ՀՔԱՎԳ-ի հայտարարությունը Ազատության հրապարակում ոստիկանության ապօրինի գործողությունների վերաբերյալ 03/14/2013   18:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013 թ. մարտի 14-ին ՀՀ ոստիկանությունը հերթական անգամ անօրինական ուժային գործողություններով խոչընդոտեց Ազատության հրապարակում 2013 թ. մարտի 10-ից հացադուլի մեջ գտնվող ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար վրանի տեղադրմանը: Միջադեպին ներկա են եղել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, քաղաքական գործիչներ, հասարակական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, քաղաքացիներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները նույնպես ներկա են գտնվել միջադեպին և ոչ իրավաչափ են գնահատել ոստիկանության գործողությունները, սակայն այս գնահատականը ևս ազդեցություն չի ունեցել ոստիկանների ապօրինի գործողությունների վրա:
Գտնում ենք, որ ՀՀ ոստիկանության նման գործելաոճը առավել է սրացնում ներկա իրավիճակը և իր գործողություններով լիակատար պատասխանատվություն է կրում հետագա հնարավոր անցանկալի հետևանքների համար:
Սույն հայտարարությամբ պահանջում ենք՝
• ՀՀ Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանից անհապաղ դադարեցնել իր ենթակաների կողմից իրականացվող ապօրինի գործողությունները
• Պատասխանատվության ենթարկել սույն միջադեպի ընթացքում անօրինական գործողություններ կատարած ոստիկաններին
• Ապահովել Ազատության հրապարակում հացադուլ իրականացնող ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար վրանի անհապաղ տեղադրումը:

Общественные организации Армении считают, что полицейские своими действиями только нагнетают ситуацию 03/14/2013   20:01  |  Лента новостей
"14 марта 2013г. Полиция РА , в очередной раз применив незаконные силовые действия воспрепятствовала установке палатки для Р. Ованнисяна, проводящего на Площади Свободы с 10 марта голодовку. Свидетелями инцидента стали депутаты НС, политические деятели, ряд общественных организаций, журналисты и простые граждане.
Представители омбудсмена Армении также присутствовали при этом и сочли действия полицейских неправомерными, однако эта оценка также не повлияла на незаконные действия полицейских.
Полагаем, что подобный стиль работы Полиции РА еще более нагнетает обстановку и Полиция несет полную ответственность за возможные нежелательные последствия.
Требуем от начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна немедленно распорядиться о прекращении незаконных действий, осуществляемых его подчиненными.
Привлечь к ответственности полицейских, которые прибегли к незаконным действиям в ходе инцидента.
Обеспечить немедленное размещение палатки для Раффи Ованнисяна, проводящего на Площади Свободы голодовку".