Ծառայությունից խուսափելու նպատակով մեկնել է ՌԴ և էքստրադիցիայի ենթարկվել 03/14/2013   16:12  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող Գագիկ Ավետիսյանը ծառայությունից վերջնականապես խուսափելու նպատակով 2012թ. մարտին ծառայության չի ներկայացել և մեկնել է ՌԴ:
Նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքից պարզ է դառնում, որ նա 2012թ. հունիսին ՌԴ ՆԳՆ տրանսպորտի Բելգորոդի գծային բաժնի աշխատակիցների կողմից բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել, իսկ 2013թ. հունվարին էքստրադիցիայի ենթարկվել Հայաստանի Հանրապետություն:
Քրեական գործը վարույթ է ընդունվել Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Գագիկ Ավետիսյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 362-րդ հոդվածի 1-ին մասով` դասալքության համար: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրություն:

В России поймали армянского дезертира 03/14/2013 16:48 | Криминальная хроника
Военнослужащий по контракту N-ской воинской части МО РА Гагик Аветисян в целях окончательного уклонения от военной службы в марте 2012г. оставил воинскую часть и уехал в Россию.
Из предъявленного органом предварительного следствия обвинения становится ясно, что он в июне 2012г. был подвергнут приводу сотрудниками Белгородского линейного отдела МВД РФ на транспорте и арестован, а в январе 2013г. был экстрадирован в Республику Армения.
Уголовное дело принято к производству суда общей юрисдикции Тавушской области. Гагик Аветисян обвиняется по ч. 1 ст. 362 УК РА (дезертирство).В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.