Ընտրախախտման ևս մեկ գործ դատարանում է 03/15/2013 18:13 | Ընտրական իրավունք
ՀՀ նախագահի ընտրությունների ընթացքում Երևանի 6/16 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձի գործը մակագրվել է Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն դատավոր Դավիթ Բալայանին:
Նարեկ Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած ՀՀ նախագահի ընտրությունների ընթացքում Երևանի 6/16 ընտրատեղամասում, այլ անձի փոխարեն քվեարկելու նպատակով իր վերաբերյալ կեղծ տվյալներ հայտնելով ստացել է քվեաթերթիկ և ծրար, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով չի կարողացել կատարել քվեարկություն և քվեաթերթիկը գցել քվեատուփի մեջ:
Ն.Մարտիրոսյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելը, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու ստորագրությունը:

В Армении еще одно дело по факту нарушения избирательного права дошло до суда 03/15/2013 18:50 | Избирательное право
Судья суда административных районов Ачапняк и Давидашен Давид Балаян надписал дело о попытке голосования вместо другого на избирательном участке N6/16 г. Еревана.
Нарек Мартиросян обвиняется в том, что он с целью голосования вместо другого избирателя в ходе президентских выборов на избирательном участке N6/16 г. Еревана, сообщив о себе заведомо ложные сведения, получил бюллетень и конверт, однако по не зависящим от его воли причинам не сумел проголосовать и бросить бюллетень в избирательную урну.
Н. Мартиросяну инкриминируется обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-153 УК РА (голосование более одного раза и вместо другого человека). В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.