«ՀՐԱՊԱՐԱԿ»: «Բաց նամակ Սերժ Սարգսյանին» 03/14/2013 09:29 | Մամուլ
Նա իր նամակում անդրադարձել է իր որդու դեմ հարուցված քրեական գործին` մասնավորապես նշելով, որ 2009թ. հունիսի 9-ին ոստիկանության Արագածոտնի մարզի քննչական բաժնի քննիչ Արսեն Վարդանյանն իր որդուն շինծու մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:
Ըստ Կ. Սումբատյանի. «Նույն թվականի նոյեմբերի 16-ին Արագածոտնի մարզի դատարանի նախագահ Սուրեն Մնոյանն առանց ապացույցների, շինծու մեղադրանքը դարձրել է դատավճիռ և 5 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց որդուս դատապարտել 3 տարի` կիրառելով քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածը:
Քննիչ Արսեն Վարդանյանը միտումնավոր Լևոն Շահինյանին, Վահե Մանուկյանին թաքցրել է պատասխանատվությունից, Ռոբերտ Մանուկյանին և Էդմոնդ Գրիգորյանին` դարձրել վկա, իսկ իմ որդուն և Տիգրան Հարությունյանին բերել, առանց ապացույցի կպցրել իրար, մեղադրականի հիմքում կեղծ փաստեր` իբր որդիս թմրանյութ է իրացրել «Կոշ» ՔԿՀ-ում` չպարզված անձի դրդմամբ»:
Կ. Սումբատյանը ՀՀ Նախագահից խնդրում է հանդիպում, իսկ գլխավոր դատախազությունից` պահանջում, որ բողոքարկի նախկինում կայացրած բոլոր որոշումները և իրականացնի խորացված և բազմակողմանի քննություն:

“Грапарак”: Открытое письмо Сержу Саргсяну 03/14/2013   10:26  |  Пресса
В письме он рассказал об уголовном деле, возбужденном в отношении его сына, в частности, отмечал, что 9 июня 2009г. следователь следственного отдела Арагацотнийской полиции Арсен Варданян предъявил его сыну ложное обвинение по признакам преступления, предусмотренного пп.1 и 3 ч. 2 ст. 266 Уголовного кодекса Армении.
По словам К.Сумбатяна, “16 ноября того же года председатель суда Арагацотнийской области Сурен Мноян без доказательств на основании ложного обвинения вынес приговор и за 5 тыс. долларов осудил его сына на 3 года по ст. 364 УК РА”.
"Следователь Арсен Варданян преднамеренно не привлек к ответственности Левона Шаиняна, Ваге Манукяна, а Роберта Манукяна и Эдмонда Григоряна превратил в свидетелей и усмотрел взаимосвязь между моим сыном и Тиграном Арутюняном. В основу обвинения положены ложные факты, якобы сын мой занимался сбытом наркотиков в УИУ “Кош”по наущению человека, личность которого не установлена",- пишет отец осужденного.
К. Сумбатян просит Президента Армении о встрече, а от Генпрокуратуры требует обжаловать все ранее вынесенные решения и провести полное и всестороннее расследование.