«Աբգար Հինգերորդը» երկրորդ անգամ պարտվեց «Յունիբանկին» 03/14/2013   00:33  |  Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը  անփոփոխ է թողել պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող տեղեկությունները հերքելու պահանջի մասին «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահ Վարդան Աթայանի հայցի գործով Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի վճիռը: Վերաքննիչ դատարանը՝ դատավոր Գոհար Մատինյանի նախագահությամբ, այսպիսով մերժել է գործով պատասխանող  «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊ ընկերության բողոքը:
Հայցվորը Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանից խնդրել էր պարտավորեցնել Երևանի կենտրոնում գտնվող «Հին Էրիվան» շենքի սեփականատեր Մանվել Տեր-Առաքելյանին ու այդ շենքը որպես սննդի օբյեկտ  օգտագործող «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊ ընկերությանը վերականգնել մինչև իրավունքի խախտումը եղած դրությունը` անհապաղ հանել իր լուսանկարը և «Հրամանը» շենքի մուտքի դռան մոտ ցուցափեղկի վրա գտնվող պաստառի վրայից, ու այսուհետ ձեռնպահ մնալ իր և իր մերձավոր ազգականների պատվին ու արժանապատվությանը արատավորող գործողությունների կատարումից: «Հին Էրիվան»-ի շենքի մուտքի մոտ՝ ցուցափեղկի պաստառի վրա Ուսամա Բեն Լադենի լուսանկարի հետ նույն շարքում փակցված է եղել Վարդան Աթայանի լուսանկարը, և վերևում զետեղված է եղել «Հրամանն», ըստ որի, մասնավորապես, Վարդան Աթայանը, Բեն-Լադենը, Սադամ Հուսեյնը ճանաչվել են անցանկալի հաճախորդներ մարդկության նկատմամբ հանցագործություն կատարելու կամ հանրային սննդի օբյեկտի դեմ ոտնձգություն կատարելու համար: Իսկ ծանոթությամբ նշվում էր՝ «վերը նշված անձանց արգելվում է սպասարկել տվյալ տարածքում»։
Հայցվորի հավաստմամբ՝ պատասխանողի կողմից իր և իր մերձավորների նկատմամբ նման վարքագիծ դրսևորելը պայմանավորված է հայցվորի աշխատանքային գործունեությամբ, վերջինս «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահն է՝ ներկա դրությամբ «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի և «Հին Էրիվան» հոլդինգ ՍՊԸ-ի միջև առկա վարկային հարաբերություններից ծագող քաղաքացիաիրավական վեճերով կան մի շարք դատական գործեր:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Կարինե Պետրոսյանի նախագահությամբ, 12.10.2012թ. վճռով մերժել էր Վարդան Աթայանի հայցն ընդդեմ Մանվել Տեր-Առաքելյանի, իսկ ընդդեմ «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊ ընկերությանը` բավարարվել էր  մասնակիորեն: Դատարանը վճռել էր պարտավորեցնել պատասխանող «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊԸ-ին հրապարակայնորեն ներողություն հայցել հայցվոր Վարդան Աթայանից՝ ներողության տեքստը հայցվորի լուսանկարով «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթում հրապարակելով: Վճռով «Աբգար Հինգերորդ» ՍՊԸ-ից հօգուտ Վարդան Աթայանի պետք է բռնագանձվի  500.000 ՀՀ դրամ՝ որպես փոխհատուցման գումար:
Վերաքննիչ դատարանը գտել է, որ սույն քաղաքացիական գործով  ստորադաս Դատարանը բոլոր ապացույցների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտմամբ և պատշաճ գնահատմամբ կայացրել է օրինական և հիմնավորված վճիռ, որը բեկանելու հիմքեր վերաքննիչ բողոքում առկա չեն:
Վերաքննիչ դատարանն արձանագրել է, որ վերը նշված «Հրամանում» արված արտահայտություններն իրականում արատավորել են անձի պատիվը, արժանապատվությունը և գործարար համբավը, նպատակ են հետապնդել նսեմացնելու հայցվորի հեղինակությունը և նվաստացնելու նրան և այդ արտահայտությունները կատարվել են հրապարակային ձևով:
Պատասխանողի կողմից տարածած «Հրաման» վերտառությամբ տեղեկությունում տեղ գտած որպես «հանրային սննդի օբյեկտի դեմ ոտնձգություն», «մարդկության նկատմամբ հանցագործություն» կատարող սուբյեկտ Վարդան Աթայանին որակելը արատավորում է հայցվորին, քանի որ նրան վերագրվող արարքներն իրենց բնույթով հանցագործություններ են։ Բացի այդ, հայցվորի վերաբերյալ կատարված արտահայտությունները զուգորդվել են նրա լուսանկարը Բեն Լադենի լուսանկարի կողքին փակցնելով, ով եղել է ահաբեկիչ և կատարել է մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ: Հայցվորը՝ հանդիսանալով բանկային համակարգում բարձր պաշտոն զբաղեցնող անձ, ունենալով որոշակի սոցիալական և պաշտոնական դիրք, կարող է երրորդ անձանց կողմից ընկալվել որպես սուբյեկտ, ով իր դիրքի օգտագործմամբ կատարել է հակաիրավական արարքներ:

Компания “Абгар пятый” во второй раз проиграла в суде “Юнибанку” 03/14/2013   09:33  |  Гражданское право
Апелляционный гражданский суд Армении оставил без изменения решение суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш по делу об иске председателя управления ЗАО “Юнибанк” Вардана Атаяна касательно его требования об опровержении сведений клеветнического характера, порочащих его честь и достоинство. Апелляционный суд под председательством Гоар Матинян таким образом отклонил жалобу компании “Абгар Пятый”, выступающей по делу в качестве ответчика.
Истец просил суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш обязать владельца расположенного в центре Еревана здания “Старый Эривань” Манвела Тер-Аракеляна и компанию “Абгар Пятый”, эксплуатирующей данное здание в качестве объекта общепита, снять немедленно его фотографию и “Приказ” с вывески, размещенной возле входной двери и воздержаться от действий, порочащих честь и достоинство его и его близких и родных. Немного предыстории: на плакате у двери здания с вывеской “Старый Эривань” рядом с фотографией Бен Ладена красовалась фотография Вардана Атаяна, а наверху была размещена надпись “Приказ”, который гласил: ”Признать Вардана Атаяна, Бен Ладена и Садама Хусейна посетителями нон-грата за совершение преступления против человечества или за посягательство на объект общепита”. Также отмечалось, что запрещается обслуживать вышеупомянутых лиц на сей территории.
По заверениям истца, подобное поведение ответчика в отношении него и его близких родственников обусловлено деятельностью истца, в настоящее время являющегося председателем управления ЗАО “Юнибанк”, в частности, гражданско-правовой тяжбой и рядом других судебных споров, возникших между холдингом “Старый Эривань” и ЗАО “Юнибанк” из-за кредитных отношений.
По решению суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Карине Петросян от 12.10.2012 иск Вардана Атаяна против Манвела Тер-Аракеляна был отклонен, а против компании “Абгар Пятый” был удовлетворен частично. Суд обязал ответчика ООО «Абгар Пятый”публично принести извинения истцу Вардану Атаяну, опубликовав текст извинения с фотографией истца в газете “Республика Армения”.По решению суда от ООО “Абгар Пятый” должна была быть взыскана в пользу Вардана Атаяна сумма в размере 500 тыс. драмов в качестве компенсации за моральный вред.
Апелляционный суд счел, что нижестоящая инстанция на основании всестороннего, полного и объективного исследования доказательств вынесла законное и обоснованное решение, для отклонения которого в апелляционной жалобе нет никаких оснований.
Апелляционный суд констатировал, что вышеупомянутая информацию под заголовком “Приказ” содержит сведения, порочащие честь и достоинство и деловую репутацию истца, преследует цель подорвать его авторитет и унизить его, а высказывания носили публичный характер.
Суд квалифицировал распространенную ответчиком информацию под заголовком “Приказ”, а также формулировки “посягательство на объект общепита” и “преступление против человечности”, как порочащие истца, поскольку приписываемые ему деяния по своей сути являются преступлениями. А преступление, как чудовищный поступок, не может не опорочить того, кому оно вменяется. Более того, к заявлению в адрес истца прилагалась фотография В. Атаяна, размещенная рядом с фотографией Бен Ладена. Общеизвестный факт, что последний был террористом и совершал преступления, направленные против человечества. Истец, будучи человеком, занимающим высокий пост в банковской системе, может быть воспринят третьими лицами, как субъект, который, используя свое служебное положение, совершил противоправное деяние.