ՄԻՊ. Բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվել քաղաքացիների շուրջօրյա ջրամատակարարման խնդիրը լիարժեք լուծելու համար 03/16/2013   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օմբուդսմենի հրապարակած 2012 թ. զեկույցի հերթական սեղմագիրը վերաբերում է Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործունեությանը։
Ըստ այդմ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումներն ու դրական զարգացումները.
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն
• Բազմաթիվ քաղաքացիներ մտահոգություն են հայտնել էլեկտրաէներգիայի շարունակական տատանումների, դրա հաճախակի ու կարճատև մարումների, ինչպես նաև դրանից բխող հետևանքների վերաբերյալ:
• Մտահոգիչ է, որ 2012 թվականի ընթացքում չեն ընդունվել ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների մեթոդաբանության և ռիսկայնությունը որոշող չափանիշները:
• Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Քաջարան և Հայաստան-Իրան միջպետական ճանապարհի շրջակա 4 տարածքները գերակա հանրային շահ ճանաչելու կապակցությամբ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ չեն իրականացվել պատշաճ հանրային քննարկումներ:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով
• Ընթացիկ տարում եղել են էլեկտրաէներգիայի տատանումների կամ խափանման բազմաթիվ դեպքեր, որոնց հետևանքով որոշ սպառողներ կրել են նաև ֆինանսական վնասներ:
• Հանրապետությունում գազի, ջրի և էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների այլընտրանքային լաբորատորիաների բացակայությունն որոշակի խնդիրներ է ստեղծել սպառողների համար:
• Բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվել քաղաքացիների շուրջօրյա ջրամատակարարման խնդիրը լիարժեք լուծելու համար:
• Մտահոգիչ է Հանձնաժողովի թիվ 95-Ն որոշման համաձայն` առևտրային հաշվառքի սարքի ապահավաքակցմանը նախորդող տարվա դեկտեմբեր, հունվար և փետրվար ամիսներին՝ ծախս ունեցած ամիսների միջին օրական ծախսը հաշվառքի խախտման ամսում մատակարարված գազի քանակի որոշման համար հիմք ընդունելը:
• 2012 թվականի դեկտեմբերի 27-ին ուժի մեջ են մտել «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի Էներգետիկայի պետական տեսչության կողմից իրականացվող ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների մեթոդաբանությունը և ռիսկայնությունը որոշող չափանիշների ընդհանուր նկարագիրը հաստատելու մասին» ու «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի պետական տեսչության կողմից անցկացվող ստուգումների ստուգաթերթերը հաստատելու մասին» համապատասխանաբար թիվ 1568-Ն և թիվ 1569-Ն որոշումները:
• Ողջունելի է այն փաստը, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից ձեռնարկած ջրային համակարգի կազմակերպությունների գործունեության մշտադիտարկումները կրում են շարունակական բնույթ և իրականացվում են ընկերությունների կողմից սպառողներին մատուցվող ծառայությունների որակի ցուցանիշների վերաբերյալ հանձնաժողով ներկայացվող եռամսյակային տեղեկատվությունների վերլուծության, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` տեղում ուսումնասիրություններ կատարելու միջոցով:
• Ողջունելի է այն, որ Հանձնաժողովը ծանոթացրել է սպառողներին իրենց իրավունքներին` հանձնաժողովի վեբ-կայքում տեղադրելով իր որոշումները, լրատվամիջոցներով պարբերաբար հանդես է եկել պարզաբանումներով, սպառողների իրավունքների ու պարտականությունների վերաբերյալ բուկլետներ հրապարակելու խնդրում աջակցել է հասարակական կազմակերպություններին:
Հաջորդիվ ՄԻՊ-ի գրասենյակը կներկայացնի Օմբուդսմենի տարեկան զեկույցի Կրթության և գիտության նախարարության բաժինը։

Омбудсмен Армении: “КРОУ не предприняла меры по обеспечению бесперебойного водоснабжения населения” 03/16/2013 12:32 | Лента новостей
Очередная аннотация ежегодного доклада омбудсмена Армении касается деятельности Министерства энергетики и природных ресурсов и Комиссии по регулированию общественных услуг.
Таким образом ,в сфере деятельности Министерства энергетики и природных ресурсов и Комиссии по регулированию общественных услуг зафиксированы следующие упущения и недостатки:
Министерство энергетики и природных ресурсов
•Многие граждане выразили обеспокоенность и недовольство тем, что в домах часто наблюдаются резкие колебания напряжения в электросети, частое и кратковременные включение-выключение света, а также не могут не беспокоить вытекающие из вышесказанного последствия.
•Не может не волновать и тот факт, что за 2012г. не была утверждена методология оценки возможных рисков, основанных на определенных стандартах.
•Не были проведены общественные дискуссии с участием заинтересованных лиц, в ходе которых были бы затронуты вопросы, касающиеся признания 4 приграничных территорий, близлежащих к Каджарану и магистрали Армения-Ереван, приоритетным общественным интересом.
Комиссия по регулированию общественных услуг
•В текущем году были зафиксированы многочисленные случаи колебания напряжения в электросети, вследствие чего некоторые потребители понесли финансовые потери.
•Отсутствие в республике альтернативных лабораторий для счетчиков газа, воды и счетчиков электроэнергии чревато проблемами для потребителей.
•Не были предприняты соответствующие меры для разрешения проблемы обеспечения круглосуточного и бесперебойного водоснабжения населения и т.д.
Достижения:
•В 2012г. вступили в силу решение 1568 “Об утверждении общей характеристики стандартов, определяющих возможные риски и методологию проверок, проводимых Государственной инспекцией энергетики аппарата Министерства энергетики и природных ресурсов” и решение 1569-Н “Об утверждении проверочного листа проверок, проводимых Государственной инспекцией энергетики аппарата Министерства энергетики и природных ресурсов ”
•Весьма похвально, что проводимый Комиссией по регулированию общественных услуг мониторинг деятельности организаций, осуществляющих эксплуатацию систем водоснабжения, носят периодический характер и реализуются посредством анализа представляемых компанией в Комиссию сведений за триместр о показателях качества предоставляемых потребителю услуг, а в случае необходимости и посредством исследования на месте.
•Комиссия также ознакомила потребителей с их правами, разместив на своем официальном веб-сайте решения. Периодически предоставляла разъяснения через СМИ и оказывала содействие общественным организациям в опубликовании буклетов касательно прав и обязанностей потребителей.
Далее офис омбудсмена представит годовой докладза 2012г. касательно Министерства образования и науки.