«Հարսնաքար»-ի գործով ավարտվեց գրավոր նյութերի հետազոտումը 03/13/2013   19:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանում՝  դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ,  «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում անցյալ տարվա հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով այսօրվա դատական նիստում հետազոտվեց իրեղեն ապացույց ճանաչված «մայկան» կամ «վերնաշապիկը»:
Տուժող, ռազմական բժիշկ Արտակ  Բայադյանի հագուստը երկու վերոհիշյալ անվանումներով է հիշատակվում գործում, ինչը դատավարության մասնակիցների մոտ  որոշակի կասկածների տեղիք էր տվել: Արտակ  Բայադյանը, սակայն,  հաստատեց, որ կարմիր զոլերով սպիտակ  «մայկան» իրենն է և որ այն իր հագին է եղել դեպքի օրը:
Ամբաստանյալ  Նորայր Հայրապետյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը նկատեց, որ իր պաշտպանյալը ինքնակամ է ներկայացել ոստիկանություն և այդ պահի դրությամբ գործում նրա վերաբերյալ որևէ  տվյալ  չի եղել:    Սակայն  այդքանով հանդերձ՝ ըստ նրա,  նույն օրը Ն.Հայրապետյանը ձերբակալվել է Վահե Ավետյանին ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու կասկածանքով՝ առանց որևէ ապացույցի: Մեղադրող  Արթուր Դավթյանն առարկեց պաշտպանի  դիտարկման  դեմ՝ հայտարարելով, եթե տեղեկություններ չկային «ինչու էին ոստիկանները մի քանի օր  գնում Ն.Հայրապետյանի տուն», ինչին պաշտպանը նորից առարկեց՝  «եթե անգամ օպերատիվ տեղեկատվություն կա, ապա այն պետք է առկա լինի գործում»: Պաշտպանը հայտարարեց նաև, որ  նախաքննական մարմնի կողմից կայացված որոշմամբ հաստատված է համարվել, որ վիճաբանությանը մասնակցել են նաև «այլ անհայտ անձինք», ուստի պարզ չէ, թե  6 ամբաստանյալնե՞րն են  տուժողներին հասցրել տարբեր աստիճանի վնասվածքները,  թե  «ինքնությունը չպարզված այլ անձինք»:
Ամբաստանյալ  Արման Բաղդասարյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը  նկատեց, որ թեև   իր պաշտպանյալն ինքնակամ է  ներկայացել ոստիկանություն, սակայն  որպես ձերբակալության նպատակ  նշվում է  «փախուստը կանխելը»:
Ըստ ամբաստանյալ Գարիկ Մարգարյանի պաշտպան Մարինե Թովմասյանի, գործի նյութերում չի երևում իր պաշտպանյալի «անցումը»   վկայից  կասկածյալի: Ըստ պաշտպանի, իր պաշտպանյալը  որպես վկա հարցաքննվելուց հետո  մինչև ձերբակալվելը պահվել է ոստիկանությունում: Իսկ Մ.Պողոսյանն իր հերթին դատարանի ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ   հունիսի 19-ով  թվագրված մի գրությամբ  նշվում է, որ  հունիսի 20-ին   ձերբակալվել է ամբաստանյալ  Արթուր Բաբլոյանը, ինչն, ըստ պաշտպանի, վկայում  է   նախաքննության մարմնի կողմից  սույն գործով մեղադրյալների  նկատմամբ  ունեցած կանխակալ վերաբերմունքի մասին:
Ըստ նրա, դեպքի վայրի զննության արձանագրությունը կազմվել է  օրենքի խախտմամբ՝  ընթերականերից մեկի 18 տարին լրացած չի եղել, ուստի արձանագրությունը  չի կարող դրվել մեղադրանքի հիմքում:
Գործի գրավոր նյութերի հետազոտումը ավարտվեց, մարտի 15-ի դատական նիստում դատարանը կանցնի ամբաստանյալների հարցաքննությանը կամ քննության կառնի լրացուցիչ վկաներ հրավիրելու պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:

Суд завершил изучение письменных материалов по резонансному делу “Арснакара” 03/13/2013 19:53 | Криминальная хроника
На сегодняшнем заседании в суде административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Арутюняна по делу об избиении в ресторанном комплексе ”Арснакар” была исследована признанная вещественным доказательством “майка” или “рубашка”.
Верхняя одежда потерпевшего, военного врача Артака Байадяна упоминается в деле под двумя названиями, что вызывает у участников судебного процесса некоторые сомнения. Артак Байдян, однако, подтвердил, что белая “майка” с красными полосками принадлежит ему и в день инцидента на нем была одета именно она.
Защитник подсудимого Норайра Айрапетяна Ерем Саргсян отметил, что его подзащитный добровольно явился в Полицию, и на тот момент в деле не наличествовало никаких сведений о нем. Но, несмотря на это, Н. Айрапетян был арестован в тот же день по подозрению в нанесении тяжкого ранения Ваге Аветяну без имеющих на то доказательств. Обвинитель Артур Давтян возразил на это замечание и заявил, что, если не было сведений, то “почему полицейские несколько дней подряд ходили к нему домой”, на что защитник снова парировал, что”если даже есть оперативная информация, она должна присутствовать в деле”. Защитник заявил, что по решению органа предварительного следствия считается подтвержденным тот факт, что в потасовке участвовали и другие неизвестные лица, посему все еще неясно, 6 подсудимых нанесли потерпевшим телесные повреждения или есть еще люди, личности которых не установлены.
Защитник подсудимого Армана Багдасаряна Мигран Погосян отметил, что, хотя его подзащитный добровольно явился в Полицию, однако причиной его ареста указано “пресечение побега”.
Защитник же подсудимого Гарика Маркаряна Марине Товмасян считает, что в материалах уголовного дела не обозначен момент “перехода” ее подзащитного от статуса свидетеля в статус подозреваемого.По словам адвоката, ее подзащитный после допроса его в качестве свидетеля до ареста содержался в Полиции. А М. Погосян в свою очередь просил суд обратить внимание на то обстоятельство, что в записи, датированной 19 июня, отмечается, что 20 июня был арестован Артур Баблоян, что, по мнению стороны защиты, свидетельствует о предвзятом отношении органа предварительного следствия к обвиняемым по данному делу.
По его словам, протокол осмотра места происшествия составлен с нарушением положений закона: одному из понятых еще не исполнилось 18 лет, посему протокол не может быть положен в основу обвинения.
Изучение письменных материалов дела завершилось. На заседании, назначенном на 15 марта, суд приступит к допросу подсудимых или возьмет на рассмотрение ходатайство стороны защиты о приглашении дополнительных свидетелей.