական հանձնաժողովի անդամների կողմից:
Հերմինե Թարվերդյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով, նրա նկատմամբ ընտրվել է չհեռանալու ստորագրություն խափանման միջոցը:
Իսկ Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի վարույթում գտնվող գործով մեղադրվում են Հովհաննես Մովսիսյանը, Գագիկ Միքաելյանը և Ռիտա Ղազարյանը՝ առաջին երկուսը մեղադրվում են ուրիշի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու, իսկ երրորդը՝ այդ փորձին օժանդակելու համար: Բոլոր երեքի նկատմամբ ընտրվել է չհեռանալու ստորագրություն խափանման միջոցը:
Ըստ մեղադրանքի՝ Հովհաննես Մովսիսյանը ՀՀ նախագահական ընտրությունների ժամանակ 2013թ. փետրվարի 18-ին Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի թիվ 3 հասցեում գտնվող թիվ 12/17 ընտրական տեղամասում քվեարկություն կատարելուց հետո` ժամը 14:20-ի սահմաններում, նույն հասցեում տեղակայված թիվ 12/16 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ փորձել է քվեարկություն կատարել, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել` տեղում բռնվել է ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
Գագիկ Միքաելյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ՀՀ նախագահական ընտրությունների ժամանակ 2013թ. փետրվարի 18-ին Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի թիվ 3 հասցեում գտնվող թիվ 12/15 ընտրական տեղամասում քվեարկություն կատարելուց հետո` ժամը 14:20-ի սահմաններում, նույն հասցեում տեղակայված թիվ 12/16 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ փորձել է քվեարկություն կատարել, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել` տեղում բռնվել է ընտրական հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
Իսկ Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի թիվ 3 հասցեում գտնվող թիվ 12/16 ընտրական հանձնաժողովի անդամ Ռիտա Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2013թ. փետրվարի 18-ին ՀՀ նախագահական ընտրությունների ժամանակ Գ. Միքաելյանին և Հովհաննես Մովսիսյանին գրանցել և թույլատրել է այլ անձանց փոխարեն ստորագրել ընտրողների ցուցակում, որից հետո նրանք ստացել են քվեաթերթիկներ ու նշված տեղամասում մեկից ավելի անգամ փորձել են քվեարկություն կատարել, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, որով Ռ.Ղազարյանն օժանդակել է Գ.Միքաելյանին և Հ.Մովսիսյանին մեկից ավելի անգամ քվեարկություն կատարելու փորձին:
Գ. Միքաելյանին և Հովհաննես Մովսիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով, իսկ Ռ.Ղազարյանին՝ 38-34-153-րդ հոդվածով, նրանց բոլորի նկատմամբ ընտրվել է չհեռանալու ստորագրություն խափանման միջոցը:

В Армении начались судебные слушания по делу о нарушениях в ходе президентских выборов 03/16/2013 16:43 | Актуальная тема
Судебные слушания, назначенные на 15 марта сего года в суде административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна по делу Гранта Глджяна, обвиняемого в попытке голосования вместо другого в ходе президентских выборов, перенесены на следующую неделю. Согласно обвинению, Грант Глджян, имея при себе паспорт своего друга Вигена Саргсяна, пытался вместо последнего проголосовать на избирательном участке N9/02, однако по не зависящим от его воли причинам не сумел довести свой преступный замысел до конца.
Ему предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 34-153 Уголовного кодекса РА- попытка голосования более одного раза или вместо другого человека.В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Изначально дело было принято в производство судьи административных районов Эребуни и Нубарашен Владимира Григоряна, однако, по подсудности было передано в суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш, так как “преступление было совершено в школе имени М. Налбандяна N 33, расположенной по адресу г. Еревана ул. Нар-Доса 38, где и располагался избирательный участок N9/02”.
По делу, находящемуся в производстве судьи суда общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей Рубика Мхитаряна, в качестве обвиняемой проходит Эрмине Тарвердян, которой инкриминируется обвинение в том, что она 18 февраля 2013г. в ходе президентских выборов на избирательном участке N17/31, расположенном в селе Норашен Араратской области, в районе 17.00, взяв у жительницы того же села Жанет Гегамян паспорт без ведома последней, проникла по чужому паспорту на избирательный участок и, заявив члену избирательного участка Арцруну Бояхчяну, что якобы она уже зарегистрирована в списках избирателей, получила от него конверт и бюллетень. Поставив галочку в бюллетени, она попыталась проголосовать вместо Жанет Гегамян. Однако по не зависящим от ее воли причинам, не сумела довести дело до своего логического завершения, так как ее действия удалось пресечь членам Участковой избирательной комиссии.
Эрмине Тарвердян предъявлено обвинение по ст. 34-153. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По делу, находящемуся в производстве судьи суда общей юрисдикции административного района Шенгавит г. Еревана Александра Азаряна в качестве обвиняемых проходят Оганес Мовсисян, Гагик Микаэлян, Рита Казарян. Первые двое обвиняются в совершении попытки голосования вместо другого, а третий – в пособничестве совершения попытки голосования вместо другого человека. В отношении всех троих избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Согласно обвинению, Оганес Мовсисян, проголосовав на избирательном участке 12/17, расположенном по адресу г. Ереван ул. Ширака 3, в районе 14.20 попытался еще раз проголосовать на избирательном участке 12/16, расположенном по тому же адресу, однако по не зависящим от его воли причинам не сумел довести свой преступный замысел до конца– его разоблачил председатель Участковой комиссии.
Гагик Микаэлян, согласно обвинению, в ходе президентских выборов, проголосовав на избирательном участке 12/15, расположенном по адресу г. Ереван ул. Ширака 3, в районе 14.20 попытался еще раз проголосовать на избирательном участке 12/16, расположенном по тому же адресу, однако по не зависящим от его воли причинам не сумел довести свой преступный замысел до конца – его разоблачил председатель Участковой комиссии.
Что же касается Риты Казарян обвиняется в том, что в ходе президентских выборов, зарегистрировала и позволила Гагику Микаэляну и Оганесу Мовсисяну подписаться вместо других людей, после чего они получили бюллетени и пытались совершить попытку повторного голосования, однако по не зависящим от их воли причинам не смогли довести свой преступный замысел до конца.
Г. Микаэляну и Оганесу Мовсисяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-153 УК РА, а Рите Казарян - по ст. 38-34-153. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.