Զինծառայողին հարվածելու համար դատապարտվեց 2 տարվա ազատազրկման 03/15/2013   15:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊՆ N զորամասի տանկային վաշտի հրամանատար, կոչումով կապիտան Արման Բալայանը Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ և դատապարվել ազատազրկման 2 տարի ժամկետով:
Ըստ քրեական գործի նյութերի՝ 2012թ. դեկտեմբերի 22-ին, կոչումով կապիտան Արման Բալայանը ժամկետային զինծառայող Մասիս Շիրոյանի ինքնությունը և ստորաբաժանումը պարզելու ժամանակ, վերջինիս կողմից այդ կապակցությամբ սահմանված կարգով չներկայանալու պատճառով, վիճաբանել է նրա հետ և մեկ անգամ ձեռքով հարվածել է Մ. Շիրոյանի դեմքին և մեկ անգամ էլ ձախ ականջին:
Մինչ դատաքննությունը՝ ամբաստանյալ Ա. Բալայանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել և միջնորդել է դատաքննություն անցկացնել արագացված կարգով:
Դատարանի դատավճռով Արման Բալայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը կմնա անփոփոխ, մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը, իսկ որպես պատժի սկիզբ կհաշվվի փաստացի կալանքի վերցնելու օրվանից:

Капитан танковой роты, поднявший руку на солдата-срочника, сядет на два года 03/15/2013 16:04 | Криминальная хроника
Командир танковой роты N-ской воинской части, капитан по званию Арман Балаян по приговору суда общей юрисдикции Сюникской области был признан виновным по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 375 Уголовного кодекса Армении, и осужден к лишению свободы сроком на 2 года.
Согласно материалам уголовного дела, 22 декабря 2012г., капитан по званию Арман Балаян при установлении личности и подразделения солдата срочной службы Масиса Широяна, повздорил с последним и ударил М. Широяна рукой по руке и по левому уху из- за того, что рядовой не представился в установленном порядке.
Еще до суда подсудимый А. Балаян признал себя в предъявленном ему обвинении виновным и просил суд о проведении судебного разбирательства в ускоренном порядке.
По вердикту суда избранная в отношении Армана Балаяна мера пресечения в виде подписки о невыезде останется неизменной до вступления приговора в законную силу.