ՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ 03/13/2013   16:51  |  Ընտրական իրավունք
Այս պահին Սահմանադրական դատարանում հայտարարվել է ընդմիջում՝ ՀՀ նախագահ ընտրվելու մասին ԿԸՀ-ի որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործով դիմող կողմի մոտ մեկ տասնյակ միջնորդությունները քննարկելու նպատակով:
Մասնավորապես ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչ, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Կարեն Մեժլումյանը միջնորդել է կասեցնել ՍԴ-ում ընթացող այս գործի քննությունը մինչև իրենց կողմից ՍԴ ներկայացված երկրորդ դիմումի հիման վրա գործը վարույթ ընդունելն ու քննության առնելը: Երկրորդ դիմումով վիճարկվում է ընտրական օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և վարչական դատավարության օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականությունը: Ընտրական օրենսգրքի հիշյալ հոդվածները վերաբերում են ընտրական շտաբների վրա տեղադրված ցուցանակները քարոզչական տպագիր նյութ չհամարվելուն և ըստ այդմ դրանց ծախսերը նախընտրական քարոզչության հիմնադրամների միջոցներում չներառելուն:
Հիշեցնենք, որ այս կապակցությամբ դիմող կողմն ավելի վաղ դիմել է նաև վարչական դատարան, որտեղ հայցը մերժվել է:
Ր. Հովհաննիսյանի ՍԴ-ի ներկայացուցիչները մի շարք այլ միջնորդություններ ներկայացրեցին Սահմանադրական դատարանին, մասնավորապես Զարուհի Փոստանջյանը պահանջեց ՍԴ բերել բոլոր 1988 տեղամասերի ընտրական փաստաթղթերի պարկերը և բացել դրանք: Նա բացի այդ միջնորդեց Ազգային անվտանգության ծառայությունից պահանջել վերջին 5 տարում ՀՀ սահմանը հատողների տվյալները, որպեսզի դրանք համադրեն հատկապես այն տեղամասերի ընտրությանը մասնակցած անձանց տվյալների հետ, որտեղ գրանցվել է 60 տոկոսից բարձր մասնակցություն: Նմանատիպ միջնորդությամբ հանդես եկավ նաև երկրորդ դիմողը՝ ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը, ով պահանջեց բացել այն 576 ընտրատեղամասերի պարկերը, որտեղ իր կողմից արձանագրվել էր աննախադեպ բարձր մասնակցություն: Միջնորդությունների թվում էր նաև Սերժ Սարգսյանին որպես վկա ՍԴ հրավիրելը և նրանից Սերժ Թանգյանին ուղղված պատասխան նամակում արված մի շարք արտահայտությունների կապակցությամբ պարզաբանումներ տալը:
Թե՛ պատասխանող կողմը՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը և թե՛ դատավարության որպես երրորդ անձ ներգրավված Ս. Սարգսյանի ներկայացուցիչները դեմ արտահայտվեցին այդ միջնորդություններին և խնդրեցին ՍԴ-ին մերժել դրանք:

КС Армении удалился на совещание для принятия решения по целому ряду ходатайств 03/13/2013 17:43 | Избирательное право
В данный момент в КС объявлен перерыв с целью рассмотрения целого ряда ходатайств, представленных стороной истца.
В частности, кандидат в президенты представитель Раффи Ованнисяна, член Палаты адвокатов Карен Межлумян ходатайствовал о прекращении судебных слушаний, проходящих в КС по данному делу до принятия к производству и рассмотрения дела на основании второго заявления, поданного ими в КС. По второму заявлению оспаривается конституционность ч.5 ст. 18, ч. 3ст. 26 Избирательного кодекса РА и ч. 1 ст. 150 Административно-процессуального кодекса Армении. Вышеупомянутые статьи избирательного кодекса касаются того, что вывески, размещенные на предвыборных штабах, не считаются предвыборными материалами и, исходя из этого, расходы на них не включены в средства предвыборного фонда.
Напомним, что в связи с этим сторона заявителя обращалась в Административный суд, где иск был отклонен.
Представители Р. Ованнисяна выступили еще с целым рядом ходатайств. В частности, Заруи Постанджян потребовала принести в КС пакеты с бюллетенями со всех 1988 избирательных участков и открыть их. Она также ходатайствовала суду потребовать у СНБ Армении данные лиц, пересекших за последние 5 лет границу Армении, дабы они смогли сопоставить с данными тех лиц, которые приняли участие в голосовании именно на тех участках, где явка составила более 60%. С подобным ходатайством выступил и второй заявитель, А. Гукасян, который потребовал открыть пакеты с бюллетенями со всех 576 избирательных участков, где им была зафиксирована беспрецедентно высокая явка избирателей. Прозвучали ходатайства и о приглашении Сержа Саргсяна в качестве свидетеля в КС для дачи разъяснений в связи с некоторыми фразами, встречающимися в ответном письме к Сержу Танкяну.
Как сторона ответчика, так и привлеченные к участию в судебном процессе в качестве третьих лиц представители С. Саргсяна высказались против этих ходатайств и попросили КС отклонить их.