ՍԴ-ն մերժեց դիմող կողմերի միջնորդությունները 03/13/2013 18:27 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական Դատարանը քիչ առաջ մերժեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչների և ՀՀ Նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի ներկայացրած միջնորդությունները:
Ինչպես հայտարարեց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ՍԴ-ն ամենամեծ ցանկության դեպքում անգամ չի կարող խախտել ՀՀ Սահմանադրության 51-րդ հոդվածի և «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 74-րդ հոդվածի պահանջը և պետք է մինչև վաղը աշխատանքային օրվա ավարտը կայացնի ՀՀ նախագահ ընտրվելու մասին ԿԸՀ-ի փետրվարի 25-ի որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործով որոշումը: Նա նաև հավելեց, որ կողմերի տրամադրած բոլոր նյութերը ընդունվել են և կդրվեն ՍԴ-ի որոշման հիմքում, իսկ նոր նյութերի ուսումնասիրությունը գործնականում դառնում է անիրատեսական:

КС Армении отклонил ходатайства А. Гукасяна и представителей Р. Ованнисяна 03/13/2013 19:23 | Актуальная тема
Конституционный суд немногим ранее отклонил ходатайства Андриаса Гукасяна и представителей кандидатов в президенты Раффи Ованнисяна.
Как сообщил председатель КС Гагик Арутюнян Конституционный суд при большом желании не может нарушить требования ст. 51 Конституции РА и ст. 74 закона “О Конституционном суде” и должен завтра до окончания рабочего дня вынести постановление по делу об обжаловании решения ЦИК от 25 февраля “Об избрании Президентом Республики Армения”. Он также отметил, что все материалы, предоставленные сторонами, были приняты и будут положены в основу решения КС, а исследование новых материалов на практике представляется нереальным.