Տատիկը ծեծել է թոռնուհու ընկերոջը 03/16/2013 15:27 | Քրեական խրոնիկոն
Իր թոռնուհու ընկերոջը ծեծի ենթարկելու համար Արարատի և Վայոց ձորի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով Անիչկա Հակոբյանը դատապարտվել է ազատազրկման 3 տարի ժամանակով, բայց նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի, քանի որ սահմանվել է փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով:
Արարատի մարզի բնակիչներ Կարինեն (անունը փոխված է) և Գասպար Մանուկյանը ծանոթանալով միմյանց հետ որոշել են էլ ավելի մտերմիկ շփում ունենալ: Գասպար Մանուկյանը աղջկա հետ հանդիպելու թույլտվություն ստանալու նպատակով դիմել է ընկերուհու մորը, սակայն վերջինս դեմ է եղել այդ հարաբերություններին։ Այդուհանդերձ երիտասարդները շարունակել են իրենց շփումը:
Դատական ակտից տեղեկանում ենք, որ 2012թ. սեպտեմբերին, ամուսնանալու նպատակով, նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ Կարինեն ինքնակամ, առանց որևէ մեկին տեղեկացնելու հեռացել է տանից և Մանուկյանի հետ միասին մեկնել Վրաստան, որտեղ և մի քանի անգամ փոխադարձ համաձայնությամբ սեռական հարաբերություն է ունեցել նրա հետ:
Աղջկա մայրը դստեր տանից հեռանալու հաջորդ օրն իսկ ահազանգել է ոստիկանություն՝ Գասպար Մանուկյանի կողմից ամուսնության նպատակով իր անչափահաս դստերն առևանգելու բողոքով: Նշենք, որ աղջիկը ծնվել է 1994թ.-ին:
Օրեր անց Կարինեն հարազատների հետ հաշտվելու նպատակով վերադարձել է տուն և իր հարազատներին պատմել, թե ընկերը իրեն խաբել է ու Երևան գնալու պատրվակով տարել է Վրաստան, որտեղ էլ վերջինս իր հետ սեռական հարաբերություններ է ունեցել: Ազգականներից ամաչելով ու ցանկանալով արդարանալ՝ նա նրանց ստել է, թե իբր սեռական հարաբերությունները տեղի են ունեցել իր կամքին հակառակ, ինչն էլ զայրացրել է նրա հարազատներին: Աղջկա մայրը, տատիկը՝ Անիչկա Հակոբյանը և մյուս հարազատները զայրացած հարձակվել և ծեծի ենթարկել Գասպար Մանուկյանին:
Անիչկա Հակոբյանը ձեռքին եղած տախտակով մեկ անգամ հարվածել է տղայի կրծքավանդակի ձախ կողմին՝ պատճառելով նրա կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս, որից հետո տախտակը վայր է նետել, բայց շարունակել է ծեծի ենթարկել Գասպար Մանուկյանին:
Դեպքի վայր եկած ոստիկանության աշխատակիցները Գասպար Մանուկյանին բերման են ենթարկել ոստիկանության Արտաշատի բաժին, սակայն հանցագործության բացակայության հիմքով՝ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել:
Մինչ դատաքննությունը սկսվելն ամբաստանյալ Անիչկա Հակոբյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել և միջնորդել է դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով:
Դատարանը, Անիչկա Հակոբյանի նկատմամբ պատիժ նշանակելիս, որպես մեղմացուցիչ հանգամանք հաշվի է առել այն, որ նա խոստովանել ու զղջացել է կատարած արարքի համար, ինչպես նաև այն, որ նա հանցանքը կատարել է տուժողի կողմից դրսևորած վարքագծի` իր թոռան նկատմամբ հակաբարոյական արարք կատարելու հետևանքով:
Դատարանը Անիչկա Հակոբյանին պարտավորեցրել է սահմանված փորձաշրջանի ընթացքում, չփոխել մշտական բնակության վայրը, նրա վարքագծի հետագա վերահսկողությունը հանձնարարելով բնակության վայրի ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ այլընտրանքային պատիժների բաժնին:

В Армении бабушка, поколотившая обидчика своей внучки, приговорена к 3 годам лишения свободы условно 03/16/2013   17:40  |  Криминальная хроника
По вердикту суда Араратской и Вайоц-Дзорской областей Аничка Акопян за избиение друга своей внучки приговорена к 3 годам лишения свободы, однако назначенная в отношении нее мера наказания условно не будет применяться, поскольку суд определил ей испытательный период сроком на один год.
Дело бы было в Араратской области. Когда знакомство Карине (имя изменено) и Гаспара Манукяна переросло в близкие отношения, последний попросил разрешения у матери девушки встречаться с ней, однако она воспротивилась этому. Не взирая на это, молодые продолжали общаться.
В сентябре 2012г. Карине, никого не поставив в известность, добровольно ушла из дому и вместе с Манукяном уехала в Грузию, где вступила с ним в половые отношения по обоюдному согласию.
Мать девочки на следующий же день заявила в Полицию, где рассказала, что Гаспар Манукян с целью женитьбы похитил ее несовершеннолетнюю дочь. Отметим, что девочка родилась 1994г.
Спустя пару дней Карине вернулась домой и, желая помириться с близкими, рассказала, что ее бой-френд обманул ее и под предлогом поездки в Ереван, забрал ее в Грузию, где имел с ней сексуальную близость. Постеснявшись своей родни и в попытке оправдаться, она им солгала, что якобы Г. Манукян склонил ее к половому контакту вопреки ее воле. Новость вывела из себя домочадцев. Мать, бабушка девушки Аничка Акопян и другие родственники в пылу возмущения и гнева напали на Гаспара Манукяна и подвергли его избиению.
Аничка Акопян ударила парня деревянной доской в грудь, причинив опасный для жизни вред здоровью.  Бросив доску, она продолжала колотить Гаспара Манукяна.
Прибывшие на место происшествия полицейские подвергли приводу в отделение Арташатской Полиции Гаспара Манукяна, однако ввиду отсутствия состава преступления Г. Манукян не был подвергнут уголовному преследованию.
Еще до суда Аничка Акопян признала себя в предъявленном ей обвинении виновной и ходатайствовала о проведении судебного разбирательства в ускоренном порядке.
Суд при назначении меры наказания в отношении Анички Акопян в качестве смягчающего обстоятельства учел тот факт, что она призналась и раскаялась в содеянном, а также то, что она совершила преступление из-за поведения потерпевшей, а именно инцидент произошел как следствие аморального поступка, совершенного в отношении ее внучки.
Суд обязал Аничку Акопян в период испытательного срока не менять постоянное место жительство, поручив контроль за ее поведением отделу альтернативных наказаний уголовно-исполнительного управления МЮ РА.